Gliwice od jakiegoś czasu borykają się z kilkoma problemami.
W ubiegłym roku, dzięki współpracy prezydenta Zygmunta Frankiewicza z posłami udało się wywalczyć bezpłatny przejazd autostradą A4 w obrębie Gliwic. Wówczas pojawiało się sporo głosów, aby takie spotkania samorządowców z parlamentarzystami powtarzać. I tak się stało. W poniedziałek w gliwickim Ratuszu przy jednym stole usiadł zarząd miasta, przedstawiciele gmin powiatu oraz posłowie. Rozmawiano m.in. o konieczności samorządowo-parlamentarnego lobbingu w kwestii projektów podregionu gliwickiego, które mogą dostać dofinansowanie unijne w latach 2014 – 2020. Poruszono także temat brakujących 300 milionów na DTŚ.
Podczas dyskusji zaprezentowano budżet miasta na 2013 r. oraz przewidziane w nim duże inwestycje. Prezydent Frankiewicz zauważył, że oddziaływanie wielu projektów realizowanych w naszym mieście wykracza daleko poza jego granice. Tak jest nie tylko w przypadku hali widowiskowo-sportowej „Podium”, która będzie miała znaczenie dla całego województwa, ale dotyczy również projektu „Nowe Centrum Gliwic” (przebudowa gliwickiego dworca PKP i przyległych terenów, które mają stworzyć „Zachodnią Bramę Aglomeracji”). Przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Gliwickiego podkreślali, jak istotne znaczenia ma dla nich skomunikowanie z tym ważnym węzłem transportowym.
Realizacja: Łukasz Fedorczyk, współpraca: Marek Morawiak
Na początku lutego Gliwice zostały wybrane liderem Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego.
Głównym zadaniem z tym związanym będzie koordynacja opracowywanych subregionalnych programów dofinansowania unijnego na lata 2014 – 2020. Gliwice chcą zabiegać o bardziej sprawiedliwy podział kolejnego unijnego budżetu. Do tej pory wraz z okolicznymi samorządami zgłaszano projekty bardzo istotne dla miasta i powiatu – takie jak na przykład zabezpieczenie przeciwpowodziowe oraz oczyszczenie Kłodnicy i jej dopływów, które nie znalazły się we wstępnych dokumentach wojewódzkich.
Bardzo ważną dla samorządowców sprawą jest również zapowiadana zmiana wskaźnika zadłużenia gmin. Zwracano uwagę, że proponowane przez rząd rozwiązanie praktycznie uniemożliwi wielu samorządom absorpcję środków z nowego budżetu UE. Zygmunt Frankiewicz poinformował parlamentarzystów, że samorządowcy skupieni w Unii Metropolii Polskich i Śląskim Związku Gmin i Powiatów przedstawią propozycję zmian w tym wskaźniku podczas konferencji zaplanowanej na 25 lutego br. w Katowicach.
Omówiono również kwestie finansowania budowy Drogowej Trasy Średnicowej i wyegzekwowania od rządu RP zapisów umowy zawartej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz organizacji wojewódzkiego systemu powiadamiania ratunkowego. Prezydent pokazał na przykładzie Gliwic, że najnowsze decyzje władz centralnych, przenoszące nr 112 z poziomu powiatowego na wojewódzki, mogą być bardzo niekorzystne dla sprawności działania służb ratunkowych, ponieważ wydłużą czas reakcji służb. Ostatnie decyzje w tej sprawie rozbijają tworzone od ponad dekady Centrum Ratownictwa Gliwice – rozwiązanie obejmujące miasto i powiat, które było modelowe dla wielu innych polskich samorządów. Zebrani samorządowcy apelowali do posłów o wsparcie działań w tej dziedzinie.
– Myślę, że takie spotkania jak dzisiejsze są bardzo korzystne dla każdej ze stron. Nasi reprezentanci w Sejmie i Senacie mieli szansę uzyskać wiedzę, która może być przydatna w ich codziennej pracy w komisjach, w których przygotowywane są zmiany często niedoskonałego prawa. Dzisiejsze rozmowy były szczególnie cenne dla wójtów i burmistrzów naszych sąsiednich gmin, dla których było to forum do prezentacji swojego spojrzenia na wiele spraw, które rzadko docierają na pierwsze strony gazet, a są szalenie ważne dla lokalnych społeczności. To już drugie spotkanie tego typu i z pewnością będziemy organizować kolejne. Liczę, że nasi parlamentarzyści będą z nami współpracować dla dobra wszystkich mieszkańców Ziemi Gliwickiej – powiedział po spotkaniu Zygmunt Frankiewicz.
Gut
PO niszczy nasze miasto i całe województwo- taka jest prawda. Nie wyobrażam sobie , żeby w kolejnych wyborach jakiś gliwiczanin na nich głosował .
oni nie pomogli i nie pomogą Gliwicom. Taka jest smutna prawda ale oni patrzą tylko jak tu kasę wziąć z sejmu i jak się wódki napić z kolegami
Słyszeliście już słynny gliwicki dowcip? Przychodzi Gałażewski do Frankiewicza, podaje mu rękę i mówi, że mu pomoże.
ten z prawej na zdjęciu wygląda na nieźle skacowanego 😀 kto to jest?
Przeciez to jest poseł Palikota Marek Stolarski.
czyli z frankiewiczem nie jest tak źle jesli poslowie przyjmuja jego zaproszenie a w tym nawet gałażewski jego najwiekszy przeciwnik. oby tylko coś dla nas zalatwili a nie skonczylo sie wylacznie na rozmowach i kawce
Nigdy nie zaglosuje na PO.
w marszałkowskim nie lubią frankiewicza bo on jest lepszy od nich i zawsze ich punktuje a teraz jak rozdają kase to się mszczą i nie dają nam. dlaczego? dlatego żeby w kampanii wyborczej kandydat PO na prezydenta gliwic mógł powiedzieć „frankiewicz nie załatwił żadnych środków unijnych dla gliwic”.
Oni to się nam przed wyborami przypomną, podziałąją i znów na 4 lata spokój.
Mam pytanie. Gdzie w tym czasie był pan poseł Piotr Pyzik? Jako poseł z Gliwic powinien chyba uczestniczyć w tak ważnym spotkaniu?
Redakcja: Poseł Pyzik także był obecny. Dowód 🙂
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Prawdopodobnie ów poseł posiada niesamowitą zdolność chowania się i unikania kamer, skoro nie można go zobaczyć na prezentowanym materiale. Wniosek zatem taki, że obecny ciałem, nieobecny duchem 🙂
he he, jeden z tych politykierów z łapanki, dobrze się upasł na państwowym, ale jak miał się nie upaść jak łazi po państwowych stołówkach, nic nie robi, tylko siedzi i ciężko oddycha i sapie :)kto wie niech zgadnie ,który to politykier :)) w dodatku ,wszyscy inni politycy i politykierzy od niego stronią jak najdalej :))) zgadnijcie kto to…. :))))
maruś się upasł na Państwowym.. fest:))))