Główny cel ekspedycji zdobyty! Uczniowie biorący udział w Szkolnej Ekspedycji doszli na krawędź Wulkanu Kawah Ijen – 2400 m n.p.m.
– Następnie około 40 min. schodziliśmy do krateru gdzie można zobaczyć ceramiczne rury, którymi odprowadzany jest wulkaniczny, siarkowy gaz, który po schłodzeniu zmienia się w ciemnoczerwoną ciecz, a następnie tężeje tworząc jaskrawo żółte bloki niemal czystej siarki – relacjonują.
W ten sposób pozyskuje się niewielkie ale stałe ilości surowca. W oparach żrącego dymu, robotnicy prymitywnymi narzędziami rozbijają większe fragmenty siarki na małe odłamki, które zmieszczą się do bambusowych koszy, które na barkach tragarzy wynoszone są najpierw 300 metrów w górę na krawędź krateru, a następnie 3km w dół do najbliższej wioski. Tragarze uzbrojeni w zwykłe klapki i ręcznik zasłaniający usta oraz nos pokonują tę trasę 2 razy dziennie niosąc na plecach ciężar zwykle przekraczający ich własną wagę. Pracując tak ciężko w tak szkodliwych warunkach za minimalne wynagrodzenie, tragarze rzadko dożywają swoich czterdziestych urodzin (źr. Mandalay.pl). Kilogram siarki sprzedają za około 900 rupi – 25 gr! Zabezpieczeni w specjalne maski, chroniące drogi oddechowe, w pocie czoła, walcząc z własnymi słabościami i kontuzjami, całą grupą osiągnęliśmy nasz cel!
Dziesiąta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja ruszyła 10 lutego 2016 r. Jest to najdalsza, najbardziej egzotyczna i w najliczniejszym gronie podróż młodzieży Gminy Pilchowice i miasta Knurów. Po raz pierwszy wśród organizatorów mamy dwie szkoły! Do Zespołu Szkół w Pilchowicach dołączył Zespół Szkół im. I.J. Paderewskiego w Knurowie! a to dzięki porozumieniu podpisanemu rok temu pomiędzy dyrektorami obu placówek w zakresie propagowania turystyki wśród młodzieży powiatu gliwickiego!