Jakie są szanse na to, by śląskie zabytki industrialne znalazły się wśród najpiękniejszych i najważniejszych obiektów na świecie?
Spośród wielu interesujących obiektów o niezaprzeczalnej wartości historycznej i unikalnych walorach związanych z dziedzictwem industrialnym regionu, według ekspertów największe szanse na znalezienie się na liście ma Radiostacja Gliwicka i kompleks obejmujący zabrzańskie zabytki związane z górnictwem węglowym.
Członek zarządu województwa śląskiego, Jerzy Gorzelik powiedział, że wyboru tych obiektów dokonał specjalny zespół. Co ważne, gliwicki maszt jest gotowy do tego, aby rozpocząć procedurę związaną z wpisaniem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. Najpierw jednak gliwicki zabytek musi zostać Pomnikiem Historii.
– Na liście UNESCO jest już jedna radiostacja, jednak jest ona stalowa i ma 6 masztów – mówił Jacek Owczarek, Dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.
Gliwicka Radiostacja to jedną z wizytówek miasta. 111-metrowa wieża z modrzewiowego drewna to najwyższa konstrukcja tego typu na świecie.
Warunkiem wpisania obiektu na listę jest spełnienie jednego lub kilku kryteriów świadczących o jego wyjątkowości i unikalności w skali światowej. Wśród kryteriów, które spełniać muszą obiekty, są m.in. integralność i autentyczność.
– Mamy świadomość tego, że jest to niełatwe zadanie, związane ze żmudną pracą. Ustaliliśmy jednak, że gra jest naprawdę warta świeczki. Dążenie do uzyskania tego statusu wiąże się nie tylko z prestiżem i względami promocyjnymi, ale pozwala także zmobilizować społeczność wokół tematu, jakim jest dziedzictwo industrialne regionu – podkreślił Jerzy Gorzelik.
Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego znajduje się 936 obiektów i miejsc ze 153 krajów świata, z czego kilkanaście z Polski, m.in. historyczne centrum Warszawy i Krakowa, zamek krzyżacki w Malborku, kopalnia soli w Wieliczce i Puszcza Białowieska. O miejsce na liście ubiegać można się tylko jeden raz, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować.
dlaczego dopiero teraz, kilkanascie lat przed koncem istnienia wiezy? (:
Czemu końcem istnienia? Nie wiesz jakie techniki konserwacji drewna będą znane za 15 lat. Zresztą gdyby nawet konserwacja nie pomogła to zawsze można wymieniać niektóre elementy na nowe lub do środka wieży wstawić „stelaż”. Kolejna prowokacja z bożej łaski.
… no właśnie … ale wtedy nie będzie to już autentyk … od takich pomysłów, w tym również obecnych zabezpieczeń (to już dzieło sztuki „artystów” z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej)niedobrze się robi … Biorąc z kolei kryteria jakie musi spełniac obiekt by być wpisanym na listę UNESCO szanse glwickiej wieży są raczej znikome, bez względu na to czy to się nam podoba czy też nie …
Dopiero teraz są szanse na wpisanie radiostacji na listę UNESCO. Bo dopiero od niedawna Pan Jarczewski przestał być osobą, która miala za zadanie to zrealizować.
Trzymam kciuki za wpisanie tej wieży na listę UNESCO – to naprawdę piękny i wyjątkowy obiekt.
…tylko niech wywalą to wieśniackie oświetlenie które parę lat temu
zafundował z naszych pieniędzy gliwicki magistrat.
P.Andrzeju D. – zaproponuj lepiej Paryżanom wyłączenie oświetlenia Wieży Eiffla , a od Naszej WARA!!!!!!!
wywalić to se możesz żone z domu a ja uważam że oświetlenie powinno być jeszcze mocniejsze żeby radiola byla widoczna z każdego miejsca w gliwicach bo teraz jest za słabe
…tak i jeszcze powinno migać wszystkimi kolorami i walić po oczach jak na wiejskiej dyskotece w remizie.
Oczywiście , tak żeby było ją widać z kosmosu!!!