r e k l a m a


Po co nam domek narzędziowy?

Domek narzędziowy przyda się w każdym ogrodzie. Ułatwi nam organizację prac porządkowych, a także zagwarantuje dostęp do wszystkich niezbędnych przedmiotów w jednym miejscu. Na co zwrócić uwagę, wybierając domek narzędziowy? Jak przygotować fundament?

Wady i zalety domków ogrodowych

Na początku warto zaznaczyć, że w sklepach możemy znaleźć domki narzędziowe z różnych materiałów. W zależności od tego, który wybierzemy, użytkowanie pomieszczenia będzie wiązało się z innymi wadami i zaletami. Jeżeli zdecydujemy się na drewniany domek narzędziowy, zyskamy dodatkowy element ozdobny w ogrodzie. Bez względu na to, czy konstrukcja jest prosta, a może bardziej wyszukana, drewno zachwyca walorami estetycznymi. Kiedy zależy nam nie tylko na funkcjonalności, ale również dobrym wyglądzie, będzie to dobre rozwiązanie. Domki narzędziowe z drewna możemy łatwo modyfikować, dodając półki lub zwiększając ich powierzchnię. Jednak nie zapominajmy o tym, że ten surowiec wymaga regularnej pielęgnacji. Przy zakupie należy również zwrócić uwagę, czy drewno zostało odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane już podczas produkcji. 

Do wyboru mamy również metalowe domki narzędziowe, które są tańszym rozwiązaniem od tych wykonanych z drewna. Jednak niższa cena wiąże się również z brakiem właściwości izolacyjnych. Jeżeli na dworze panuje ukrop, domek się nagrzewa, a w środku panuje duchota. Bardzo często metalowe domki narzędziowe przypominają proste blaszane garaże. Warto zwrócić uwagę również na plastikowe domki tworzone zazwyczaj z poliwęglanu. Dzięki niemu budowla zyskuje wysoką odporność na uszkodzenia, właściwości izolacyjne oraz wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Nie musimy martwić się utratą koloru pod wpływem wilgoci czy pamiętać o regularnej pielęgnacji. Warto również zaznaczyć, że plastikowe domki narzędziowe są lekkie i bez problemu możemy przenieść je w inne miejsce. W niektórych modelach plastikowe elementy imitują drewno. 

fot. sklep Ogrodosfera.pl

Jak przygotować fundament pod domek narzędziowy?

Podczas wyboru miejsca, w którym postawimy domek narzędziowy, należy pamiętać o zapewnieniu wolnej przestrzeni oraz strefy bezpieczeństwa. Z tego względu powinniśmy unikać miejsc otoczonych drzewami lub znajdujących się blisko innych zabudowań. Natomiast podłoże powinno być równe i stabilne. Należy zdecydowanie unikać podłoża takiego jak: piasek lub inna sypka nawierzchnia. Dzięki temu zapewnimy sobie większą ochronę przed ewentualnym podmyciem domku. Bardzo dobrym, ale nie zawsze koniecznym, rozwiązaniem może być zastosowanie wylewki betonowej. Jest ono szczególnie zalecane w przypadku domków wykonanych z metalu. Dzięki temu zyskamy dodatkową ochronę przed rdzą. Jednak w przypadku domków z drewna, wystarczą czasami bloczki betonowe lub kostka brukowa. Zdarza się również stosowanie podłoża drewnianego. Nie zapominajmy, że bezpieczeństwo i stabilność domku jest ważniejsze niż możliwość zmiany jego usytuowania. Przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną domków, dokładnymi wymiarami wewnętrznymi oraz zewnętrznymi by dokładnie wiedzieć o jakich wymiarach podłoże przygotować. Informacji warto szukać na stronach sklepów internetowych, bądź na stronie producenta. Idąc tym tropem, dla przykładu interesując się domkiem z poliwęglanu konkretnej marki np. Palram lepiej szukać informacji bezpośrednio u wyspecjalizowanego dystrybutora czyli https://palram.pl/domki-ogrodowe, niż w sklepie ogólnym oferującym wiele różnych marek i modeli. Zasada ta tyczy się tak samo innych marek i branż. Zawsze pewniej zaufać informacji u źródła, niż u dalszego pośrednika.

Jak wzmocnić konstrukcję domku ogrodowego?

Warto również zwrócić uwagę na wzmocnienie konstrukcji, aby uniknąć przemieszczania się domku pod wpływem silnego wiatru lub innych czynników zewnętrznych. Sposób kotwienia domku narzędziowego do podłoża różni się w zależności od tego, jaki fundament zastosowaliśmy. W przypadku wylewki betonowej warto zakotwić domek za pomocą kotew trzpieniowych/opaskowych. Są to specjalne śruby kotwiące. Jeżeli postawiliśmy domek na bloczkach betonowych, wówczas zaleca się kotwienie do bloczków znajdujących się na rogach domku oraz dodatkowo do ziemi. Niektóre domki narzędziowe posiadają w komplecie zestaw kotwiący. Ponadto zostały wyznaczone miejsca, w których należy przytwierdzić domek do fundamentu. Pamiętajmy, aby dopasować długość kotew do grubości fundamentu. Na koniec należy podkreślić, że kotwienie do kostki brukowej może doprowadzić do jej pęknięcia. 

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI