To spotkanie bardzo ważne, bo świadków wydarzeń II wojny światowej żyje coraz mniej.
To właśnie tu, co roku, kombatanci spotykają się z młodzieżą i przypominają, że w Gliwicach były cztery podobozy Auschwitz-Birkenau. W naszym mieście zginęło też wiele osób, które szły w tzw. marszach śmierci. Miejscem pamięci na cmentarzu opiekują się uczniowie gimnazjum nr 3. Byli więźniowie obozów koncentracyjnych i kombatanci wierzą, że dzięki młodzieży pamięć o tych strasznych wydarzeniach nie zaginie. Z hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu wyruszyły marsze śmierci. Hitlerowcy chcieli odsunąć się jak najdalej od linii frontu i szli w głąb Trzeciej Rzeszy.
Przez Gliwice w styczniu 1945 maszerowało około 15 tysięcy jeńców niemieckiej niewoli.
realizacja: Łukasz Fedorczyk
Spotkania odbywają się pomnikiem ofiar przemarszu. Biorą w nich udział uczniowie gliwickich szkół, kombatanci, byli więźniowie obozów, wojsko, posłowie oraz władze miasta.
O II wojnie światowej uczniowie dowiadują się z podręczników, jednak nic nie zastąpi takich spotkań jak to. Tutaj mogą porozmawiać ze świadkami tych wydarzeń. To bardzo ważne, aby pamięć nie zaginęła.
… a z jakiej to „okazji” ten capstrzyk był – jeśli wolno spytać. Z jakiej „okazji” te dzieciaki trzymają w kwietniu transparent z napisem „1939” – no z jakiej – a może w Gliwicach II Wojna wybuchła w kwietniu. Coś tu jest „nie tak” Drodzy Pedagodzy i Wychowawcy – po co to dzieciom robić „wodę z mózgu” – no po co …