Domy dziecka regularnie poszukują wychowawców lub osób wspomagających do pracy z dziećmi. Warto zdecydować się na tę zawodową propozycję, jednak należy pamiętać o konieczności posiadania kluczowych kompetencji.
Kto nie może pracować jako wychowawca domu dziecka?
Większość domów dziecka jasno określa zasady, na których może przyjąć aplikację osoby zainteresowanej pracą w charakterze wychowawcy. Przeczytamy je również w ogłoszeniach dostępnych online. O to stanowisko nie mogą ubiegać się osoby pozbawione władzy rodzicielskiej lub z egzekucyjnym obowiązkiem alimentacyjnym. Odrzucane są również aplikacje skazanych prawomocnym wyrokiem. Niezwykle ważne jest posiadanie aktualnego zaświadczenia lekarskiego, które uwzględnia zdolność do pracy w tego typu placówkach.
Jakie cechy powinien posiadać wychowawca domu dziecka?
Na stanowisku wychowawcy domu dziecka bardzo ważną cechą jest komunikatywność i umiejętność pracy w grupie. Trzeba być przygotowanym na współpracę ze specjalistami z zakresu psychologii. W opiece nad wychowankami znamiennymi cechami są zdolności negocjacyjne oraz umiejętność szybkiego dostosowywania się do potrzeb dziecka. Należy liczyć się z koniecznością pracy z dziećmi z dużym bagażem emocjonalnym, w tym także z wychowankami, które pochodzą z rodzin patologicznych – z tego powodu często są poszukiwane osoby z wykształceniem psychologicznym. Ważną cechą jest również odporność na stres czy umiejętność zachowania równowagi emocjonalnej nawet w skrajnych sytuacjach.
Dodatkowe wymagania pracodawców
Warto podkreślić, że pracodawcy często poszukują na to stanowisko osoby posiadającej umiejętności kulinarne, aby w razie potrzeby mogła pomóc w przygotowywaniu posiłków. Dodatkowym atutem jest także prawo jazdy oraz znajomość języków obcych. Mile widziane są osoby z doświadczeniem w pracy z trudną młodzieżą. W podstawowych wymaganiach pracodawców może znaleźć się również dyspozycyjność – osoby zatrudnione w domu dziecka powinny być przygotowane na nieregularny tryb pracy.