Kannabinoidami nazywamy organiczne związki chemiczne, które oddziałują na receptory kannabinoidowe, znajdujące się w każdym ludzkim organizmie, a także w organizmach zwierząt. Wyróżniamy wiele rodzajów kannabinoidów. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że nie są one takie same i dość mocno się różnią – m.in. właściwościami i źródłem pochodzenia. Co warto wiedzieć o kannabinoidach? Jakie wyróżniamy rodzaje kannabinoidów? O tym w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania.
Rodzaje kannabinoidów – jakie wyróżniamy?
Wielu osobom może nadal się wydawać, że kannabinoidy możemy pozyskiwać tylko i wyłącznie z roślin, co jest nieprawdą. Dzielimy je na trzy grupy ze względu na pochodzenie:
- endokannabinoidy – wywodzą się z mózgu
- fitokannabinoidy – wywodzą się z roślin
- syntetyczne kannabinoidy – laboratorium farmaceutyczne
Endokannabinoidy – co warto o nich wiedzieć?
Endokannabinoidy są produkowane niemal przez wszystkie istoty – zarówno ludzkie i zwierzęce. Biorą one udział w wielu procesach fizjologicznych i poznawczych, które zachodzą w naszym organizmie – takich jak np. płodność, czy apetyt. Jednym z najbardziej znanym endokannabinoidowem jest anandamid, który powoduje uczucie euforii.
Fitokannabinoidy – co powinniśmy wiedzieć o kannabinoidach roślinnych?
Fitokannabinoidy są związkami terpenofenolowymi produkowanymi przez rośliny z rodzaju Cannabis. Fitokannabinoidy występują jedynie w konopiach. Posiadają one aż 21 atomów węgla. Co ciekawe, fitokannabinoidy dzielą się na kwaśne i neutralne – zostały one odkryte już w 70 różnych postaciach, pośród których w najwyższych stężeniach występują: Δ9– tetrahydrokannabinol (THC), kanabidiol (CBD), kannabinol (CBN), kannabichromen (CBC) oraz kannabigerol (CBG). Jakie jest ich działanie? Odpowiadają one za poczucie euforii, posiadają również właściwości przeciwbólowe, przeciwwymiotne oraz przeciwzapalne, jednak ich psychoaktywność znacznie ogranicza zastosowania medyczne.
Jakie są rodzaje kannabinoidów syntetycznych?
Kannabinoidy syntetyczne to sztuczne kannabinoidy, które są wytwarzane przez człowieka. Dzielą się one na dwie grupy – pierwszą z nich są dopalacze “fake weed” oraz wszelkie inne substancje psychoaktywne, które reklamuje się jako legalne odpowiedniki marihuany. Jednakże najczęściej ich zażywanie kończyło się nie za ciekawie i występowały poważne skutki zdrowotne. Inną grupą sztucznych kannabinoidów są leki, w których skład wchodzą syntetyczne kannabinoidy. One są całkowicie bezpieczne – przeprowadzono mnóstwo badań, które to potwierdzają. Ponadto są w pełni legalne.
Jakie kannabinoidy są zawarte w konopiach siewnych?
Kannabinoidy występujące w konopiach siewnych to przede wszystkim kannabidiol (CBD) – jest uważany za najważniejszy z medycznego punku widzenia. Wyróżnia się szerokim zastosowaniem – m.in. antydepresyjnym i przeciwzapalnym. Drugim kannabinoidem zawartym w konopiach siewnych jest tetrahydrokannabinol (THC), czyli podstawowy związek psychoaktywny, który jest również łagodnym środkiem przeciwbólowym. W konopiach siewnych znajdują się również takie kannabinoidy jak CBG (m.in. zmniejsza stany zapalne), CBC (łagodzi stany zapalne), CBN (działa uspokajająco) oraz THCV (m.in. zmniejsza ataki paniki).
Podsumowanie
Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele rodzajów kannabinoidów – każdy z nich jest zupełnie inny. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu już wiesz, jakie wyróżniamy rodzaje kannabinoidów i czym się charakteryzują poszczególne kannabinoidy. Oleje CBD, CBN, czy nawet CBG, można znaleźć u szwajcarskiego producenta produktów opartych o kannabinoidy pod adresem https://www.cibdol.pl