Spektakl „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi ze Złotą Maską w kategorii spektakl roku. W Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się gala wręczenia nagród artystycznych marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego Złote Maski.
„Teatr wzrusza, stawia pytania i pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Gratuluję wszystkim nagrodzonym i mam nadzieję, że ta nagroda będzie wyróżnieniem i motywacją do dalszej pracy. Słowa uznania kieruję również do nominowanych. Zapewniam, że kultura to jeden z priorytetów dla kierowanego przeze mnie Zarządu Województwa. Od początku kadencji samorządu konsekwentnie zwiększamy kwotę przeznaczoną na kulturę. Na 2020 rok jest to niemal 214 mln zł. To aż o kilkadziesiąt milionów więcej, niż na ten cel przekazywali poprzednicy. Dla porównania kwota na kulturę w 2018 roku wynosiła 161 mln zł. Szczególnie w tym trudnym roku chcemy wspierać instytucje kultury i artystów. Opieka otaczamy 18 instytucji. Warto podkreślić, że w tym roku objęliśmy współprowadzenie Muzeum Powstań Śląskich. Tworzymy nową instytucję kultury, czyli Panteon Górnośląski. To kierunek, który będziemy kontynuować. Raz jeszcze gratuluję i dziękuję za emocje, które dostarczacie odbiorcom” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
Złote Maski przyznano w dziesięciu kategoriach. Żadna nagroda nie trafiła do gliwickiego teatru.
Laureaci nagród artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego Złote Maski:
– Kategoria Spektakl Roku
„Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
– Kategoria Spektakl Dla Młodych Widzów
„Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.
– Kategoria Aktorstwo za Rolę Kobiecą w Spektaklach Dramatycznych
Aleksandra Przybył za rolę Rose w spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
– Kategoria Aktorstwo za Rolę Męską w Spektaklach Dramatycznych
Dariusz Chojnacki za rolę Wilqa w spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
– Kategoria Aktorstwo za Rolę w Teatrach Lalkowych
Michał Skiba za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.
– Kategoria Aktorstwo za Rolę Wokalno-Aktorską
Kamil Franczak za rolę Mistrza Ceremonii w spektaklu „Cabaret” w reżyserii Jacka Bończyka w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
– Kategoria Aktorstwo za Rolę Drugoplanową
Jadwiga Grygierczyk za role: Chochoła, Widma, Stańczyka, Hetmana, Rycerza Czarnego, Upiora, Wernyhory w spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Igora Gorzkowskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
– Kategoria Reżyseria
Justyna Łagowska za reżyserię spektaklu „Opowieść wigilijna” Szymona Adamczaka wg opowiadania Karola Dickensa w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
– Kategoria Scenografia
Iga Słupska i Szymon Szewczyk za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
– „Nagroda Specjalna”.
Karol Nepelski za muzykę do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
Mirosław Neinert wraz z Teatrem Korez za 30 lat działalności artystycznej.