r e k l a m a


Polimex Mostostal wygrał przetarg na Podium

Polimex Mostostal SA wybuduje halę Podium. Na tę decyzję czekaliśmy od 29 kwietnia.

Po weryfikacji ofert okazało się, że Grecy, których oferta była najtańsza przetargu nie wygrali. Nie spełnili bowiem warunków określonych w specyfikacji przetargowej. Do ogłoszonego przez miasto przetargu, który miał wyłonić wykonawcę hali Podium zgłosiło się 11 firm i konsorcjów.

Kiedy pod koniec kwietnia otwierano oferty, które wpłynęły na przetarg, przedstawiciel Intracom Constructions Societe Anonyme Technical And Steel Constructions nie ukrywał radości. Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że nikomu szerzej nieznana grecka firma złożyła najkorzystniejszą ofertę. Budowę Podium wyceniła na nieco ponad 280 mln 440 tys. zł. Była to kwota o prawie 100 milionów zł niższa, od tej jaką na tę inwestycję zarezerwowano w budżecie miasta.

Jednak już wtedy Mariusz Komidzierski, zastępca naczelnika Wydziału Inwestycji i Remontów UM w Gliwicach, zapowiadał, że na ostateczne rozstrzygnięcie przetargu trzeba będzie jeszcze poczekać. Choć cena jest decydującym czynnikiem przy wyborze oferenta, to niezbędna jest jeszcze procedura weryfikacyjna. Oferty muszą być bowiem zgodne ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

Komisja zwróciła się do wszystkich oferentów o uzupełnienia i wyjaśnienia. Ostatecznie okazało się, że trzy z nich, w tym Grecy, nie potrafili spełnić warunków przetargu.

W przypadku Greków chodziło m.in. o doświadczenie zawodowe osób, które miały pełnić funkcje kierownika budowy i kierownika robót. Firma takimi specjalistami nie dysponowała.

Polimex SA złożył drugą w kolejności ofertę – 294 mln 285 tys. 566 zł.

Firma ta jest w Gliwicach znana, ponieważ aktualnie buduje stadion miejski przy ul. Okrzei.

Jak zaznaczył na konferencji prasowej Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, w przypadku tak dużego przetargu należy spodziewać się odwołań. Na to firmy mają 10 dni. Cała procedura odwoławcza powinna zamknąć się więc w 40 dniach. Co oznacza, że przy sprzyjających okolicznościach prace powinny ruszyć w październiku.

Przypomnijmy, że hala Podium to jedna z największych miejskich inwestycji w historii. To również jeden z największych i najważniejszych dla regionu projektów dofinansowanych z UE. Gliwice mają na ten cel otrzymać unijne środki w wysokości ok. 141 mln zł. W sumie na inwestycję zarezerwowano 382 mln zł.

Hala Podium ma być gotowa w ciągu 27 miesięcy od daty zawarcia umowy z wykonawcą.

Podium stanie w miejscu zrujnowanego stadionu XX-lecia

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
glwcn4e
glwcn4e
12 lat temu

czyli hala bedzie nas kosztowac jakies 150 mln PLN… no i super. szkoda, ze nie dalo sie przekalkulowac lepiej tej dotacji.

Mario
Mario
12 lat temu
Reply to  glwcn4e

Koszt hali to nie tylko koszt samej budowy. Trzeba doliczyć wiele innych wydatków, np. na projekt czy obsługę administracyjną.
Pewnie skończymy jak inne miasta, czyli zapłacimy jakieś 400 mln.

Silesian
Silesian
12 lat temu

całe szczęście, że nie Grecy…. węzeł (asfalt) już się rozłazi…no i kasa zostanie w Polsce.

kierowca PKM
kierowca PKM
12 lat temu

Udało się, że jednak nie Grecy, bo coś czuję, że z nimi byłaby kolejna sprawa w sądzie jak z Nowymi Gliwicami

Marek
Marek
12 lat temu

polimex to zaufana firma i myślę że zrobi to porzadnie tak jak trzeba chociaż na stadionie przecieka dach i są inne niedoróbki

gliwiczanin
gliwiczanin
12 lat temu

A ten dach to będzie przeźroczysty jak na wizkach z lotu ptaka, czy może rozsuwany, albo po prostu wizualizacja kłamie ?

Anonimowo
12 lat temu

lepsze podium niż stary stadion 🙂 a w sondzie na info gliwice na pytanie Czy Gliwicom potrzebna jest hala widowiskowo-sportowa Podium?
Tak (69.16%) Nie(25.23%) Nie wiem (5.61%)

ja
ja
12 lat temu

myślę ze poduim się przyda w promocji miasta bo na razie radiola to za mało aby zaistniec

skullNbones322
skullNbones322
12 lat temu

oj miasto zapłaci za zatrzymane trzem firmom wadium, pozwy pewnie już są pisane….

...
...
12 lat temu

powiem szczerze że ta hala jest niepotrzebna nie wiem komu się ona przyda z normalnych gliwiczan których nie bedzie stać na bilet za 400 zł na siatkówkę

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI