W każdej z wielu spraw policjanci przeprowadzają wiele czynności dochodzeniowo-śledczych, procesowych i operacyjnych.
Praca śledczych polega na wykrywaniu sprawców przestępstw. Za każdym razem muszą podjąć decyzje czy wnioskować do prokuratury o zastosowanie wobec podejrzanego środków zapobiegawczych. W większości spraw wystarczającym jest przedstawienie zarzutów, przesłuchanie w charakterze podejrzanego i na koniec – przesłanie wyników dochodzenia do prokuratury z wnioskiem o objęcie sprawcy aktem oskarżenia. Finałem pracy procesowej policjantów i prokuratorów jest rozprawa oraz wyrok sądu.
Środki zapobiegawcze i ich stosowanie – przykłady z wczoraj:
Godzina 12.30: na wniosek policji i prokuratora Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztuje tymczasowo 20-letniego mieszkańca Gliwic. Policjanci zebrali dowody świadczące o tym, że młody mężczyzna od maja br. zajmował się kradzieżą rowerów i włamaniami. Sprawa należy do rozwojowych.
Godzina 14.00: na wniosek policji i prokuratura sąd rejonowy aresztuje tymczasowo 31-letniego mieszkańca Bytomia zatrzymanego przez gliwickich śledczych, podejrzanego o udział w „skoku na jubilera”, do którego doszło 11 października.
Godzina 13.00: na wniosek policji prokurator rejonowy stosuje środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego wobec 32-letniego podejrzanego o rozbój na 21-letniej mieszkance Gliwic.
Godzina 15.30: policjanci doprowadzają do sądu 34-latka. Mężczyźnie udowodniono znęcanie się nad rodziną. Sąd podejmuje decyzję, że do czasu rozprawy podejrzany będzie objęty dozorem policji.
Godzina 16.30: na wniosek policji prokurator stosuje wobec 36-latka podejrzanego o znęcanie się nad żoną dozór policyjny i zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną. W przypadku złamania zakazu zostanie skierowany do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
Dochodzeniówka i kryminalni niestety na brak pracy nie narzekają.