Prysznic typu walk-in, czyli prysznic otwarty

0
pexels vecislavas popa 3741317
pexels vecislavas popa 3741317

Otwarte kabiny prysznicowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Ich zaletą jest minimalizm – w kabinie typu walk -in nie ma żadnych elementów ruchomych ani drzwi, a cała ich konstrukcja opiera się na prostym oddzieleniu sfery prysznica od reszty łazienki, najczęściej jedną tylko ścianką, np. taflą szkła. Skąd popularność takiego rozwiązania? Jakie są sposoby na zorganizowanie prysznica otwartego?

Dlaczego warto?

Zaletą prysznica typu walk-in jest niewątpliwie jego nowoczesny wygląd. Dotychczas prym wiodły tradycyjne, wysokie brodziki kwadratowe lub półokrągłe, będące podstawą przesuwanej obudowy drzwiowej. W małych łazienkach takie tradycyjne prysznice wyglądać mogą nieco topornie. Prysznic bezdrzwiowy, szczególnie kiedy dodatkowo zrezygnuje się z brodzika na rzecz odpływu w podłodze, jest świetnym pomysłem na optyczne powiększenie przestrzeni. Idealnie wtapia się bowiem w resztę łazienkowego otoczenia, pozostając niemal niezauważalny. Również w bardziej przestronnych łazienkach takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi – minimalistyczna elegancja  doda przestronnemu pomieszczeniu szczypty dodatkowej estetyki.

Oprócz pięknego wyglądu, prysznic ten ma jeszcze jedną, kluczową zaletę – wygodę użytkowania. Jak pamiętamy, cechą budowy walk-in jest ograniczenie jego zabudowy oraz brak brodzika (ewentualnie bardzo niski, praktycznie na równi z poziomem podłogi). Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku korzystania z prysznica przez osoby starsze, których mobilność jest bardzo obniżona. Ryzyko upadku przy wchodzeniu i wychodzeniu do kabiny jest zminimalizowane, odpadają też czynności otwierania i zamykania drzwi w kabinie. Prysznic taki jest idealnym wyborem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich czy za pomocą tzw. balkoników. 

Jeszcze inną przyczyną popularności tego rodzaju pryszniców jest fakt, że czyszczenie ich jest mniej frustrujące, niż czyszczenie klasycznych brodzików. Gdyby przejrzeć kontenery, w których organizuje swój wywóz gruzu Warszawa, nierzadkim widokiem byłyby stare, pożółkłe brodziki, które po prostu już się zużyły. Jeśli zdecydujemy się na bezbrodzikowy kącik kąpielowy, gdzie funkcję brodzika będą pełniły ciemne płytki łazienkowe z odpływem, problem nieestetycznego, klasycznego brodzika zniknie bezpowrotnie. 

Metody oddzielenia

Jeżeli planujesz kabinę prysznicową typu walk-in i zastanawiasz się, w jaki sposób ją zaaranżować, prezentujemy kilka pomysłów na oddzielenie strefy kąpielowej od reszty łazienki.

1.Najpopularniejszą ścianką oddzielającą otwarty prysznic od reszty łazienki jest zwykła tafla szkła hartowanego. Dlaczego szkło hartowane? Przede wszystkim ze względu na jego wytrzymałość – szacuje się, że wytrzymałość takiej tafli szkła jest aż sześciokrotnie większa, niż zwykłej szyby. Hartowane szkło jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. Jeżeli już dojdzie do pęknięcia szkła hartowanego, rozpadnie się ono na drobne, nieostre odłamki, zmniejszając tym samym ryzyko skaleczenia się. Tafla szkła może być zupełnie przezroczysta, jeśli jednak zależy nam na częściowej prywatności podczas brania prysznica, możemy zamówić szkło matowe lub tzw. mleczne.

  1. Kolejnym pomysłem, który dodatkowo pięknie wyróżni wnętrze łazienki, jest zamontowanie luksferów, czyli małych bloczków szklanych ułożonych podobnie jak cegły. Luksfery współcześnie dostępne są w niemal każdym kolorze, dlatego nie ma problemu z dopasowaniem ich do nawet najbardziej oryginalnego kolorystycznie wnętrza. Co więcej, przepuszczają światło, więc w odróżnieniu od pełnej, zabudowanej ściany, pozwalają uniknąć efektu ciemnego kąta prysznicowego. Ta cecha oraz dwie kolejne, czyli odporność na wilgoć i temperaturę sprawiają, że wiele osób decyduje się ponieść fantazji i co jakiś czas zmieniać kolor i kształt luksferów. Montaż nie jest trudny. Rozebrane luksfery można zapakować w specjalne, wygodne worki i wywieźć na gruzowisko. Takie worki na gruz w Warszawie są bardzo popularne i często wykorzystywane przy remontach, nie tylko łazienkowych.
  2. Jeszcze innym sposobem na oddzielenie prysznica jest najzwyklejsza ściana, którą wystarczy pokryć płytkami po wewnętrznej stronie prysznica. Nie jest to rozwiązanie spektakularne pod względem wizualnym, ze wszystkich wymienionych zrobi najmniejsze wrażenie, jeśli jednak idealnie wpasuje się w wewnętrzną architekturę łazienki, może jej nadać spójności.

Warto iść z duchem czasu i przyjrzeć się pomysłom na otwarty prysznic, gdyż oprócz nowoczesnego wyglądu na pewno zyskamy też wygodę. Jeśli posiadamy już tradycyjny prysznic i chcemy przekształcić go w otwarty, stara armatura z łatwością może zostać zutylizowana – wywóz gruzu Warszawa realizuje za pośrednictwem doświadczonych firm specjalistycznych, takich jak Gruzar.