r e k l a m a

spot_imgspot_img

Uprawnienia UDT na wózki widłowe. Jak je zdobyć?

Przeglądając ogłoszenia o pracę, można śmiało stwierdzić, że stanowisko operator wózka widłowego, magazynier z uprawnieniami na wózek, to jedne z najczęstszych wyszukiwań czy ogłoszeń. W miarę stale zwiększającej się liczby magazynów, sklepów, firm produkcyjnych czy hal magazynowych, rośnie zapotrzebowanie na pracowników mających certyfikat kwalifikacyjny UDT do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych.

Do czego uprawnia odbycie kursu na wózek widłowy?

Co zatem dają nam takie uprawnienia? Przede wszystkim posiadając je, możemy pełnoprawnie obsługiwać wózki, magazynować ładunki na wysokich regałach, czy nawet posiadając specjalną kategorię uprawnień możemy przemieszczać ludzi w specjalnie do tego przystosowanym koszu. Pamiętać należy jednak o tym, że możemy obsługiwać tylko i wyłącznie te wózki, które mamy wpisane na certyfikacie UDT. Oczywiście, dzięki uprawnieniom zwiększymy również swoją atrakcyjność na rynku pracy. Mogą być również pomocne przy prowadzeniu negocjacji dotyczących zarobków w firmie.

Kto zajmuje się certyfikacją i nadaje uprawnienia na wózki widłowe?

Decyzja o odbyciu szkolenia przyniesie na pewno wiele korzyści, jednak po szkoleniu czeka nas jeszcze egzamin przed komisją UDT. A co to właściwie jest UDT ? To nic innego jak Urząd Dozoru Technicznego, czyli instytucja państwowa, której głównym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa pracy na urządzeniach podlegających pod UDT. Jednym z głównych zadań należących do inspektorów (pracowników UDT) jest wykonywanie badań technicznych na urządzeniach, czyli porównując do kierowców samochodów, tak zwany przegląd pojazdu. Zajmują się również egzaminowaniem i wystawianiem zaświadczeń kwalifikacyjnych, uzgadnianiem modernizacji urządzeń i rozpatrywaniem wypadków. 

Formalności dotyczące zdobycia uprawnień na wózek widłowy od UDT

Aby podejść do egzaminu, należy mieć ukończone 18 lat i posiadać wykształcenie minimum podstawowe. Po ukończeniu kursu, jeżeli robiliśmy go w ośrodku szkolenia zawodowego, zazwyczaj jedyne, co musimy zrobić, aby podejść do egzaminu, to wypełnić wniosek o egzamin i uiścić odpowiednią opłatę. Na wniosku należy podać m.in. imię, nazwisko, PESEL czy wykształcenie, jednak instruktor na pewno pomoże wypełnić wszystko poprawnie. Po wypisaniu wniosku, czekamy już tylko na wyznaczenie terminu egzaminu. Możemy oczywiście sami się zgłosić do egzaminu bez pośrednictwa ośrodka szkolenia, jednak należy wtedy pamiętać o tym, że musimy zapewnić miejsce do przeprowadzenia zarówno egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego, czyli po prostu posiadać plac manewrowy i  wózek na którym będzie można wykonać egzamin praktyczny, a wózek musi posiadać aktualne dopuszczenie UDT, czyli pozytywną decyzję zezwalającą na jego eksploatację –  jazdę. Po skończonym egzaminie nie musimy już nigdzie się podpisywać, niczego nie musimy wypełniać i odsyłać. Wracamy do domu i czekamy na certyfikat, który w zależności od ustaleń będzie do odbioru w ośrodku szkolenia lub zostanie przesłany do nas pocztą.

Więcej na temat kursu operatora wózków widłowych znajdziesz na stronie https://www.oszomega.pl/kurs-na-wozki-widlowe/.


Artykuł partnera

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI