Stary ciepłociąg w ścisłym centrum Gliwic przebiegał w dużej części nad ziemią. Nowy zostanie w całości zakopany przy Drogowej Trasie Średnicowej.
Najważniejsza część prac właśnie się zakończyła. Ciepło popłynęło do odbiorców zmodernizowaną częścią magistrali. Postępy na budowie Drogowej Trasy Średnicowej w Gliwicach można zaobserwować gołym okiem. Wyraźnie widać powstające obiekty na pierwszym odcinku trasy, m.in. przy węźle DTŚ z autostradą A1. Na odcinku drugim, który przebiega przez centrum, trwają jeszcze roboty związane z przebudową całej infrastruktury podziemnej – mniej efektowne, ale bardzo skomplikowane i ważne.
Objęły m.in. przebudowę ponad 3,3 km ciepłociągu – od ul. Królewskiej Tamy do J. Śliwki. Stary ciepłociąg działał od początku lat siedemdziesiątych minionego wieku i był prowadzony w śladzie dawnego Kanału Kłodnickiego. Ten teren od kilkudziesięciu lat rezerwowano na Drogową Trasę Średnicową i dlatego na modernizację czekano do momentu realizacji tego przedsięwzięcia. Dopiero teraz ciepłociąg można ułożyć tak, by nie kolidował z trasą. Za całą inwestycję odpowiada DTŚ S.A., która ściśle współpracowała z gliwickim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (spółką miejską). Ciepłociąg zbudowało konsorcjum firm, którego liderem jest Eurovia.
– Nowy ciepłociąg został ułożony kilkadziesiąt metrów dalej od starego. W całości zakopany będzie w ziemi, a wcześniej na sporym odcinku przebiegał nad powierzchnią. Rury mają większy przekrój i są zdecydowanie lepiej izolowane. To pozwoli nam obniżyć koszty przesyłu ciepła i zużycia energii przy pompowaniu wody – wyjaśnia Rudolf Widziszowski, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Ciepła woda popłynęła nowym rurociągiem w połowie miesiąca.
Wymagało to w miarę płynnego przepięcia odbiorców do nowej instalacji poprzez kilkanaście przyłączy rozprowadzających ciepło dalej w różnych kierunkach miasta. – Do momentu przepięcia, w czasie budowy nowego ciepłociągu, cały czas działał stary ciepłociąg. Wszystko zorganizowano tak, żeby zminimalizować ewentualne utrudnienia dla mieszkańców. W efekcie nastąpiły tylko kilkugodzinne przerwy w dostawie – informuje szef PEC. Nie skończono jeszcze wszystkich mniejszych prac przy nowym ciepłociągu, muszą być one kontynuowane w trakcie budowy DTŚ, ale nie będą odczuwalne przez mieszkańców. Nowy, ponad 3-kilometrowy śródmiejski fragment ciepłociągu to część sieci obsługującej około 70% odbiorców podłączonych do PEC, głównie z północnych i zachodnich dzielnic. Oddzielna nitka ciepłowniczej magistrali prowadzi do Sośnicy, Ligoty Zabrskiej, na Sikornik i Trynek.
Czy na Os. Obroncow Pokoju cieplo rowniez dostarcza PEC czy Energia przy remontowanym moscie okol DK88?