r e k l a m a

spot_imgspot_img

Remonty na cmentarzach i utrudnienia w ruchu

Na przełomie października i listopada zostanie zmieniona organizacja ruchu drogowego w rejonie dwóch gliwickich nekropolii – przy ul. Kozielskiej i św. Wojciecha.

Przy Cmentarzu Centralnym tymczasowe reguły będą obowiązywać od 30 października od godz. 18.00 do 4 listopada do godz. 24.00. W tych dniach z ruchu wyłączona zostanie część ul. Kozielskiej – na odcinku od ul. Okulickiego do ronda. Zakaz nie dotyczy autobusów KZK GOP, PKS oraz taksówek i pojazdów dostawczych do 3,5 tony. W rejonie zamknięcia ruch będzie jednokierunkowy – w stronę ronda. Samochody dostarczające towar o ciężarze większym niż 3,5 tony będą mogły dojechać do wyznaczonych stanowisk tylko w godzinach od 24.00 do 6.00.

Dodatkowo od 31 października od godz.18.00 do 2 listopada do godz. 24.00 wprowadzony zostanie ruch jednokierunkowy na ul. Okulickiego. Przejazd będzie możliwy tylko od ul. Kozielskiej w kierunku drogi krajowej nr 88 oraz od ul. Kozielskiej do ul. Andersa.

Od strony węzła DK 88 i ul. Okulickiego będzie można dojechać do parkingu przy centrum handlowym ARENA oraz parkingu usytuowanego z tyłu Cmentarza Centralnego. Natomiast jadąc od ul. Kozielskiej, będzie można dotrzeć tylko do parkingu znajdującego się przy ARENIE. Dodatkowo pojazdy będzie można parkować po obu stronach ul. Andersa i jednostronnie wzdłuż ul. Okulickiego.

CMENTARZ PRZY UL. ŚW. WOJCIECHA – zmiany w organizacji ruchu obowiązywać będą od 30 października od godz. 18.00 do 4 listopada do godz. 24.00. Ulice św. Wojciecha i Myśliwska (na odcinku od ul. Jałowcowej do ul. Toszeckiej) staną się drogami jednokierunkowymi. Do cmentarza będzie można dojechać tylko od strony ul. Toszeckiej. Wzdłuż ul. św. Wojciecha zostanie wprowadzony prawostronny zakaz zatrzymywania się i postoju. Trasa objazdu samochodów osobowych jadących od strony DK 88 będzie wiodła ulicami: św. Wojciecha, Jałowcową, Myśliwską oraz Toszecką. Zdecydowano, że samochody ciężarowe muszą skorzystać z ronda w rejonie ul. Pionierów i tamtędy dotrzeć do ul. Toszeckiej.

W dniu Wszystkich Świętych inaczej będą jeździły także miejskie autobusy.

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP informuje, że 1 listopada komunikacja miejska będzie funkcjonowała według rozkładów jazdy na soboty. Oprócz tego linie autobusowe nr: 6, 59, 156, 194, 288, 710, 840, 850 będą kursowały według specjalnych rozkładów, oznaczonych jako „Wszystkich Świętych”. Kursy „szóstki” będą wydłużone do pętli „Gliwice Sportowa”, pojazdy oznaczone numerami: 59, 194, 710 i 850 nie będą obsługiwały przystanków przy centrach handlowych i zostanie uruchomiona linia nr 288, na której autobusy – według stałych rozkładów – w soboty nie jeżdżą.
W dniu Wszystkich Świętych zostaną także uruchomione cztery dodatkowe linie, którymi będzie można dotrzeć w rejony gliwickich cmentarzy: C-1 (od Cmentarza Centralnego do przystanku Trynek Toruńska), C-2 (od Cmentarza Centralnego do Placu Piastów), C-3 (od Cmentarza Centralnego do przystanku Gliwice Poniatowskiego) i C-4 (od Placu Piastów m.in. przez ul. Poniatowskiego i Toszecką).

Miejski Zarząd Usług Komunalnych ma w swojej opiece pięć miejskich cmentarzy: Centralny przy ul. Kozielskiej, Lipowy przy ul. Lipowej, nekropolie przy ul. św. Jacka w Ligocie Zabrskiej, przy ul. Wrzosowej w Łabędach oraz przy ul. Begonii w Wilczym Gardle. MZUK na bieżąco prowadzi tam prace związane z utrzymaniem porządku i pielęgnacją zieleni. Nekropolie są także systematycznie modernizowane.

W tym roku również zrealizowano kilka większych inwestycji. Kolejne remonty przeprowadzono na Cmentarzu Centralnym – największej z komunalnych nekropolii.

– Wykonaliśmy drenaż wraz ze studzienkami, sieć wodociągową, nowe nawierzchnie betonowo-granitowe. Zadbaliśmy o trawniki oraz zamontowaliśmy nowe ławki – wymienia Iwona Kokowicz, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

W ciągu ostatnich miesięcy sporo zmieniło się także na terenie cmentarzy zlokalizowanych poza centrum miasta. W Ligocie Zabrskiej rozbudowa nekropolii rozpoczęła się w 2011 r. Wykonano wtedy odwonienie terenu. W tym roku nowa część cmentarza została ogrodzona, obsadzona iglakami, wybudowano wjazd, drogi i parkingi. Wybrukowano też alejki, przygotowano ujęcia wodne i śmietniki.

Z kolei Łabędach powstały nowe alejki, boksy na odpady i punkty czerpania wody. Obecnie przy ul. Wrzosowej budowane jest kolumbarium (grobowiec z niszami na urny z prochami zmarłych).

Prace prowadzone są także w Wilczym Gardle. Przy ul. Begonii trwa odwodnianie terenu i układanie ścieżek z kostki betonowej. Jeszcze w tym roku pojawią się tam wydzielone miejsca na gromadzenie śmieci i pobieranie wody, zostaną posadzone cisy i zamontowane ławki.

W tym roku odnowiono też dwie rzeźby autorstwa Paula Ondruscha z I połowy XX wieku. Pierwsza to ukryte w zieleni Cmentarza Centralnego „Ukrzyżowanie”, ukazujące Chrystusa na krzyżu i opłakujące go postaci. Druga to pomnik „Chrystus tulący dzieci”, znajdujący się na Cmentarzu Lipowym i upamiętniający 76 dzieci, które zginęły w czasie pożaru gliwickiego kina „Capitol” w 1919 r.

– Ponadto cmentarze przy ul. Kozielskiej i Lipowej zostały zaopatrzone w konewki, które mają zastąpić plastikowe butelki ukryte za nagrobkami lub schowane pod krzakiem. Można je znaleźć przy każdym punkcie czerpania wody. Są udostępniane bezpłatnie w okresie od wiosny do jesieni – informuje Iwona Kokowicz.

Łączny koszt wszystkich tegorocznych inwestycji na komunalnych nekropoliach to ponad 3,3 mln. zł.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI