Prawnik radzi: Jak przygotować się na zwolnienie z pracy?

0
porady prawne700
porady prawne700

Tym razem w poradach prawnych kilka słów o wypowiedzeniu.

Czytelnik podejrzewa, że pracodawca planuje rozwiązać z nim umowę o pracę. Pierwszym sygnałem było otrzymanie nieuzasadnionej kary porządkowej, pracodawca wspominał także o możliwości zwolnienia pracownika. Jak przygotować się na ewentualne zwolnienie z pracy?

Na pytania odpowiadają prawnicy z kancelarii AMC Chwastek Mianowska.

Przede wszystkim do czasu otrzymania oświadczenia pracodawcy o zwolnieniu z pracy pracownik w zasadzie nie ma możliwości podejmowania prewencyjnych kroków poza oczywistym prawidłowym i sumiennym wykonywaniem obowiązków pracowniczych. Sytuacja ulega zmianie gdy pracodawca składa pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę.
Oświadczenie pracodawcy ze względu na okoliczności może przybrać dwojaką formę. Może być to rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem lub bez zachowania okresu wypowiedzenia. W pierwszym przypadku umowa o pracę rozwiąże się po upływie okresu wypowiedzenia, którego długość uzależniona jest od stażu pracy i może trwać od dwóch tygodni do trzech miesięcy, w drugim wypadku, zwanym potocznie zwolnieniem dyscyplinarnym umowa rozwiąże się natychmiast wraz ze złożeniem oświadczenia przez pracodawcę.
Pamiętać należy, że zarówno w jednym jak i drugim wypadku oświadczenia pracodawcy powinno być zawarte na piśmie, w przypadku zaś rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony dodatkowo musi zawierać uzasadnienie zwolnienia z pracy.
W sytuacji gdy nasz czytelnik otrzymuje pismo pracodawcy otwiera się możliwość odwołania się od rozwiązania umowy do Sadu Pracy. Co ważne, przepisy kodeksu pracy ustanawiają krótki termin do jego złożenia. Co do zasady po upływie terminu odwołanie będzie nieskuteczne, jako spóźnione. Termin ten jest jednak różny i wynosi odpowiednio 7 dni od dna otrzymania wypowiedzenia lub 14 dni od dnia otrzymania tzw. „dyscyplinarki”.
Zatem najważniejsza rzeczą jaka powinien zrobić nasz czytelnik to pilnowanie terminu do wniesienia ewentualnego odwołania do Sądu pracy, w sytuacji gdy chce dochodzić swoich praw. Nadmienić można, iż pracownik gdy uważa, że jego zwolnienia było niezgodne z przepisami lub nieuzasadnione może domagać się przywrócenia do pracy lub odszkodowania.

——

Porad prawnych w portalu infogliwice.pl udziela Kancelaria Radców Prawnych „AMC Anna Mianowska, Michał Chwastek”, ul. Józefa Lompy 6/1, 44-100 Gliwice, tel. 784 009 991

radcy-prawni-830

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments