7 października w Teatrze Miejskim odbyła się coroczna gala rozdania nagród Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury.
Laureatami XXV edycji konkursu zostali: Jacek Ukleja, Maciej Kaliszan, Krzysztof Siwczyk, Anna Zawisza-Kubicka, Beata Mendyka-Sokołowska i Grzegorz Gutowski.
Myślę, że kultura w każdym mieście jest wyjątkowo ważna. U nas takie przeświadczenie pojawiło się już 25 lat temu, kiedy zostały ustanowione nagrody w dziedzinie kultury. Jesteśmy konsekwentni, wyróżnienia są przyznawane każdego roku. W tej edycji większość nagród została przyznana za całokształt twórczości, szczególnie osobom, które na co dzień w swojej pracy są mniej widoczne, a bardzo zasłużone. Myślę, że cieszą się nie tylko laureaci, ale i wszystkie osoby, które kibicują gliwickiej kulturze – powiedział podczas gali Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
Po uroczystości wręczenia nagród odbył się koncert „El amor brujo” („Czarodziejska miłość”) w ramach XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso. Enrike Solinís i Euskal Barrokensemble wykonali utwory popularnych hiszpańskich kompozytorów – Manuela de Falli i Joaquína Rodrigo. To był wieczór pełen żywych emocji, w cygańskim klimacie i rytmie andaluzyjskiego flamenco.
Jacek Ukleja
nagroda za całokształt twórczości artystycznej
Artysta wszechstronny – absolwent scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i klasy skrzypiec szkoły muzycznej I i II stopnia. Po obronieniu dyplomu w pracowni prof. Andrzeja Stopki zajmował się plastyką i muzyką filmową do produkcji Ryszarda Antoniszczaka i Sławomira Idziaka. Scenograficznego bakcyla połknął już w domu rodzinnym – rodzice artysty prowadzili teatr lalek i na jego potrzeby wykonywali wielkie kukły. W portfolio Jacka Uklei jest 90 scenografii teatralnych i telewizyjnych, między innymi do spektakli na podstawie tekstów Williama Shakespeare’a, Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka. Wszystkie jego projekty i kostiumy wykonywane są ręcznie – bez użycia komputera. Jacek Ukleja założył awangardowy zespół rockowy Zdrój Jana.
Maciej Kaliszan
nagroda za całokształt twórczości artystycznej
Domeną artysty jest film i fotografia, którymi z powodzeniem zajmuje się od 30 lat. Zawodowo był związany między innymi z Zakładem Produkcji i Usług Filmowych w Katowicach oraz Śląskim Centrum Dziedzictwa Kulturowego. W jego dorobku jest także film na temat gliwickich zabytków – „Gliwice – moja bajka”. Prace Macieja Kaliszana znajdują się w zbiorach Muzeum w Gliwicach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Publikował w wielu czasopismach architektonicznych, był także wykładowcą fotografii na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Napisał powieść beletrystyczną „Miejsca szczęśliwe”, w której zestawił Gliwice i Sopot.
Krzysztof Siwczyk
nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2017 roku
W ubiegłym roku został laureatem Nagrody Literackiej Gdynia za esej „Koło miejsca”. Książkę łączącą osobisty esej na temat dorastania i fotograficzny album wydało Muzeum w Gliwicach. Tłem i zarazem tematem eseju są Gliwice, miejsce dorastania autora. Krzysztof Siwczyk to poeta i krytyk literacki. Debiutował tomem „Dzikie dzieci” w 1995 roku. Współtworzył grupę literacką Na Dziko. Jego felietony są publikowane w „Polityce”, współpracuje także z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Gazetą Wyborczą” i TVP Kultura. Okazjonalnie bywa też aktorem – zagrał główną rolę w filmie „Wojaczek” Lecha Majewskiego. Pracuje w Instytucie Mikołowskim.
Anna Zawisza-Kubicka
nagroda za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury
Od 12 lat szefuje Gliwicko-Zabrzańskiemu Okręgowi Związku Polskich Artystów Plastyków, swoją pracą mobilizując gliwickie środowisko artystyczne i przyciągając absolwentów szkół artystycznych oraz uznanych twórców z całej Polski. Zorganizowała już 200 wystaw. Jest także pomysłodawczynią międzynarodowego pleneru malarskiego „Gliwice – moje miasto”. Wychodzi do ludzi ze sztuką – cudzą i własną. Anna Zawisza-Kubicka jest animatorką kultury i zarazem aktywną artystką, zajmuje się malarstwem, grafiką artystyczną i użytkową oraz projektowaniem graficznym. Jej prace były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, również za granicą.
Beata Mendyka-Sokołowska
nagroda za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury
Od 25 lat jest zawodowo związana z gliwickim teatrem. To właśnie Beata Mendyka-Sokołowska wpadła na pomysł zorganizowania w naszym mieście przeglądu spektakli dla dzieci, których 22 edycje przyciągnęły dużą widownię. Aktualnie pełni funkcję pełnomocnika dyrektora naczelnego Teatru Miejskiego w Gliwicach do spraw teatru dla dzieci, tworząc linię repertuarową i ofertę edukacyjną dla młodego widza od a do zet. Zorganizowane przez nią warsztaty muzyczne dla bardzo małych dzieci – „Lulajki, mruczanki” – otrzymały nagrodę Słoneczniki 2017.
Grzegorz Gutowski
nagroda za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury
Akustyk, realizator dźwięku, muzyk i nauczyciel – Grzegorz Gutowski to prawdziwy człowiek orkiestra. To dzięki niemu wydarzenia kulturalne w mieście brzmią perfekcyjnie. Jako muzyk zna warunki sceniczne, a jako realizator wie, co należy zrobić, żeby artysta brzmiał świetnie. Współpracował między innymi z Adamem Makowiczem, Mikiem Sternem, Randym Beckerem i Aaronem Parksem. Chętnie angażuje się w realizację imprez charytatywnych, na przykład na rzecz hospicjum czy pacjentów gliwickiego szpitala onkologicznego. Pracuje w Młodzieżowym Domu Kultury w Gliwicach.