r e k l a m a


To tutaj powstaną Nowe Gliwice II

Gliwice przygotowują kolejne obszary dla przyszłych inwestorów – tym razem na terenie dawnej Fabryki Drutu.

Zaletą tej oferty będzie lokalizacja w ścisłym centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie Drogowej Trasy Średnicowej.

– To pierwszy krok w kierunku zmiany wizerunku poprzemysłowego terenu w ścisłym centrum miasta. Może tu powstać strefa biznesowa i usługowa o charakterze miastotwórczym – podkreśla Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic. – Będzie się dobrze wpisywać w szersze zmiany, jakie zajdą w najbliższych latach w tej części śródmieścia. W tym samym czasie rozpoczyna się długo oczekiwany remont dworca kolejowego, zmieni się także wygląd i funkcje terenów w jego sąsiedztwie. Powstanie również nowa przestrzeń do zagospodarowania nad tunelem budowanej Drogowej Trasy Średnicowej – przypomina.

Dawna Fabryka Drutu to ostatni duży zakład przemysłowy w centrum Gliwic. Na części terenu nowy właściciel nadal prowadzi działalność produkcyjną, ale kilka hektarów zlokalizowane w obrębie ul. Dubois i Bohaterów Getta Warszawskiego oraz w sąsiedztwie budowanej DTŚ jest własnością miasta. – Rozpoczynamy realizację projektu o wartości około 7 mln zł, w tym pozyskaliśmy ponad 4,6 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Za te pieniądze przygotujemy dla inwestorów teren o powierzchni ponad 2 ha. Realizacją zadania zajmuje się wyłoniona w przetargu firma Hydrobud z Chorzowa. Prace ruszyły z początkiem roku i mają zakończyć się w maju – informuje Marcin Łazowski z Biura Rozwoju Miasta UM.

Najpierw teren zostanie uporządkowany, a niepotrzebne budynki będą wyburzone. Potem rozpocznie się zbrojenie, czyli układanie podziemnej infrastruktury – sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektrycznej i teletechnicznej. Powstanie też nowa ulica, która umożliwi bezpośredni dojazd do Drogowej Trasy Średnicowej oraz ul. Dubois. Takie położenie – w ścisłym centrum intensywnie rozwijających się Gliwic, w bezpośrednim sąsiedztwie „średnicówki” łączącej sześć dużych śląskich miast i umożliwiającej szybki dojazd do dwóch autostrad – to spory atut przyszłej oferty dla przedsiębiorców.

W pozyskiwaniu inwestorów Gliwice mają duże doświadczenie. Wielki boom rozpoczął się od stworzenia strefy ekonomicznej. Władze miasta – wbrew sceptycznym opiniom – przeznaczyły wówczas kilkadziesiąt milionów złotych na uzbrojenie terenów, choć miasto nie było tak bogate, jak obecnie. Jakie są efekty? Widać gołym okiem. W strefie w Gliwicach ulokowały się nowoczesne fabryki, w których pracuje kilkanaście tysięcy osób. Dziś, kiedy tak wiele miast zabiega o inwestorów, bardzo ważne jest dobre przygotowanie terenów i skomunikowanie z istniejącym układem drogowym. Gliwice stać na takie działania.

Niedawno uzbrojono kolejne działki na terenie NOWYCH GLIWIC przy ul. Bojkowskiej, które są świetnym przykładem udanej rewitalizacji poprzemysłowego terenu po dawnej kopalni. Na ten cel Gliwice pozyskały i pozyskują wciąż pieniądze z Unii Europejskiej. W planach jest już „odzyskanie” dla miasta i przedsiębiorców następnych zdegradowanych obszarów.


MSI/UM Gliwice

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
9 lat temu

To już nie będą te same Gliwice :/ smutne

Tak
Tak
9 lat temu

Strefa, czyli obóz pracy. Rzeczywiście jest się czym chwalić, genialne warunki pracy w dodatku za najniższą krajową.

Gliwiczanin od urodzenia
Gliwiczanin od urodzenia
9 lat temu

Mam nadzieję że to nie będą te same Gliwice z ruinami poprzemysłowymi w centrum miasta, a komu się nie podoba nowoczesny przemysł ulokowany w strefach przemysłowych zawsze może pracować na własny rachunek za najwyższą krajową. Albo przenieść do Bytomia (z całym szacunkiem dla tego pięknego miasta) gdzie strefy nie ma. Pracy też. Adieu.

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI