Punk generation, czyli muzyczne święto buntowników

0
plakat 7 11 15 internet
plakat 7 11 15 internet

7 listopada w klubie Spirala w CKS Mrowisko przy ul. Pszczyńskiej 85 zagrają Dezerter, Opryszek, [Peru], Bunkier i ON2B.

Punkowe załogi pojawiły się w Gliwicach na początku lat osiemdziesiątych i od tego czasu ta kontrkultura zagościła w naszym mieście na stałe. Pierwsze koncerty w studencki Gwarku na Rynku gromadziły coraz większą publiczność, oprócz polskich zespołów pojawiać się zaczęły zagraniczne zespoły jak Youth Brigade czy Die Toten Hosen.

Coraz większą popularność zyskiwały zespoły grające w ramach Gliwickiej Alternatywnej Sceny, Śmierć Kliniczna, R.A.P. Processs, Brzytwa Ojca! czy Absurd. By ostatecznie stać się filarami sceny undergroundowej w Polsce. Jednym z pierwszych, który pojawił się na scenie Gwarka był warszawski Dezerter. Założony wiosną 1981 r. przez uczniów warszawskiego technikum elektronicznego Krzysztofa Grabowskiego (perkusja, teksty) i Roberta „Robal” Materę (muzyka, gitara, głos), pierwotnie nazywał się SS-20 (od radzieckich pocisków balistycznych, rozmieszczonych m.in. na terytorium Polski), a jego skład uzupełnili: Darek „Stepa” Stepnowski (bas, głos) i Darek „Skandal” Hajn (głos). Ze względu na kontrowersyjna nazwę grupa szybko przestała mieć okazję do koncertowania i stanęła przed wyborem: zakończenie działalności lub zmiana nazwy. Muzycy wybrali drugą opcję i od 15 września 1982 r. grupa występuje jako Dezerter. Wiosną 1983 r. Dezerter pierwszy raz wszedł do profesjonalnego studia nagraniowego, aby zarejestrować cztery utwory, wydane później w formie EP-ki. Płyta ta dziś ma statut legendarnej. Zespół zaczął regularnie występować w całym kraju m.in. w Jarocinie, gdzie każdy ich koncert był dużym wydarzeniem. W 1987 r. nakładem amerykańskiego wydawnictwa Maximum Rock’n’Roll wyszła płyta „Underground out of Poland”, a po wielu latach starań muzycy wreszcie otrzymali paszporty od komunistycznych władz i mogli zacząć wyjeżdżać za granicę. Punkowa charyzma pozwolił im przetrwać niełatwe czasy komunizmu i do dziś wydali kilkanaście albumów i zagrali setki koncertów w kraju i zagranicą. W 2014 roku ukazał się album „Większy zjada mniejszego”, gdzie tradycyjnie oprócz mocnej punkowej muzy mamy mocne i celne teksty. Gościem specjalnym zespołu będzie Nika, wokalistka legendarnego zespołu Post Regiment! Dezerter powraca do Gliwic po 29 latach!

Oprócz Dezertera na zagrają młodsze zespoły, prezentujące różna odmiany punka.
Uliczny Opryszek z Nowego Tomyśla. Powstał w 1991 roku i mający na swoim końce 4 studyjne płyty i ponad setkę koncertów w kraju i zagranicą ( m.in. Woodstock duża scena).Klasyczny punk w ich wydaniu pozwolił im zyskać popularność w całym kraju.

Bunkier – śląska załoga punkowa grająca od 1990 roku, mocny przekaz i muzyka zahaczająca o ska sprawiło że stali się jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w kraju. Zostali laureatami konkursy Radia Bis (teraz Czwórka), co pozwoliło im wydać płytę przez Polskie Radio. Oprócz niej ukazały się jeszcze trzy albumy studyjne. Obecnie przygotowują nową płytę.

[Peru] – zespół z miasta Lublin mimo obcości od kilku lat na scenie wydał dwa albumy, ale każdy z nich stał się dużym wydarzeniem. Bardzo nieszablonowe podejście do muzyki punk rockowej i mocne polityczno-społeczne teksty stały się znakiem rozpoznawalnym zespołu.

ON2B najmłodszy (duchem) zespół śląsko-opolski, wydał dwa materiały (CD i EP). Jego skład wchodzą ludzie tworzący zespoły Profanacja i Adwent. Charakteryzują ich ciekawe, inteligentne teksty, okraszone ostra punkowa muzyką.

Przed koncertem o godz. 17.30 pokaz filmu dokumentalnego o zespole DEZERTER „Nie ma zagrożenia”.

Impreza z cyklu Arternative Nights, dofinansowana z budżetu miasta Gliwice. Zaprasza Stowarzyszenie GTW i ZIMA RECORDS.

7.11.2015 Klub SPIRALA (CKS Mrowisko) ul. Pszczyńska 85, godz. 18:30.
Bilety w przedsprzedaży 36,00 zł w dniu koncertu 45,00 zł. Przedsprzedaż
TICKETPRO, Salon Czas i kasa Mrowiska.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments