r e k l a m a

spot_imgspot_img

Posłuchaj poezji Asnyka za złotówkę

Gliwicki Teatr Muzyczny zaprasza 19 maja 2013 w niedzielę o godz. 12.00 do swojej siedziby przy Nowym Świecie.

Odbędzie się tam LXXXI Krakowski Salon Poezji w Gliwicach – Poezja Adama Asnyka. Czytają: Anna Konieczna oraz Zbigniew Stryj, oboje z Teatru Nowego w Zabrzu. Oprawą muzyczną zajmą się Grzegorz i Paweł Jurczyk – duet akordeonowy. Gospodarzem salonu będzie dyrektor GTM, Paweł Gabara. Kim był Adam Asnyk? Mówiono o nim, jako o poecie okresu przejściowego. Jedną nogą już w pozytywizmie, jednak myślami wciąż błądzący w romantycznych pejzażach.

Zapewne właśnie dlatego jego sonety tak często opiewały szczyty Tatr oraz nadmorskie wybrzeża, podczas gdy dramaty odnosiły się do sytuacji politycznej i społecznej. Jeśli myślimy o polskim poecie uprawiającym filozofię, to z pewnością chodzi nam właśnie o Adama Asnyka.

Jego utwory zyskały sobie miano liryki refleksyjnej. Nierzadko melancholijne, ilustrujące rozterkę duchową poety, do dziś są dla nas wskazówką do namysłu nad człowiekiem i jego miejscem w świecie. Zamiast rozbudowanych metafor ilustrujących ludzkie przeżycia, poeta wybrał drogę prostszą, choć o wiele trudniejszą – chciał dotrzeć bezpośrednio do naszych umysłów. „Szukajcie prawdy jasnego płomienia,/ Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg!” – pisał w swoim utworze Do młodych, gdzie zawarł rady dla przyszłych pokoleń. Jego subtelne i pełne harmonii sonety oraz erotyki wciąż pozostają źródłem głębokiej refleksji, do której pragniemy zaprosić również Państwa…

BILETY wstępu: 1 zł
Rezerwacja i sprzedaż biletów: www.teatr.gliwice.pl

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI