r e k l a m a

spot_imgspot_img

Uprawa pora i uprawa pieczarek. Jak się do tego przygotować?

Warzywa z własnego ogródka to wspaniała możliwość dla osób mieszkających na przykład na wsi. Jeśli chodzi o pora, uprawa nie powinna przysporzyć trudności jeśli zastosujesz się do poniższych wskazówek. Również uprawa pieczarek wcale nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać.

Por – uprawa. Co jest ważne?

Por jest dość wymagającą rośliną o specyficznych warunkach do rozwoju. Efekty zbiorów zależą w dużej mierze od systematyczności pielęgnacji oraz doświadczenia hodowcy. Jeśli chodzi o por, uprawa [https://agropedia.pl/por-uprawaopiera się głównie na optymalnym nawodnieniu oraz dobrej, najlepiej przepuszczalnej głebie. Do dobrego wzrostu por potrzebuje raczej ziemi żyznej i dobrze nawożonej. Pory dobrze czują się na glebie na której w poprzednim roku stosowany był nawóz z obornika końskiego. Rośliny rosną dobrze na glebie próchnicznej, gliniastej, a także lekko piaszczystej. 

Do uprawy najlepiej wybrać miejsce nasłonecznione i ciepłe oraz uważać aby nie dopuścić do jej przesuszenia. Są dwa sposoby hodowli pora. Można zrobić wysiew z nasion, wtedy warto zacząć w warunkach domowych na przełomie lutego i marca. Początkowa pielęgnacja opiera się na regularnym podlewaniu raz dziennie oraz zapewnieniu odpowiedniej temperatury. Jeżeli rośliny w doniczce rosną za gęsto należy je przerzedzać. Gotowe sadzonki można sadzić wprost do gruntu w połowie kwietnia, a nawet mają jeżeli pojawiają się jeszcze przymrozki. Po posadzeniu warto obficie podlać roślinę wodą. Por najlepiej czuje się w grupie, dlatego lepiej kiedy sadzimy od razu kilka sztuk pomiędzy którymi trzeba zachować około 20 cm odstępy. Oczywiście można również zakupić rośliny w sklepie ogrodniczym. Jest to łatwiejsza wersja hodowli. Gotowe sadzonki także można od razu wsadzić do gruntu. 

Jeśli chodzi o pielęgnację pora najważniejsze jest duże nawodnienie oraz nasłonecznienie. Podlewanie raz dziennie, ale dość obficie powinno w zupełności wystarczyć. Por tak jak inne warzywa ogrodowe może chorować oraz być narażony na szkodliwe działanie szkodników oraz drobnoustrojów. We własnym ogródku zastosować można własnej roboty nawóz przygotowany z pokrzywy zwyczajnej i wody. Daje on bardzo dobrą ochronę przed mszycami i innymi owadami niepożądanymi w naszym ogródku. Dobrą alternatywą chemicznych oprysków jest także kiszonka przyrządzona z mniszka lekarskiego lub krwawnika z wodą, który dostarcza roślinie składników odżywczych niezbędnych do wzrostu, a jednocześnie wzmacnia oraz zapewnia obfitsze plony. 

Na czym polega uprawa pieczarek?

Uprawa pieczarek [https://agropedia.pl/uprawa-pieczarekjest wyjątkowo prosta jeśli zakupimy gotowy podkład. Pieczarki możemy hodować zarówno w domu jak i w ogródku. Hodowla domowa wymaga zacienionego i ciepłego miejsca oraz żyznego podłoża. Najlepszą glebą na jakiej rosną pieczarki jest gleba z dodatkiem obornika końskiego lub zastępczo kurzy nawóz ze słomą. 

Po zakupie, kiedy otworzymy gotowy podkład należy przykryć go ziemią z nawozem, a następnie lekko zwilżyć wodą oraz zrobić małe otwory widelcem na górze podkładu. Następnie należy przykryć zestaw wieczkiem załączonym do opakowania. Należy zwilżać raz w tygodniu atomizerem, aż do wyrośnięcia grzybów, które powinny pojawić się po około trzech tygodniach. W pomieszczeniu można hodować grzybnię przez cały rok, także zimą. Uprawa pieczarek na zewnątrz to zupełnie inna sprawa. Jeśli zdecydujemy się na hodowlę na dworze należy wybrać miejsce zacienione oraz dobrze nawożone. Ze względu na to, że pieczarki są ciepłolubne warto prowadzić hodowlę od połowy kwietnia do maksymalnie połowy lipca. Najlepszym miejscem do uprawy są zacienione miejsca pod krzewami lub drzewami oraz wzdłuż murów. Pieczarek nie trzeba specjalnie podlewać. W zupełności wystarczy raz na kilka dni zrosić je wodą, jeśli akurat nie ma opadów. 

Aby zbiory były okazałe i dorodne najważniejsze jest odpowiednie dobranie żyznej gleby oraz temperatury. Najlepsza do wzrostu dla grzybów jest temperatura pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza. Przy własnej uprawie nie warto stosować chemicznych dodatków, o wiele lepiej postawić na domowe, sprawdzone metody ochrony przed chorobami.

Materiał partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI