Sprawdź co znaczy zły list motywacyjny

Dołączony do CV list motywacyjny bywa zmorą wielu kandydatów. Część uważa nawet, że jest on zbędny w procesie rekrutacji, gdyż wszystkie istotne informacje zawiera przecież samo CV. To jednak nieprawda. Dla pracodawców i osób rekrutujących dobry list motywacyjny to prawdziwa kopalnia niezwykle ważnych danych. Niestety najczęściej trafiają oni te słabo napisane. Sprawdź, co oznacza „zły listy motywacyjny”.

Mało konkretów

Przesłany pracodawcy list motywacyjny powinien być niejako dokumentem utwierdzającym go, iż to właśnie dany kandydat spełnia wszelkie jego oczekiwania. Niestety zwykle tak nie jest. Sztampowe zapewnienia i ciągłe „lanie wody” to codzienność dla osób rekrutujących. Pamiętajmy, że pisząc list, próbujemy znaleźć argumenty, jasno pokazujące, że stanowisko, na które staramy się aplikować, jest dla nas nie tylko szansą na ciekawą pracę, ale także okazją do zaoferowania pracodawcy naprawdę cennych umiejętności i doświadczenia. Dlatego też liczą się konkrety. Wspomnijmy o dotychczasowych sukcesach, zainteresowaniach, które pomagają również w życiu zawodowym i o pasjach związanych z branżą. To wszystko naprawdę wartościowe informacje dla pracodawców.

Kopiuj – wklej

Szczególną zmorą rekrutujących są listy skopiowane z Internetu. Setki poradników i stron z gotowymi wzorami sprawiły, że obecnie wielu kandydatów przestaje kreatywnie podchodzić do pisania listów motywacyjnych. Wychodzą oni z założenia, że nikt i tak ich nie czyta, a jeżeli nawet to robi, to pobieżnie oraz bez zagłębiania się w detale. To trochę mija się z prawdą. Dobry rekruter w mgnieniu oka zauważa, że ktoś nagminnie używał przy redagowaniu treści klawiszy Ctrl+C i Ctrl+V.

Praca to rzecz, o którą trzeba się postarać i włożyć w to nieco wysiłku. Internetowe wzory możemy wykorzystać jako inspirację, ale nigdy nie kopiujmy ich treści. 

Błędy

Przed wysłaniem listu motywacyjnego sprawdźmy go kilka razy pod kątem ewentualnych błędów. Najbardziej rażące oczywiście są literówki i błędy ortograficzne, ale to nie wszystko. Uważnie skontrolujmy czy nie popełniliśmy błędu w nazwie stanowiska, adresie firmy czy nazwisku przyszłego kierownika. Bardzo ważne jest też formatowanie tekstu. Niechlujnie napisany list niekiedy sprawi, że nasza aplikacja trafi do kosza.

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI