Planując remont warto przyjrzeć się najnowszym trendom i rozwiązaniom dostępnym na rynku. Coraz popularniejsze w ostatnich latach stają się minimalistyczne kabiny prysznicowe nieposiadające brodzika — zwykła tafla szkła wydzielająca część łazienki. Takie rozwiązanie to właśnie walk-in. Na pierwszy rzut oka wydaje się ono prostsze. Ale czy na pewno? Jak wszystko inne ma swoje wady i zalety. Tak więc jeśli przeprowadzamy remont lub budujemy dom, warto przyjrzeć się co takie prysznice mają nam do zaoferowania, jakiego wysiłku będzie wymagał ich montaż i jaki rodzaj bałaganu po nich zostanie.
Polacy coraz częściej wybierają opcję walk-in w swoich łazienkach. Wprowadza ona poczucie nowoczesności nie przytłaczając reszty wnętrza. Zanim jednak zdecydujemy się na taki prysznic rozważmy kilka kwestii. Jak wygląda montaż takiej kabiny? Czy pasuje do mojego domu? W końcu remont to poważne przedsięwzięcie — warto więc podejmować decyzje na podstawie solidnych argumentów, nie impulsów dotyczących mody. Inaczej możemy na całe lata utknąć z rozwiązaniem, które nam zwyczajnie nie odpowiada.
Gdzie zdecydować się na walk-in?
Zaletą takiego prysznica jest między innymi jego niewielki rozmiar — ścianki mogą mieć wymiary już od 70 cm czy 80 cm. Z uwagi na jego minimalistyczną konstrukcję nie rzuca się też w oczy. Oznacza to, że świetnie sprawdzi się w małych łazienkach, gdzie tradycyjna kabina po prostu przytłoczyłaby całe wnętrze.
Jeśli chodzi o styl wystroju, walk-in jest uniwersalny. Naturalnie w pierwszej kolejności kojarzy nam się z nowoczesnym rodzajem wystroju jednak wystarczy zmienić nieco ścianki a nasz prysznic przyjmie zupełnie inny charakter. Na przykład we wnętrzach industrialnych świetnie sprawdzi się tafla szkła przecinana czarną ramką.
Zalety i wady
Prysznic typu walk-in jest co prawda łatwiejszy w montażu, jednak wymaga więcej planowania. Jest tak dlatego, że jego konstrukcja wymaga specjalnie wypoziomowanej podłogi. Brak brodzika oznacza, że musi występować lekki spadek do liniowego odpływu. Inaczej podczas kąpieli cała podłoga łazienki zalałaby się wodą. Z tego powodu najlepiej instalować taką kabinę podczas budowy lub dużego remontu łazienki. Jeżeli zdecydowaliśmy się na kontenery na gruz Komorniki lub inne rozwiązania usprawniające przebieg takich prac warto za jednym zamachem zrobić w domu jak najwięcej — idealna sytuacja na walk-in.
Często jedną z pierwszych myśli nasuwających się na temat takich prysznicy, jest obawa o nadmierne chlapanie. Na szczęście nie ma się czego obawiać. Jeżeli wymiary kabiny są poprawne a podłoga dobrze wypoziomowana — nie powinniśmy spodziewać się problemów. Walk-in jest za to bardzo prosty w myciu. Utrzymywanie czystości, jest z racji prostej budowy bardzo mało wymagające i na pewno w przyszłości sobie za to podziękujemy.
Z tego samego powodu takie prysznice rzadziej się psują. Przy tak mało skomplikowanej konstrukcji zwyczajnie nie ma zbyt wiele miejsc, w których mogłyby wystąpić potencjalne usterki. Dzięki temu kabiny te służą nam bez zawodu przez długie lata.
Niestety walk-in słabiej utrzymuje temperaturę i parę w kabinie. Dlatego nie zaleca się jego montażu w pomieszczeniach ze słabą wentylacją.
Remont i porządki
Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie nowego prysznica, będziemy musieli przygotować się na solidny bałagan. Każdy, kto przeprowadzał kiedyś remont wie, że piętrzących się odpadków nie łatwo jest się pozbyć. Kabina typu walk-in, z uwagi na konieczność poziomowania podłogi, może wygenerować ich szczególnie dużo.
Pamiętajmy więc, że możemy skorzystać z oferty firm specjalistycznych. Takie usługi jak wywóz gruzu Kórnik pomogą nam skupić się w całości na wykonywanych pracach, nie zaprzątając sobie głowy śmieciami. Jeżeli wiemy, że bałaganu będzie dużo, a remont będzie odbywał się na piętrze, warto skorzystać z połączenia kontenerów na gruz i rękawów zsypowych. Z kolei w przypadku dłuższych prac remontowych oraz ewentualnej konieczności tymczasowego odcięcia wody, doskonale sprawdzą się toalety przenośne Luboń.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na wywóz odpadów na własną rękę pamiętajmy, żeby z tym nie zwlekać, ponieważ za ich nielegalne składowanie i utylizację grożą poważne kary pieniężne. Najlepiej będzie skorzystać z usług PSZOK-u, czyli punktu selektywnego zbioru odpadów komunalnych. Takie miejsca, znajdujące się w każdej gminie, pozwolą nam pozbyć się pozostałości po pracach remontowych i budowlanych za niewielką opłatą.
Prysznice typu walk-in to uniwersalne i wygodne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości wnętrz. Jeżeli przeprowadzamy generalny remont łazienki bądźmy jednak gotowi na bałagan, z którym będziemy musieli sobie poradzić.