r e k l a m a


STFZ EKO – złotnicy i ekologia w Muzeum

Nietoperzowy naszyjnik, kolczyki ze źdźbła trawy, wisior-mucha i pierścionek w sam raz dla księżniczki zamienionej w żabkę…

czyli wystawa biżuterii STFZ EKO. Jej twórcy – artyści złotnicy – odmienili słowo „ekologia” na wiele sposobów. Nie ukrywamy, że las, woda, słońce, góry to nasza radość.

Idea, doskonała kompozycja świata przyrody, protest przeciw ekodewastacji – to wszystko wyrazić można w złotniczej formie – mówią pomysłodawcy i komisarze wystawy, Mariusz Pajączkowski i Wojciech Rygało.

Efekt spotkania złotników z ekologią zobaczyć będzie można już 10 marca w Willi Caro, podczas wernisażu STFZ EKO o godzinie 16.00.

Jak właściwie rozumieć tak popularne ostatnio słowo „ekologia”? Kojarzy się z nim zarówno dziura ozonowa, jak i zdrowa żywność. Odpowiedź podsuwają polscy projektanci biżuterii ze Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych.

W kilkudziesięciu oryginalnych projektach, które prezentowane są na wystawie STFZ EKO pokazują nam swoje pomysły na rozwikłanie tego tajemniczego słówka. Oprawili w srebro maleńkie szyszki modrzewia, posłużyli się przetworzonymi surowcami roślinnymi – ktoś nawet zwrócił uwagę na swoisty wyraz kawałka jabłka i gruszki nie pierwej już świeżości.
To właśnie materiały, po które sięgnęli artyści, czynią STFZ EKO tak wyjątkową ekspozycją – mówi dr Dagmara Wójcik, przygotowująca wystawę z ramienia Muzeum w Gliwicach – ogniskuje ona uwagę widza na pięknie ukrytym nawet w najskromniejszych tworach natury – nasionach, patyczkach, cynamonowych tulejkach…. I zgodnie z tym, co w przesłaniu Eko chyba najważniejsze, uczy cenić to, co mamy na co dzień wokół siebie.

Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych (STFZ), zrzeszające czołowych polskich artystów plastyków i projektantów zajmujących się sztuką złotniczą oraz Galeria Sztuki w Legnicy, od roku 1979 prowadząca najstarszy w Europie cykliczny projekt promujący współczesną sztukę złotniczą.

Prace, które od marca do końca maja obejrzeć można w Willi Caro, po raz pierwszy pokazano podczas Legnickiego Festiwalu Srebra w maju 2010 roku.

Od tego czasu STFZ EKO odwiedziła Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, prezentowana była w ramach wystawy Współczesna Sztuka Złotnicza w Teatrze Współczesnym w Warszawie, na 18 Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich „Amberif 2011” oraz w Muzeum Złotnictwa w Kazimierzu Dolnym.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI