Wiele osób, szczególnie młodych, nie ma świadomości, że niektóre spośród ich zachowań mogą stać się przyczyną kłopotów z prawem.
W najbliższym czasie o swoich kłopotach dowie się 14-letnia mieszkanka Gliwic, która prześladowała swoją rówieśniczkę. Stalking to naruszenie prawa definiowane jako uporczywe nękanie, wzbudzanie uzasadnionego poczucia zagrożenia lub naruszenie prywatności innej osoby. Wczoraj w I komisariacie złożono zawiadomienie o uporczywym nękaniu pewnej dziewczyny sms-ami i naprzykrzaniu się jej poprzez komunikatory internetowe oraz portale.
W najbliższym czasie sprawa zostanie wyjaśniona przez śledczych z wydziału kryminalnego.
Kilka paragrafów KK dotyczących stalkingu:
Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1
Szanowana redakcjo jak już się podaje artykuły wypadało by również podać z jakiego kodeksu.
Dla wszystkich również osoby piszącej artykuł paragrafy pochodzą z Kodeksu Karnego.
W Polsce jest tyle kodeksów iż naprawdę łatwo się pomylić. Co do uporczywego nękania i tak młodej osobie nic nie zrobią co najwyżej dadzą kuratora;]
Przecież napisano jak wół: „Kilka paragrafów KK dotyczących stalkingu”.
Redakcja: Dopisaliśmy „KK” po komentarzu anfy.