Uczniowie z Pilchowic znów w trasie. Tym razem Tajlandia

0
IMG 3501
IMG 3501

22 czerwca ruszyła dziewiąta odsłona projektu Szkolna Ekspedycja, siódemka uczniów pilchowickiego gimnazjum oraz dwoje absolwentów wyrusza do dalekiej Tajlandii.

W Ekspedycji biorą udział: Liwia Szafruga (druga ekspedycja), Jakub Werwiński, Łukasz Wilk (uczniowie klasy pierwszej turystycznej), Magdalena Hrynyszyn (uczennica klasy pierwszej, druga ekspedycja), Magda Kupka, Kamil Bogacki (uczniowie klasy drugiej), Patrycja Honysz (uczennica klasy trzeciej, czwarta ekspedycja), Justyna Reginek (absolwentka, piąta ekspedycja), Karolina Wieczorke (absolwentka, czwarta ekspedycja) i Katarzyna Gorywoda (opiekun, pierwsza ekspedycja) oraz Adam Ziaja (kierownik wyprawy, nauczyciel geografii). Młodzieżowym kierownikiem wyprawy została wybrana Karolina Wieczorke, jedna z najbardziej doświadczonych członków pilchowickiego projektu.

Plan na pierwsze dni:
W drogę ruszamy od razu po odprawie, która odbędzie się w pilchowickim Zespole Szkół 22 czerwca o godzinie 17:00. Pierwszy etap podróży pokonamy z rodzicami młodych podróżników, przejeżdzając samochodami do czeskiego Bohumina. Dalej już sami pociągiem Leo Express do Pragi. Bilet kupiony w super promocji 130zł za 11 osób! Na dworcu kolejowym w Pradze meldujemy się około godziny 23:10, dalej metrem i autobusem udajemy się na dobrze nam znane praskie lotnisko, gdzie rozbijamy obóz na pierwszą noc. Następnego dnia o godzinie 14:45 wylatujemy do Istambułu i dalej po 6h przerwy o 00:40 do Bangkoku. W stolicy Tajlandii meldujemy się 24 czerwca o godzinie 14:15. Tego samego dnia chcemy dostać bilety na pociąg do leżącego na północy Tajlandii – Chiang Mai, około 700 km od Bangkoku. W kolejnych dniach etapami będziemy wracać ku stolicy, a na sam koniec, jeśli starczy czasu i finansów w planach mamy udać się na jedną z tajskich wysp. Szczegółowy plan wyjazdu ustali nam życie.
Lot powrotny mamy z Bangkoku 10 lipca do Istambułu (24 h przerwy) i dalej 11 lipca o 16:40 do Pragi. Po przylocie udajemy się na nocne zwiedzanie stolicy Czech, bo dopiero o 8:02 następnego dnia mamy pociąg do granicy polsko-czeskiej. W Bohuminie na dworcu powinniśmy się zameldować 12 lipca około 11:34.

IMG_3465

Główny cel wyprawy:
Uczestniczyć w „Festiwalu Świec” w Ubon Raczatani.
W ósmym miesiącu księżycowym, podczas pełni księżyca (w tym roku 2 lipca)  buddyści obchodzą Asalha Puja – To wyjątkowe święto upamiętnia dzień wygłoszenia przez Buddę jego pierwszego, a tym samym uważanego za najcenniejsze, kazania. Rzecz miała prawdopodobnie miejsce w tzw. Parku Jeleni w pobliżu dzisiejszego Waranasi (miasto w Indiach). Odbywają się wtedy różne rytuały w świątyniach Buddyjskich w całym kraju. Festiwal Świec jest obchodzony w całej Tajlandii, ale szczególnie w mieście Ubon Raczatani w północno-wschodniej części kraju. Można tam zobaczyć wspaniałe rzeźby wykonane z wosku, które pokazuje się w czasie wielkiej parady głównymi ulicami miasta. 50 świątyń przygotowuje 2 metrowe świece i przez około 6 h trwania procesja ulicami miasta rywalizuje o najładniejszą. Link do filmu z festiwalu świec w Ubon Raczatani: https://www.youtube.com/watch?v=LJ7uw5ICLlc

Przygody pilchowickich uczniów można śledzić na www.fb.com/ekspedycja – na bieżąco będą wysyłane zdjęcia i publikowane relacje.

Zdjęcia, filmy z ekspedycji i dodatkowe informacje są na www.fb.com/ekspedycja

„Szkolna Ekspedycja” to projekt edukacyjny, który został zapoczątkowany w Zespole Szkół w Pilchowicach w 2011 r.. Założeniem projektu jest promowanie wśród młodzieży Gminy Pilchowice turystyki backpackingowej – plecakowej, uczącej uczniów życia, zaradności i samodzielności.

Wszystkie wyprawy są planowane i organizowane przez członków ekspedycji. Członkowie ekspedycji nastawieni są na poznawanie i chłonięcie zwiedzanych krajów bez wytchnienia – wakacje wypoczynkowe pozostawiają sobie na dorosłe życie. Dotychczas w ramach projektu zostały zorganizowane osiem ekspedycje: Maroko, Norwegia, Gruzja, Sri Lanka, Armenia, Sahara Zachodnia, Indie i Turcja. Taka forma turystyki pozwala poznać ludzi, kulturę i zwyczaje zwiedzanego kraju od podszewki. Podczas organizacji ekspedycji uczniowie zdobywają doświadczenie w wielu dziedzinach życia. Uczestniczą w zajęciach z marketingu w agencji reklamowej, prowadzą wykłady podróżnicze przed licznymi grupami słuchaczy, udzielają wywiadów w radiu i przed kamerą, są gośćmi programów radiowych, publikują autorskie teksty w lokalnej prasie, prezentują swoje prace na wystawach fotograficznych, szlifują języki obce oraz uczą się dysponowania małym budżetem podczas życia codziennego. Promują w świecie swój region i kraj.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments