„Chcemy być sobą!” – to hasło tegorocznego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który 2 kwietnia obchodzony będzie w całej Polsce, także w Gliwicach.
Tego dnia na niebiesko rozbłysną gliwicka Radiostacja oraz Palmiarnia Miejska. Wydarzeniu towarzyszyć będzie najnowsza odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji JiM „Polska na niebiesko” , poświęcona osobom dorosłym ze spektrum autyzmu: ich alienacji i stygmatyzacji. Na ulicach pojawią się specjalne plakaty o kampanii, którymi współautorami się osoby z autyzmem. W ponad 20 miastach uruchomione zostaną specjalne punkty informacyjne, przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości, czy ich dziecko może mieć autyzm. W punktach dowiedzą się np., jakie są najczęstsze objawy tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.
2 kwietnia, podczas finału akcji, kilka tysięcy obiektów w Polsce rozświetli się na niebiesko – w kolorze solidarności z osobami z autyzmem.
Odbędą się również dziesiątki imprez masowych: koncertów, występów, pikników, imprez sportowych organizowanych przez Fundację JiM.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego człowieka. Typowymi objawami tej choroby są kłopoty z mówieniem, zaburzona zdolność komunikowania się i budowania relacji interpersonalnych, mniejszy wachlarz przejawianych zachowań i ich stereotypowość, a także brak kontaktu wzrokowego. Osoby z autyzmem często „zatapiają” się w świecie własnych przeżyć, alienując się od środowiska, stąd jego nazwa pochodząca od greckiego słowa autós, co oznacza „sam”. Z raportu opublikowanego przez Fundację JiM (zajmującą się wsparciem osób dotkniętych autyzmem oraz ich rodzin) wynika, że ok. 85% społeczeństwa słyszało o tym zaburzeniu. Niewielu jednak wie, czym tak naprawdę autyzm się objawia i na czym dokładnie polega.
—
MSI