Mieszkańcy Gliwic nie muszą wyjeżdżać daleko poza miejsce zamieszania, aby spędzić czas w przyjemny i interesujący sposób. Górny Śląsk sam w sobie jest bowiem niezwykle ciekawym i wartym uwagi regionem, do którego poznawania zachęca aplikacja „Spichlerz Górnego Śląska”.
Fundacja Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska” – działalność i zadania
Aplikacja zaprojektowana przez firmę Amistad, która słynie z realizacji podobnych projektów dla miast, gmin i podmiotów publicznych, powstała z inicjatywy Fundacji Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska”. W skład organizacji funkcjonującej w ramach unijnego programu LEADER, która ma siedzibę w Koszęcinie, poza tą gminą wchodzą jeszcze inne jednostki administracyjne znajdujące się niedaleko Gliwic, jak Pawonków, Krupski Młyn, Pilchowice, Tworóg, Sośnicowice, Rudziniec czy Toszek. Fundacja wyznacza sobie liczne zadania związane z promocją regionu, do czego wykorzystuje m.in. aplikację przeznaczoną na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS Apple. Z powodzeniem obsługują ją więc zarówno najnowsze iPhone’y, jak i starsze telefony Sony.
Aplikacja „Spichlerz Górnego Śląska” powstała jako przewodnik po gminach zrzeszonych w Fundacji. Po jej uruchomieniu użytkownika wita atrakcyjna i nowoczesna szata graficzna, która sugeruje, na jakiego rodzaju atrakcje nastawione jest oprogramowanie. Na pierwszy rzut oka widać, że duży nacisk został położony na walory krajobrazowe i naturalne regionu. I rzeczywiście, użytkownik otrzymuje dostęp do mnóstwa ciekawych informacji na temat lokalnej przyrody. Można sprawdzić m.in. trasy turystyczne przeznaczone dla osób zarówno poruszających się rowerem, jak i na pieszo, a nawet kajakiem. Szlaki są opisane i naniesione na interaktywną mapę, co pozwala na korzystanie z nich jako nawigacji.
Główny widok aplikacji jest podzielony na sekcje, w których poza trasami ujęto też listę interesujących miejsc znajdujących się na terenie gmin zrzeszonych w Fundacji LGD „Spichlerz Górnego Śląska”. Jest ona bardzo rozbudowana i obejmuje lokalizacje z różnych kategorii, począwszy od przyrodniczych, poprzez architektoniczne, skończywszy na rozrywkowych. Dostępne są też oferty miejscowych lokali gastronomicznych oraz obiektów noclegowych. Z kolei układanie tras ułatwia dostępny w oprogramowaniu planer. Wśród modułów „Spichlerzu Górnego Śląska” jest także sekcja Wydarzenia, w której zostały ujęte informacje na temat festiwali, świąt, pikników i innych wydarzeń cyklicznie odbywających się w regionie.
Aplikacja jest cennym źródłem informacji o Górnym Śląsku, a w szczególności o gminach wchodzących w skład Fundacji. Można się z nimi dokładnie zapoznać w sekcji „O regionie”, którą podzielono na 3 działy:
- tradycyjna kuchnia,
- rękodzieło i rzemiosło,
- bogactwo przyrodnicze.
W każdej z nich ujęto wiele ciekawostek historycznych oraz informacji na temat aktualnego funkcjonowania zarówno całego regionu Górnego Śląska, jak i poszczególnych gmin zrzeszonych w Fundacji.
Za zaletę aplikacji można uznać schludną i ładnie prezentującą się, a zarazem czytelną szatę graficzną. Dobrze przemyślana nawigacja i łatwość obsługi również należy określić jako pozytyw, jednak trudno się oprzeć wrażeniu, że brakuje w tym projekcie czegoś, co wyróżniałoby go spośród innych podobnych realizacji. Z aplikacji można korzystać wyłącznie na telefonie – nie jest ona dostępna przez internet domowy na komputerze czy laptopie.
Materiał partnera