Uczniowie do 16. roku życia mogą jeździć autobusami za darmo

14
AUTOBUS
AUTOBUS

Wspólne bilety jednorazowe oraz darmowe przejazdy dla dzieci i młodzieży do 16 lat już od 1 stycznia 2018 roku! To dwie najważniejsze zmiany integrujące taryfy KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry, i pierwszy krok ułatwiający mieszkańcom Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii podróżowanie po jej obszarze.

Od 1 stycznia 2018 roku na terenie Metropolii mieszkańcy będą mogli w końcu podróżować swobodnie, posiadając jeden, wspólny bilet jednorazowy. Będzie on uprawniał do przejazdów wszystkimi liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, obsługiwanymi przez KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry. Wprowadzenie do obrotu wspólnych metropolitalnych biletów jednorazowych jest możliwe dzięki porozumieniu, które zostało zawarte 19 grudnia pomiędzy KZK GOP, MZKP i MZK. To duże ułatwienie dla pasażerów i pierwszy ważny przykład zmian w regionie po utworzeniu metropolii.

Organizatorzy zadeklarowali, że po zawarciu porozumienia z taryf KZK GOP, MZKP czy MZK nie znikną rozwiązania, które dotychczas się sprawdziły. Chodzi o bilety w taryfie odległościowej, kupowane za pomocą karty ŚKUP oraz bilet ulgowy, który kupowany u kierowcy w MZK Tychy uprawniał alternatywnie wszystkich do podróżowania przez 5 minut od momentu skasowania. Ten ostatni będzie od Nowego Roku kosztował 1,6 zł (było 1,5 zł). Ponadto utrzymany zostanie również Bilet Śląski w KZK GOP i Taryfa Pomarańczowa w MZK.

Ustalony cennik nie wprowadza żadnych zmian w kosztach dla osób korzystających z usług KZK GOP czy MZKP. Zyskają oni natomiast wydłużony czas przejazdu na określonym bilecie: do 20 minut (było do 15), do 40 minut (było do 30 minut) oraz do 90 minut (było do godziny).

Kolejną nowością jest wprowadzenie darmowych przejazdów dla dzieci i młodzieży do 16 lat, mieszkających na terenie Metropolii. Początkowo planowano, że uprawnienie to zostanie wprowadzone dopiero po feriach zimowych, które w województwie śląskim w 2018 roku zakończą się 12 lutego. Ostatecznie jednak zgromadzenie Metropolii zdecydowało, by dłużej nie zwlekać i ulgę tę wprowadzić już od początku Nowego Roku.

Dzięki wypracowanemu porozumieniu udało się zawrzeć korzystne zapisy dla młodzieży, która w danym roku kalendarzowym będzie kończyć 16 lat. Chodzi o zapis mówiący o tym, że młodzież, która urodziła się w okresie od 1 stycznia do 30 września, z bezpłatnych przejazdów będzie mogła korzystać do końca ważności ich legitymacji szkolnej, czyli do 30 września. Oznacza to, że jeśli ktoś urodził się np. 15 lutego, za darmo będzie mógł jeździć do 30 września. Z kolei 16-latkowie, którzy urodzili się po 30 września również będą mogli dłużej korzystać z bezpłatnych przejazdów niż jedynie do końca roku szkolnego, w którym rocznikowo osiągną wiek graniczny dla tego uprawnienia. W ich przypadku będzie to możliwe do dnia ich szesnastych urodzin. Jeśli zatem ktoś urodził 15 listopada, będzie mógł jeździć bezpłatnie do 15 listopada, a nie tylko do 30 września.

Uprawnienie to będzie obowiązywać przez cały rok, a co za tym idzie – również w weekendy, w wakacje i ferie zimowe. Ulga obejmie ok. 150 tys. dzieci i będzie zapisana na spersonalizowanej karcie ŚKUP. Jednak brak tej karty wcale nie oznacza, że dzieci i młodzież nie będą mogli skorzystać z tego uprawnienia już od Nowego Roku. Przez trzy miesiące, czyli do końca marca, będzie obowiązywać okres przejściowy, podczas którego najmłodsi mieszkańcy będą mogli swobodnie podróżować na podstawie posiadanej przy sobie ważnej legitymacji szkolnej. Dzieci i rodzice będą mieć czas, by na spokojnie złożyć wniosek o wyrobienie karty ŚKUP.

Dzięki zawartemu porozumieniu, prawo do bezpłatnych przejazdów będzie dotyczyło również dzieci do 7. roku życia (do dnia ich 7. urodzin). Maluchom uprawnienie to będzie przysługiwać na podstawie oświadczenia osoby, opiekującej się nimi w czasie podróży. Do tej pory w KZK GOP, MZKP i MZK z tego prawa mogły korzystać dzieci do 4. roku życia. To z kolei oznacza, że ulgę pozwalającą korzystać z darmowych przejazdów dla uczniów trzeba będzie zapisać na karcie ŚKUP dopiero, gdy dziecko skończy 7 lat.

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
RS
RS
6 lat temu

Tylko po co wymóg rejestracji ulgi na bublu jakim jest ŚKUP? Próba wymuszenia używania tego zbędnego, ale za to bardzo drogiego system?

SR
SR
6 lat temu
Reply to  RS

Pan RS to chyba nigdy za granicą nie był, prawda? wszędzie za granicą i nie tylko bo w Polsce również funkcjonują takie systemy jak ŚKUP. Ale co może wiedzieć człowieczek z ograniczonymi horyzontami…

RS
RS
6 lat temu
Reply to  SR

Był, był. Tylko po co komu karta skoro i tak ma za darmo co potwierdzić może legitymacja?

Sabina Oszmiańska
6 lat temu

Czyli jak dzis moje dziecko nie skasuje biletu w autobusie a przyjdzie kontrol to nie bedzie mandatu,oczywiscie bedzie miec legitymację

Jakub Konowalik
6 lat temu

Musi mieć kartę ŚKUP z wprowadzoną ulgą uczniowską.

Dorota Oczkowska
6 lat temu

A to nie obowiązuje od marca? Do marca legitymacja A od marca ŚKUP

Maria Chudy
6 lat temu

Czy są jakieś zmiany odnośnie emerytów i osób po 70-tym roku zycia,czy zostaje bez zmian?

Marcin Beżański
6 lat temu

No i kolejna dobra zmiana

Tomasz Gąska
6 lat temu

Chyba nie myślisz ze to zasługa PiS. Darmowe przejazdy wprowadziła nowa metropolia czyli organ na szczęście jeszcze od pisu niezależny.

Joanna Furtak Kalus
6 lat temu

Mogli by również wprowadzić dla kierowców ze wzgledu na smoog !

Chemik
Chemik
6 lat temu

Tylko co mają samochody do smogu? W lecie też jeżdżą, a powietrze czyste…

Sady Żoliborskie
6 lat temu

czemu ta 32 ma oznaczenie ,,huta Łabędy,, skoro jedzie do zabrza?

Marcin
Marcin
6 lat temu

bo jedzie od i do Bumaru Łabędy 🙂

marcin
marcin
6 lat temu

szkoda,że nie dla całej młodziezy uczacej sie…