Z początkiem nowego roku wystartował w Gliwicach program „Rodzina 3+”.
To propozycja dla rodzin wielodzietnych. Mogą one korzystać ze zniżek cenowych w wybranych obiektach sportowych i kulturalnych na terenie miasta. Wystarczy do tego specjalna karta, którą można bezpłatnie wyrobić w Urzędzie Miejskim. Na październikowej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia w Gliwicach programu „Rodzina 3+”. Od stycznia posiadacze kart mogą korzystać z 50% zniżek od obowiązujących cen w 13 miejskich obiektach – na wybrane usługi. Kto może być uczestnikiem programu?
Członkowie rodzin wielodzietnych mieszkający wspólnie w Gliwicach – rodzice (lub rodzic) i inni opiekunowie (lub opiekun), którzy mają na utrzymaniu troje lub więcej dzieci w wieku do 18. roku życia lub do 24. roku życia – jeżeli dziecko uczy się albo studiuje.
W programie może uczestniczyć każda rodzina wielodzietna niezależnie od osiąganego dochodu. Warunki te spełnia około 2738 gliwickich rodzin liczących około 15 000 osób.
Co dla nich przygotowano? Od stycznia posiadacze kart będą mogli korzystać z 50% zniżek od obowiązujących cen w 13 miejskich obiektach – na wybrane usługi. Obecnie w gronie partnerów „Rodziny 3+” znajdują się: kryte pływanie „Delfin”, „Mewa” i „Olimpijczyk”, Palmiarnia Miejska, Kąpielisko Leśne, sztuczne lodowisko przy ul. Oriona, korty tenisowe przy ul. Kosynierów, Ośrodek Wypoczynkowy w Czechowicach, Gliwicki Teatr Muzyczny, oddziały Muzeum w Gliwicach (Willa Caro, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, Radiostacja Gliwice). Wszystkie miejsca, w których będzie można korzystać z ulg zostaną oznaczone naklejkami z logo „Rodzina 3+”. Szczegółowy wykaz jest dostępny na stronie www.gliwice.eu i będzie na bieżąco aktualizowany.
Urząd Miejski zaprasza także do udziału w programie prywatnych przedsiębiorców, np. kina, sale zabaw dla dzieci, kluby fitness, punkty usługowe, apteki, księgarnie, którzy chcą wesprzeć wielodzietne rodziny.
Jak przystąpić do programu?
Krok 1 – Wypełnienie wniosku
Formularz można wydrukować ze strony internetowej www.gliwice.eu lub pobrać w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć kopie:
1. dokumentów tożsamości ze zdjęciem – w przypadku rodziców lub opiekunów;
2. aktualnych legitymacji szkolnych – w przypadku dzieci szkolnych w wieku do 18 lat;
3. zaświadczeń, legitymacji albo innych dokumentów potwierdzających kontynuowanie nauki – w przypadku dzieci powyżej 18. roku życia;
4. postanowień sądu (np. o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej, o ustanowieniu opiekuna prawnego) – w przypadku opiekunów.
Krok 2 – Złożenie wniosku
Wypełniony wniosek należy złożyć w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, na stanowisku Konsultanta ds. Osób Niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów, na parterze budynku przy ul. Zwycięstwa 21. Wnioskodawca przedkłada kserokopie dokumentów wykazanych powyżej oraz oryginały – do wglądu.
Krok 3 – Odbiór karty
Karta przysługuje bezpłatnie każdemu członkowi rodziny wielodzietnej po pozytywnej weryfikacji wniosku (w terminie do 30 dni od dnia złożenia wniosku). Kartę może odebrać każdy pełnoletni członek rodziny wykazany we wniosku. Karta wydawana jest na okres 3 lat lub do momentu posiadania uprawnień do korzystania z programu.
Dodatkowe informacje
Karta ważna jest tylko z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem, potwierdzającym tożsamość osoby uprawnionej. Dzieci nieposiadające jeszcze własnego dokumentu mogą korzystać z ulg na podstawie własnej karty wraz z dokumentem tożsamości rodzica lub opiekuna, łącznie z jego kartą „Rodzina 3+” i w jego obecności.
O każdej zmianie sytuacji rodzinnej członkowie rodziny wielodzietnej korzystający z programu „Rodzina 3+” są zobowiązani powiadomić Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM.
W przypadku utraty lub uszkodzenia karty „Rodzina 3+” osoba uprawniona zobowiązana jest do niezwłocznego zawiadomienia o tym fakcie (w formie pisemnej) Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM wraz z prośbą o wydanie bezpłatnego duplikatu karty. Za wydanie kolejnego duplikatu będzie pobierana opłata w wysokości 20 zł.
Nie uczciwe to jest. Jeżeli jest rodzina wielodzietna tzn że to bogaci ludzie, w dzisiejszych czasach jedno dziecko jest trudno utrzymać, a co dopiero kilka..
A miejsca o których mowa czyli basen czy korty dla normalnych ludzi, nie mówię już o tych ubogich, zarabiających najniższą krajową, są praktycznie nie dostępne.
Już lepiej zafundowali by to dla biednych dzieci których rodziców nie stać dać 50 zł za godzinę gry na korcie.
Witać w urzędzie miasta im się powodzi to i dodatkowe zniżki dla bogatych mile widziane.
Odział Odlewnictwa Artystycznego to jet to o czym marzy rodzina wielodzietna.Tak wygląda polityka prorodzinna niejakiego Frankiewicza.Może chociażby dał darmowe bilety na autobusy.
Niestety karta w żaden sposób nie ułatwia dzieciom dostania się do przedszkola :-((((((