Śląsk walczy ze smogiem. Od września zakaz stosowania mułów i flotów?

16
piec
piec

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Już od września w regionie ma obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości.

Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

– Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek województwa Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował również, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.

Jak wynika z projektu uchwały, pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe oraz ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów klasy 5.

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5-10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku. Na rynku są stosowane również kotły klasy 3 i 4. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie kotły była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027. Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ta regulacja będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

– Stare kotły emitują nawet do dziesięciu razy więcej zanieczyszczeń niż nowe, a ich wymiana pozwoli ograniczyć problem niskiej emisji w regionie. Jesteśmy chyba jedyną wyspą na mapie Europy, gdzie wciąż można kupować paliwa niskiej jakości i ich używać, zatruwając sobie życie. Czas to zmienić – dodał marszałek Wojciech Saługa.

Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Uchwała dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).

Subscribe
Powiadom o
guest

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz Piotr Laksa
7 lat temu

no to chyba jakaś kpina 🙂

Rafał Klimczyk
7 lat temu

Czemu kpina? Bardzo dobrze! Nigdzie w Europie nie pozwalają palić tym syfem!!!!!

Dariusz Piotr Laksa
7 lat temu

no ale drewnem ? każdy przynajmniej na wsi trzyma drewno pod chmurką i wiadomo ze jest mokre a węgiel ? przeciez czymś palic trzeba bez przesady

Katarzyna Dobiel
7 lat temu

Węgiel brunatny a nie kamienny będzie zakazany

Dariusz Piotr Laksa
7 lat temu

aaaa okej nie doczytalem

Joanna Kuliś
7 lat temu

No w końcu! 🙂 będzie czym oddychać!!!!!

Rafał Klimczyk
7 lat temu

No i bardzo dobrze! Boję się tylko że zaczną palić śmieciami zamiat flotu

Jarosław G-a
7 lat temu

…niezły żart znam takich co palą śmiećmi i Wasze wszystkie klasy mają w głębokim poważaniu,więc może to na początek a nie już macie kotły przed oczami i mamone

Krzysztof Barczyk
7 lat temu

planują…….. musi być zgoda sejmiku a to nie jest pewne, lobby węglowe uderzy w wysokie tony bo stracą część rynku, jeżeli już to wejdzie to problem smogu nie zmaleje, węgiel kamienny i drewno nadal będą dozwolone, więc to znów słomiany zapał wywołany ostatnimi problemami z jakością powietrza,

Anna Szmal
7 lat temu

No i gitara, znaleźli rozwiązanie w kieszeniach podatników. Jak zresztą zawsze.

Łukasz Sokołowski
7 lat temu

Bardzo dobrze. Powoli, ale do przodu 🙂

Michał Kotnis
7 lat temu

Najprościej zakazać. Skoro tak, to jak będzie zimno nakazać podpalić dom.

Adrian Skulimowski
7 lat temu

Moze niech miasto zadba aby podlaczyc ludzi do ogrzewania miejskiego klopotu by nie bylo

Jakub Sidyk
7 lat temu

Hahaha ciekawe kto na to wyłoży pinądz xD jak to było w misiu podajże

– Czy ja pale ? Pani kierowniczko ja pale przez cały czas.

– Ja rozumiem ze jest zimno, ale jest zmia, wiec musi być zimno.

Adrian Skulimowski
7 lat temu

#sorrytakimamyklimat

Aga Dawidowicz
7 lat temu

A może by tak ludziom, te tępaki z rządu, dali w końcu zyć! jak w Europie!!!!! Większe zarobki! to więcej pieniędzy na rachunki!!! np.ogrzewanie gazem,prądem itp.Wszystko co się dzieje w naszym kraju to winna naszego nieudolnego rządu, banda złodziei tyle mam do powiedzenia!!!!!!