r e k l a m a


„Przywracamy tradycję śpiewania pieśni patriotycznych” (TV)

[flashvideo file=”https://infogliwice.pl/filmy/2014_04/20140425_muzeum_szabla.mp4″ /]

3 maja o godz. 16.00 w Willi Caro odbędzie się wyjątkowy koncert polskiej pieśni patriotycznej. Każdy uczestnik koncertu otrzyma okolicznościowy śpiewnik, a także kotylion w barwach narodowych.

Koncert rozpocznie uroczystość otwarcia wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce.Gorąco zapraszamy wszystkich, którym Ojczyzna miła do wspólnego śpiewania w Święto Trzeciego Maja!

Upadek Rzeczpospolitej, rozbiory i pierwsze próby wybicia się Polaków na niepodległość nierozerwalnie związane są z pamięcią Tadeusza Kościuszki − dowódcy i polityka, Najwyższego Naczelnika insurekcji 1794 roku oraz bohatera walki o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Polacy widzieli w nim człowieka, dla którego sprawy narodu są najważniejszym dobrem, który dla idei wolnej Polski gotów jest poświęcić wszystko. Może byli w narodzie więksi od niego wodzowie i statyści, ale nie było większego serca, większego umiłowania ojczyzny i większej cnoty poświęceń − pisał o Kościuszce Władysław Reymont.

Nazywany „bohaterem północy” przez Napoleona, „bestią” przez Katarzynę Wielką, był pierwszym w naszych dziejach prawdziwie demokratycznym wodzem narodu. Potrafił, zachowując dyktatorską władzę nad powstaniem, być równocześnie wyrazicielem pragnień i dążeń większości obywateli. Pozostawił w sercach narodu niezniszczalny pomnik. Po śmierci Kościuszki uznano, że winien spocząć na Wawelu wśród królów polskich, jako drugi − po Józefie Poniatowskim − nie będący królem. W XIX wieku Kościuszko i Poniatowski dali początek patriotycznej tradycji upamiętniania bohaterów narodowych, podtrzymującej pamięć o Rzeczpospolitej i rozpalającej ideę walki o niepodległość. Wystawa „Ostatnia Szabla Rzeczpospolitej” prezentowana jest w dwieście dwudziestą rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej. Tytułowa szabla może symbolizować samego Kościuszkę − ostatniego wodza, który porwał Naród do walki w obronie niepodległości Ojczyzny tuż przed jej upadkiem w 1795 roku; w sposób dosłowny oznacza natomiast najważniejszy eksponat prezentowanego na wystawie − szablę według tradycji spoczywającą na trumnie z ciałem Naczelnika w roku 1818. Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne dokumenty wystawione przez Tadeusza Kościuszkę, jego portrety według wyobrażenia Juliusza Kossaka i Eljasza-Radzikowskiego oraz przykłady biżuterii patriotycznej i innych upamiętnień. Wszystkich miłośników historii zapraszamy 3 maja na godz. 16:00 do Willi Caro na uroczyste otwarcie wystawy „Ostatnia Szabla Rzeczpospolitej”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wyjątkowy koncert pieśni patriotycznej. Chcemy nim przywrócić Gliwicom majową tradycję wspólnego śpiewania pieśni patriotycznej. Mało kto wie, że Tadeusz Kościuszko był autorem trzech zachowanych utworów fortepianowych: dwóch polonezów i walca. Jeden z polonezów doczekał się wersji śpiewanej, którą włączyliśmy do programu koncertu. Każdy uczestnik koncertu otrzyma w podarku okolicznościowy śpiewnik, wydany z tej okazji przez Muzeum w Gliwicach, a także kotylion w polskich barwach narodowych. Gorąco zapraszamy wszystkich, którym Ojczyzna miła do osobistego udziału w koncercie, do wspólnego śpiewania w Święto Trzeciego Maja!

Wstań Kościuszko! Ugodź w serca.
Co litością mamić śmią,
Znałże litość ów morderca,
Który Pragę zalał krwią!
Niechaj krew tę krwią dziś spłaci,
Niech nią zrosi grunt zły gość,
Laur męczeński naszej braci
Bujniej będzie po niej rość.

Ostatnia Szabla Rzeczpospolitej

Kurator: Mikołaj Ratka
Otwarcie wystawy: 3 maja 2014, Willa Caro, godz. 16.00
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Wstęp na wernisaż wolny, ilość miejsc ograniczona
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających do 29 czerwca 2014 r.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI