spot_imgspot_img


Studia w trybie dziennym czy zaocznym?

Uczelnie wyższe zyskały popularność w latach 90. XX wieku i wówczas studiowanie stało się modne. To w tym czasie w Polsce zaczęły masowo powstawać uczelnie niepubliczne, oferujące studia w trybie niestacjonarnym.

Nic dziwnego, że z czasem taka forma zdobywania wiedzy zaczęła cieszyć się złą sławą. Obecnie studia stacjonarne i niestacjonarne mogą prezentować wyrównany poziom. Jaką formę kształcenia wybrać? 

Studia dzienne a studia zaoczne – czym się różnią?

Podstawową różnicą pomiędzy dziennym a zaocznym trybem nauki jest forma organizowania zajęć. W przypadku studiów stacjonarnych odbywają się one w dni powszednie, od poniedziałku do piątku, również w godzinach popołudniowych, niestacjonarnych zaś – w piątki i weekendy i mają charakter całodziennych zjazdów. Jakie znaczenie ma to dla studentów? 

Studia dzienne charakteryzują się przede wszystkim dużą liczbą godzin dydaktycznych, co sprzyja przyswajaniu wiedzy, angażowaniu się w życie uczelni i nawiązywaniu relacji, również biznesowych. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku studentów realizujących kierunki o charakterze praktycznym, takie jak https://vistulahospitality.edu.pl/kierunki-studiow/turystyka-i-rekreacja. Budowanie siatki kontaktów w trakcie trwania studiów wyraźnie zwiększa perspektywy na rozwój kariery zawodowej po uzyskaniu dyplomu. 

Studia zaoczne, ze względu na znacznie mniejszą liczbę godzin dydaktycznych podają wiedzę w skompresowanej formie. Taka forma kształcenia wymaga od studentów determinacji i samozaparcia – uzupełnianie wiadomości we własnym zakresie dla niektórych może być bardzo trudne, niemniej może przyspieszyć rozwój kariery zawodowej. Podjęcie zatrudnienia zawsze jest możliwe już w trakcie nauki. 

Niewątpliwą zaletą studiów niestacjonarnych jest także możliwość omawiania konkretnych zagadnień na podstawie doświadczeń. Grupy studentów są bardzo zróżnicowane (wielu z nich dyplom magistra uzyskało wiele lat wcześniej), co uatrakcyjnia realizowany program. Tak jest np. w przypadku dietetyki. Zagadnienia realizowane w ramach specjalności proponowanych w ofercie https://vistulahospitality.edu.pl/kierunki-studiow/dietetyka niejednokrotnie wymagają szerszej dyskusji. 

Studia dzienne czy zaoczne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, na jaką formę kształcenia warto ostatecznie się zdecydować. Wybór zawsze powinien być uzależniony od preferencji i oczekiwań kandydata i jednocześnie uwzględniać charakter konkretnego kierunku. Jedno jest pewne – decydując się na naukę na uczelni, która cieszy się renomą, poziom studiów stacjonarnych i zaocznych będzie wyrównany. 

Materiał partnera

spot_img

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI