Ilu nas jest, ile zarabiamy, gdzie mieszkamy i jak żyjemy – odpowiedzi na te pytania uzyskamy dzięki narodowemu spisowi powszechnemu, który właśnie się rozpoczął.
Spis ma być podzielony na kilka etapów. Od 1 kwietnia do 16 czerwca potrwa tzw. samospis internetowy, z którego mogą skorzystać wszyscy.
W kolejnym etapie, od 8 kwietnia do 30 czerwca, telefonicznie spis będą przeprowadzać ankieterzy. W tym samym okresie bezpośrednie wywiady przeprowadzą rachmistrzowie spisowi.
Jak mówi Katarzyna Topolska-Ciuruś, dyrektor Urzędu Miejskiego, każdy rachmistrz, który zapuka do naszych drzwi powinien okazać specjalną legitymację.
– Rachmistrz ma dwa zadania. Zależnie od tego, do jakiej grupy zostaliście państwo zakwalifikowani – przez losowy wybór urzędu statystycznego – zapyta o bardzo ogólne rzeczy dotyczące narodowości, miejsca zamieszkania. To jest bardzo krótki wywiad, w samospisie internetowym zajmuje ok. 6 minut. Natomiast jeżeli zostaniecie państwo zakwalifikowani do 20-procentowej grupy, wówczas rachmistrz przeprowadzi wywiad pełny, zada więcej pytań – mówi Topolska-Ciuruś.
Po raz pierwszy wszyscy objęci spisem będą mogli przekazać informacje na swój temat przez internet. Wystarczy zalogować się na stronę internetową i wypełnić ankietę on-line. Jeżeli ktoś nie ma dostępu do internetu może skorzystać z infokiosku znajdującego się na parterze Urzędu Miejskiego.
Tegoroczny spis jest pierwszym spisem powszechnym po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Część pytań dotyczy więc zagadnień, o których mówią europejskie przepisy. Opracowywanie wyników uzyskanych w trakcie spisu może potrwać nawet rok.
spis zajął mi 3 minuty – polecam!!!!
też spisałam się przez internet i było szybko i bezboleśnie także polecam każdemu, bo przynajmniej nikt obcy do domu nie przyjdzie
a ja wolę jak do mnie przyjdzie jakiś rachmistrz i mnie spisze, będzie tak swojsko, jak kiedyś
Masz prawo zadeklarowac Narodowosc Slaska !!!
Nie piszcie „wygodnie” bo to słowo się źle kojarzy 🙂