r e k l a m a

spot_imgspot_img

Sieć ciepłownicza nie zablokuje DTŚ! Mieszkańcy będą mieli ciepłe grzejniki

Stary ciepłociąg w ścisłym centrum Gliwic przebiegał w dużej części nad ziemią. Nowy zostanie w całości zakopany przy Drogowej Trasie Średnicowej.

Najważniejsza część prac właśnie się zakończyła. Ciepło popłynęło do odbiorców zmodernizowaną częścią magistrali. Postępy na budowie Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach można zaobserwować gołym okiem. Wyraźnie widać powstające obiekty na pierwszym odcinku trasy, m.in. przy węźle DTŚ z autostradą A1. Na odcinku drugim, który przebiega przez centrum, trwają jeszcze roboty związane z przebudową całej infrastruktury podziemnej – mniej efektowne, ale bardzo skomplikowane i ważne.

Objęły m.in. przebudowę ponad 3,3 km ciepłociągu – od ul. Królewskiej Tamy do J. Śliwki. Stary ciepłociąg działał od początku lat siedemdziesiątych minionego wieku i był prowadzony w śladzie dawnego Kanału Kłodnickiego. Ten teren od kilkudziesięciu lat rezerwowano na Drogową Trasę Średnicową i dlatego na modernizację czekano do momentu realizacji tego przedsięwzięcia. Dopiero teraz ciepłociąg można ułożyć tak, by nie kolidował z trasą. Za całą inwestycję odpowiada DTŚ S.A., która ściśle współpracowała z gliwickim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (spółką miejską). Ciepłociąg zbudowało konsorcjum firm, którego liderem jest Eurovia.

– Nowy ciepłociąg został ułożony kilkadziesiąt metrów dalej od starego. W całości zakopany będzie w ziemi, a wcześniej na sporym odcinku przebiegał nad powierzchnią. Rury mają większy przekrój i są zdecydowanie lepiej izolowane. To pozwoli nam obniżyć koszty przesyłu ciepła i zużycia energii przy pompowaniu wody – wyjaśnia Rudolf Widziszowski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Ciepła woda popłynęła nowym rurociągiem w połowie miesiąca.

Wymagało to w miarę płynnego przepięcia odbiorców do nowej instalacji poprzez kilkanaście przyłączy rozprowadzających ciepło dalej w różnych kierunkach miasta. – Do momentu przepięcia, w czasie budowy nowego ciepłociągu, cały czas działał stary ciepłociąg. Wszystko zorganizowano tak, żeby zminimalizować ewentualne utrudnienia dla mieszkańców. W efekcie nastąpiły tylko kilkugodzinne przerwy w dostawie – informuje szef PEC. Nie skończono jeszcze wszystkich mniejszych prac przy nowym ciepłociągu, muszą być one kontynuowane w trakcie budowy DTŚ, ale nie będą odczuwalne przez mieszkańców. Nowy, ponad 3-kilometrowy śródmiejski fragment ciepłociągu to część sieci obsługującej około 70% odbiorców podłączonych do PEC, głównie z północnych i zachodnich dzielnic. Oddzielna nitka ciepłowniczej magistrali prowadzi do Sośnicy, Ligoty Zabrskiej, na Sikornik i Trynek.

W sumie sieć ciepłownicza na terenie Gliwic liczy około 150 km rurociągów. Jest ona systematycznie remontowana i modernizowana – ponad 60% rur odpowiada już najnowszym standardom.

(al/MSI)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Trom
Trom
11 lat temu

Czy na Os. Obroncow Pokoju cieplo rowniez dostarcza PEC czy Energia przy remontowanym moscie okol DK88?

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI