Michał Mikulski, doktorant Politechniki Śląskiej, otrzymał Złoty Medal dla Młodych Wynalazców.
Zdobył tez nagrodę w konkursie Brussels Eureka podczas międzynarodowych targów wynalazków Brussels Innova, które odbyły się w Brukseli w ubiegłym tygodniu. Oba wyróżnienia przyznane zostały młodemu wynalazcy za biomedyczne ramię robotyczne sterowane elektromiogramem.
Doktorant Politechniki Śląskiej, wywodzący się z Zakładu Sterowania i Robotyki, Instytutu Automatyki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, opracował i wykonał prototyp robota noszonego, który z sukcesem może służyć do rehabilitacji ruchowej osób z amputacjami wysokimi, zanikiem mięśni lub chorobami pokrewnymi.
– Sterowany złożonym układem krzywych, których ramiona określają prawidłowość lub niewłaściwe czynności bioelektryczne włókien mięśniowych egzoszkielet to doskonałe rozwiązanie dla osób, które wymagają rehabilitacji – wyjaśnia mody wynalazca. – Można go tak skonfigurować, zaprogramować konkretne kąty, w jakich ma rozciągać mięśnie i w jakich ma ruszać kończynami pacjenta, by wspomagał konkretne wykonywane przez niego czynności – dodaje.
Wynalazek Michała Mikulskiego był już wielokrotnie nagradzany zarówno w kraju, jak i zagranicą. Za swój wynalazek młody naukowiec otrzymał w Polsce m.in. tytuł Akademickiego Mistrza Innowacyjności. Jego egzoszkielet został również dostrzeżony i doceniony m.in. podczas targów naukowych w Japonii.
Targi Brussels Innova to wiodąca międzynarodowa impreza wystawiennicza w dziedzinie wynalazczości, poświęcona transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego.
Podczas tegorocznej sześćdziesiątej edycji Brussels Innova polskie wynalazki „pobiły” na głowę wszystkie inne, zdobywając aż 95 – z ponad 220 – medali. Polskie innowacje zostały wyróżnione tytułem Grand Prix jury Brussels Innova 2011, pięcioma złotymi medali ze specjalnym wyróżnieniem jury, 39 złotymi medalami, 44 srebrnymi i siedmioma brązowymi.