"Polska solidnie przygotowuje się do prezydencji"

0
logo polskiej prezydencji
logo polskiej prezydencji

– Podczas wizyty w Warszawie czuliśmy ogromne zaangażowanie i widzieliśmy wielkie wysiłki ze strony Polski, aby dobrze przygotować się do prezydencji

– ocenił przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego, poseł Jo Leinen, po wizycie delegacji komisji w Polsce. Przez trzy dni posłowie do PE spotykali się z przedstawicielami Sejmu, Senatu, ministerstw: Zdrowia, Ochrony Środowiska, Rolnictwa oraz z reprezentantami organizacji pozarządowych.

W czasie wizyty w Ministerstwie Środowiska rozmawiano m.in. o kwestii redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery. – Jednym z ważnych zdań Polski będzie przewodzenie Unii przed i w czasie konferencji klimatycznej w Durbanie. Chodzi o to, aby Unia mówiła tam jednym głosem – podkreślił Leinen.

Jego zdaniem należy się liczyć z możliwością zwiększenia celu redukcji emisji CO2 z obecnych 20% do 2020 roku do 30% składających się z 25% redukcji wewnątrz Unii i 5% redukcji uzyskanej przez unijne firmy produkujące poza granicami UE.

Na konferencji prasowej podsumowującej wizytę poseł Leinen podkreślił, że w czasie polskiego przewodnictwa w Unii będą się toczyć rozmowy o najważniejszych problemach UE. – Jednym z takich tematów jest perspektywa finansowa Unii na lata 2014-2020, reforma polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. W ramach funduszy strukturalnych więcej pieniędzy będzie zapewne przeznaczanych na efektywność energetyczną i Polska może wiele na tym skorzystać. Podobnie w rolnictwie dużo mówi się o „zazielenieniu rolnictwa”, czyli uczynieniu go bardziej ekologicznym dzięki inwestycjom w ekousługi, produkcję żywności ekologicznej, wytwarzanie energii z biomasy czy ochronę ekosystemów. To także szansa dla Polski – powiedział poseł.

Członkowie delegacji rozmawiali także o kwestiach, które mogą być przedmiotem prac Parlamentu Europejskiego w drugiej połowie roku: zagospodarowaniu odpadów elektrycznych, klonowaniu zwierząt hodowlanych, żywności pochodzącej z roślin modyfikowanych genetycznie.

Delegacja Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego była jedna z pięciu, które odwiedziły w tym tygodniu Polskę.

W przyszłym tygodniu na rozmowy do Warszawy przylecą przedstawiciele Komisji Budżetu i Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments