r e k l a m a


Profilaktyka stomatologiczna – 5 kroków do zdrowego uśmiechu!

Regularne dbanie o zęby jest podstawą ich zdrowia i ładnego wyglądu. Oto pięć ważnych elementów profilaktyki stomatologicznej, o których przypominają specjaliści z gabinetu stomatologicznego Medent w Gliwicach!

Regularne dbanie o zęby jest podstawą ich zdrowia i ładnego wyglądu. Oto pięć ważnych elementów profilaktyki stomatologicznej, o których przypominają specjaliści z gabinetu stomatologicznego Medent w Gliwicach!

1. Mycie zębów w domu

Podstawą profilaktyki stomatologicznej jest regularne mycie zębów w domu, ponieważ dzięki niemu można zredukować ryzyko próchnicy i innych schorzeń zębów i jamy ustnej.

DentystaGliwice.pl zaleca mycie zębów minimum 2 razy w ciągu dnia – pierwszy raz rano, najlepiej po śniadaniu, z kolei drugi wieczorem, po kolacji. Duże znaczenie ma też odpowiednia technika mycia zębów, czyli szczotkowanie ich w kierunku od korzeni do korony z użyciem ruchów wymiatających.

Ważne jest również dbanie o przestrzenie międzyzębowe, w których osadza się dużo drobinek jedzenia i może rozwijać się płytka bakteryjna. Do mycia tych przestrzeni można wykorzystać szczoteczki międzyzębowe, nitkę dentystyczną albo irygator, który natryskuje wodę pod wysokim ciśnieniem.

Po umyciu zębów warto też zastosować płyn do płukania jamy ustnej, a także od czasu do czasu zastosować szczoteczkę do mycia języka.

2. Stosowanie odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej

Ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej jest też stosowanie odpowiednich produktów do higieny jamy ustnej.

Zaleca się używanie past z fluorem, który zmniejsza ryzyko próchnicy. Nie należy też zbyt długo używać past o działaniu wybielającym, które mogą powodować starcie szkliwa zębowego.

Zęby powinno się myć za pomocą miękkiej albo średnio-twardej szczoteczki do zębów. Szczoteczka zbyt twarda może spowodować podrażnienie dziąseł. Może być to szczoteczka elektryczna, soniczna, która lepiej radzi sobie z płytką nazębną od ręcznej.

3. Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym

W ramach profilaktyki stomatologicznej należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Najczęściej poleca się kontrolne wizyty co 6 miesiecy lub w innym przedziale czasowym wskazanym przez dentystę.

Podczas kontroli stomatolog może dokładnie sprawdzić stan zębów i jamy ustnej. Gdy zauważy niepokojące zmiany, na przykład ubytki, może od razu rozpocząć leczenie. W trakcie kontroli dentysta może również zaprezentować pacjentowi instruktaż higieny jamy ustnej.

4. Higienizacja zębów – skaling i piaskowanie

Z czasem na zębach dochodzi do odkładania się osadów i kamienia, które sprzyjają próchnicy i chorobom dziąseł. Skutecznym sposobem ich usuwania jest higienizacja zębów wykonana w gabinecie stomatologicznym.

Higienizacja składa się z dwóch głównych etapów – skalingu oraz piaskowania. Skaling służy do usuwania kamienia z użyciem narzędzia określanego jako skaler. Z kolei piaskowanie zębów polega na usunięciu osadów za pomocą wody z drobnym piaskiem pod wysokim ciśnieniem.

Po higienizacji zęby są oczyszczone, gładsze, błyszczące i mogą mieć bielszy odcień. Zwykle zaleca się przeprowadzanie jej co 6-12 miesięcy.

5. Fluoryzacja i lakowanie zębów

W ramach profilaktyki stomatologicznej można zdecydować się również na zabiegi ochronne, które zabezpieczają zęby przed próchnicą. Zaliczane są do nich fluoryzacja i lakowanie. Zwykle wykonuje się je po higienizacji.

Fluoryzacja, także nazywana lakierowaniem, służy do pokrycia powierzchni zębów preparatem zawierającym w składzie fluor. Dzięki niemu można wzmocnić zęby, zredukować ich nadwrażliwość i ryzyko próchnicy.

Lakowanie jest natomiast używane do wypełnienia naturalnych bruzd występujących w zębach, głównie trzonowych oraz przedtrzonowych. Stosuje się materiał określany jako lak, który umieszcza się w trudno dostępnych miejscach, by obniżyć niebezpieczeństwo odkładania się płytki bakteryjnej i powstania ubytków próchniczych.

Warto więc pamiętać o tym, dlaczego ważna jest profilaktyka stomatologiczna, ponieważ dzięki niej można cieszyć się z ładnego i zdrowego uśmiechu na długie lata!

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI