r e k l a m a
spot_imgspot_img

Ulica Zwycięstwa po przebudowie. Zobacz wizualizacje

Zmiana ul. Zwycięstwa w kolejną reprezentacyjną wizytówkę Gliwic planowana jest już od kilku lat.

Teraz te plany zaczynają nabierać kształtów. W 2016 r. wzdłuż ulicy zamontowano klimatyczne oświetlenie, teraz poznaliśmy koncepcję jej przebudowy. Zakłada ona stworzenie przestrzeni przyjaznej dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – pieszych, rowerzystów i kierowców.

Koncepcja obejmuje odcinek ulicy Zwycięstwa, od skrzyżowania z ul. Dubois do skrzyżowania z placem Inwalidów Wojennych. Główne zmiany zaproponowane przez projektanta dotyczą zawężenia jezdni i budowy dodatkowego pasa, którym poruszałby się pojazd alternatywny dla obecnie funkcjonującego autobusu. Miałby on kursować wahadłowo na odcinku pomiędzy placem Inwalidów Wojennych a dworcem kolejowym.

Opracowanie przewiduje także wymianę nawierzchni jezdni ul. Zwycięstwa (w nawiązaniu do jej charakteru i estetyki) oraz chodników.

Chodniki różnych prędkości

Po analizach i obserwacji stanu istniejącego projektant przyjął, że ciągi piesze pełnią dwie różne funkcje, tzw. szybką i rekreacyjną.

Chodnik o szerokości 4 m przeznaczony do szybkiego przemieszczania się, prowadziłby od dworca PKP w kierunku Rynku. Po drugiej stronie koncepcja zakłada węższy chodnik o szer. 3,5 m, z przylegającym na 2,5 m tzw. pasem technicznym, z miejscem dla zieleni, ławeczek i miejsc postoju dla rowerów.

Pomysłodawca zaplanował wprowadzenie szeregu ułatwień dla osób niepełnosprawnych, przedstawił także przykładowe rozwiązania elementów małej architektury, takie jak ławki czy pomosty, które miałyby być rozstawione wzdłuż całego obszaru.

Jezdnia dla samochodów i rowerów

Opracowanie koncepcji zakłada także wprowadzenie strefy ograniczonej prędkości do 30 [km/h] obejmującej ulicę Zwycięstwa oraz ulice do niej „dochodzące” (na pewnych odcinkach lub na całej długości). To kolejne sposoby na uspokojenie ruchu.

W ramach powierzonego zadania projektant przeprowadził pomiary ruchu. Wynik szczegółowych analiz pokazał, że nie ma możliwości całkowitego wyłączenia ul. Zwycięstwa z ruchu kołowego.

W koncepcji wskazane zostały wstępne pomysły w zakresie możliwości realizacji ograniczonego czasowo postoju pojazdów dla zaopatrzenia/dostaw.

Zgodnie z obecnym stanem i założeniami projektowymi nie planuje się wprowadzenia ogólnodostępnych miejsc parkingowych wzdłuż ul. Zwycięstwa. Założono natomiast lokalizację przystanków autobusowych: dwóch w kierunku Rynku i trzech w kierunku dworca kolejowego. Nie będzie osobnej ścieżki dla rowerów – rowerzyści będą poruszać się jezdnią.

Koncepcja jest ważna, ale to jeszcze nie projekt

Opracowanie dotyczące zmian na ul. Zwycięstwa to etap koncepcji, która jest niezbędna do zaproponowania przez projektanta możliwości zagospodarowania ulicy oraz oszacowania kosztów jej realizacji. Stanowi podstawę i wskazanie standardów dla projektanta, któremu przyjdzie zmierzyć się z opracowaniem projektu budowlano-wykonawczego dla tej inwestycji. Niektóre rozwiązania projektowe zawarte w opracowaniach koncepcyjnych mogą zatem ulec modyfikacji na etapie sporządzania właściwej dokumentacji budowlano-wykonawczej (m.in. z uwagi na większą szczegółowość prac projektowych czy w związku z wytycznymi uzgodnień branżowych z gestorami licznych sieci uzbrojenia podziemnego).

Wariant optymalny

Rozwiązania przedstawione przez projektanta w wariancie koncepcji są optymalne pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uwzględniają przede wszystkim dogodne warunki dla wszystkich uczestników ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem ruchu pieszego i rowerowego. Wariant ten pozwala w przyszłości na dokonywanie pewnych modyfikacji przestrzennych i organizacyjnych.

Kalendarium w pigułce

18.08.2017 r. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na wykonanie wielowariantowej koncepcji dla inwestycji pn. „Przebudowa i zagospodarowanie ul. Zwycięstwa Gliwicach”.
Do przetargu przystąpiło pięć firm.
Ofertę najkorzystniejszą cenowo złożyła firma PROJARCH Damian Kałdonek z siedzibą w Gliwicach – na kwotę 109.470,00 zł.
Termin na opracowanie koncepcji zgodnie ze złożoną przez projektanta deklaracją wynosił siedem miesięcy na wykonanie 6 wariantów koncepcji.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

33 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek z Gliwic
Bartek z Gliwic
5 lat temu

Szkoda, że nie da się jej wyłączyć z ruchu. W tej koncepcji brakuje mi progów zwalniających, bo już widzę, że kierowcy będą tam jeździć 30km/h. Wyjdzie pewnie tak jak na starówce, gdzie co chwilę do potrąceń dochodzi. Brakuje również miejsca na kwiaty i na meble miejskie ławki itd.

Marek
Marek
5 lat temu

Dobra i prawdziwa wizualizacja, pokazująca tylko kilku ludzi, bo po co tam chodzić, gdy wzdłuż same banki.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

zielonych trawników 🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Trochę drzew, coś ładnego 🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

A to po prawej to buspas??

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Smietnikow

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

A to duże białe, to co? Tramwaj?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Surowo… mało koloru, może jakaś donica z roślinkami?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Mało życia i kolorów na tych obrazkach i tramwajów wiadomo,że pomysł może i być dobry tylko żeby nikt tego nie spier…

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Normalnie magia. W każdym szanującym się mieście, czyli w mieście szanującym swoich mieszkańców, nie jest problemem zamknięcie jednej ulicy dla ruchu samochodowego. U nas zawsze to samo. Nie da się. Warunki nie pozwalają. Jakie warunki? Takie, że każdy musi wszędzie dojechać samochodem?
Są miasta, w których zamyka się całe centra, bądź kwartały ulic. U nas strefa pieszego na starówce, to kpina. Woonerf na Siemienieckiego to samo. A w wizualizacji szczególną troską obejmuje się rowerzystów, puszczają ich zwężoną drogą razem z samochodami. No brawo.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Brakuje słupków jak na Wieczorka koniecznie co metr 1szt….a serio kilka ławek i kosze na śmieci.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Brakuje zieleni. Te kilka – kilkanaście drzewek to za mało!

Janek
Janek
5 lat temu

Jeżeli mam wsiadać do autobusu na Wojtuli, jechać do ul. Dolnych Wałów, przesiadać się na jakiś pojazd alternatywny, a przy dworcu ponownie wsiadać do autobusu, to ja chrzanię takie zmiany. Gdy się robi takie projekty, to należy brać pod uwagę potrzeby ludzi, a nie fantazje ludzi, którzy nie dojeżdżają do pracy.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Ścieżki rowerowej

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Kasy brakuje

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Nareszcie jakies drzewka

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Banków więcej, banków…

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Okropnosc

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Tylko banki są w stanie płacić takie czynsze.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Szkoda że ulica węższa od chodników.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Deptak miał być już w zeszłym stuleciu.. No ale chyba się nie doczekamy

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Szok, zachwyt, cóż za koncepcja, wizja, rewelacja. Nomalnie jak profesjonalnie oddana praca semestralna studenta 1 roku.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Brakuje to przede wszystkim wizji w tym mieście! I w tym projekcie również. Drugi woonerf będzie czyli korki, opary spalin i zgielk, sama przyjemność. Ta ulica powinna zostać wyłączona z ruchu! Ale jeśli nadal będą znajdowaly sie na niej same banki i zacofane lokale, to żadne woonfery tu nic nie pomogą.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Wizualizacja tworzona przez studenta pierwszego roku architektury?

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu

Dlaczego jest taki problem by zrobić DEPTAK Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA? Dlaczego jest taki problem by zamknąć dla ruchu ten odc.drogi??? Przecież to będzie tak samo beznadziejnie wyglądało jak na Siemińskiego.Czy nie można czegoś naprawdę ładnie zrobić? W innych miastach się da u nas nie??? W obecnym projekcie te pare drzewek nic tu nie da…Szkoda że pieniądze są wyrzucane na tak bezsensowne inwestycje

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Może dlatego ze to jedyna i główna ulica prowadząca do rynku i starówki gdzie mieszka mnóstwo ludzi i jest mnóstwo lokali w których całe miasto spędza czas? Jakoś dojechać musza. Deptak to przeżytek a na pewno nie można go zrobić na takiej ulicy

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

W innych miastach można zrobić piękny deptak tylko u nas nie można…Faktycznie mamy tak małe miasto z jedną główną ulicą…

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Basia Morys do rynku da sie dojechac z kazdej innej strony.

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Basia Morys jest ulica Dworcowa która można dojechać do każdej ulicy w koło rynku

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Basia Morys Masz rację trzeba przecież jakoś tym TIRem wjechać na rynek 🙂

Anonimowo
Anonimowo
5 lat temu
Reply to  Anonimowo

Basia, to kwestia myślenia o mieście. W Bytomiu zamknięta jest ulica między dworcem a Agorą. W Zabrzu spora część Wolności biegnącej przez centrum, tylko tramwaje tam jeżdżą, w Chorzowie też deptak jest na głównej, w Katowicach dla samochodów zamknięty jest cały kwadrat między rynkiem a Mariacką włącznie. Nie wspomnę już o większych miastach. Tam też mieszka dużo ludzi i jakoś dojeżdżają. Towar do sklepów też. Albo robimy miasto dla ludzi, albo dla samochodów z zieloną falą, która likwiduje korki, za to można umrzeć stojąc w deszczu, czy upale na niektórych przejściach.
Naprawdę czasem można się gdzieś przejść, albo podjechać rowerem.

S@S
S@S
5 lat temu

A nie można by tak było jak w Częstochowie zrobić chociaż po jednej stronie miejsca parkingowe, gdzie można byłoby w spokoju się zatrzymać i zwiedzić deptak z rynkiem?

Bartek
Bartek
5 lat temu

Zwycięstwa to jest taka specyficzna ulica. Za potężna na sam deptak(ktoś to proponował tutaj). Jak już robić jakieś ważne zmiany to ścieżka rowerowa to konieczność- łącząca ciągiem rynek z dworcem to minimum. Na projekcie widać że rowerzyści będą rozjeżdżani. Przypuszczam że będę będę jeździł chodnikiem. Wydaje się że ten projekt jest prosty, tani i władzom może się podobać-wymiana nawierzchni (która i tak jest konieczna), wydzielenie pasa dla busa i posadzenie drzew. I to jest wszystko. Ścieżka rowerowa wymaga pewnie większych nakładów więc porzucono ten pomysł.

spot_img

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI