r e k l a m a

spot_imgspot_img

Radni i prezydent będą przeciw zmianom w prawie samorządowym?

Na czwartkowej sesji – na wniosek prezydenta miasta i miejskich radnych – Rada Miasta Gliwice pochyli się nad Kartą Samorządności.

To zbiór konstytucyjnych zasad ustroju państwa, odnoszących się do sfery działań samorządu terytorialnego, przyjęty 16 marca w Warszawie na ogólnopolskim Forum Samorządowym. Warto podkreślić, że w spotkaniu tym (przebiegającym pod hasłem „Twój los w Twoich rękach”) wzięło udział ponad 1600 osób. Samorządowcy zaprotestowali wówczas przeciw wprowadzanym i zapowiadanym przez rząd zmianom prawa samorządowego w Polsce, w szczególności o charakterze ustrojowym. Zaapelowali o respektowanie postanowień Konstytucji RP oraz wiążącego Polskę prawa międzynarodowego, w tym Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. Pod apelem i Kartą Samorządności podpisali się m.in. przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Metropolii Polskich 1990, Unii Miasteczek Polskich, Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.

Projekt uchwały RM w sprawie Karty Samorządności przewiduje wyrażenie poparcia dla zasad zawartych w tym dokumencie. Gliwicki samorząd przyłączyłby się w ten sposób do ogólnopolskiego ruchu środowisk samorządowych, stawiającego za cel zachowanie podstawowych osiągnięć i wartości samorządności lokalnej.

Głos w sprawie zabrał też Związek Miast Polskich: „Samorząd terytorialny stanowi fundament demokratycznego państwa. Odbudowa polskiego samorządu, która przyniosła społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o swoim losie, jest najbardziej udaną z polskich reform. Dzięki temu zmieniliśmy Polskę, zyskując przy tym zaufanie większości Polaków, co systematycznie potwierdzają badania opinii publicznej.

Zmiany w ustawach dotyczących podstaw polskiego samorządu, które są obecnie proponowane bez żadnych konsultacji ze stroną samorządową, mogą podważyć ustrój państwa.

Ograniczenie praw wyborczych obywateli, pozbawienie przedstawicieli mieszkańców gmin samodzielności w realizacji zadań publicznych, swobody w gospodarowaniu ich wspólnym majątkiem, wolności we współdziałaniu z innymi jednostkami spowoduje zahamowanie rozwoju lokalnego, zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców. Odbieranie kompetencji gminom, powiatom i województwom, przekazywanie ich administracji centralnej, oddalonej od obywateli i niepoddanej ich kontroli, to odejście od demokracji. Stanowczo się temu sprzeciwiamy.

Domagamy się, aby rządzący i stanowiący prawo przestrzegali i szanowali konstytucyjne zasady ustroju naszego państwa, które przypominamy w niniejszej Karcie”.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI