r e k l a m a

spot_imgspot_img

W ciągu 4 lat w gliwickim muzeum zaszły duże zmiany

Ciekawe wystawy, promocja sztuki współczesnej, warszaty dla najmłodszych zwiedzających, ponad 8000 nowych eksponatów i wartościowe publikacje.

Instytucja kierowana przez Grzegorza Krawczyka stała się nowoczesnym miejscem spotkań z historią, która nie musi być nudna. – Cztery lata temu zaczęła się dla gliwickiego muzeum nowa era – mówi prof. Wojciech Kowalski, przewodniczący Rady Muzeum w Gliwicach. Dlatego działając w jej imieniu zwrócił się do prezydenta Zygmunta Frankiewicza o przyznanie dyrektorowi muzeum nagrody za całokształt działalności w latach 2008-2012. Oceniano przede wszystkim działalność merytoryczną, czyli organizację wystaw, gromadzenie i udostępnianie zbiorów oraz działalnośc naukowo-badawczą.

Ze względu na pewne problemy z jakimi wcześniej borykała się placówka rada szczególną uwagę poświęciła sprawom organizacyjnym, kadrowym i finansowym.

Szczególnie doceniono działającą od 2 lat Czytelnię Sztuki, która jest miejscem ciekawych wydarzeń artystycznych związanych ze sztuką nowoczesną.

Nowym przedsięwzięciem było też utworzenie Działu Fotografii Artystycznej, i pozyskanie do niego archiwum prac znanego w Polsce i na świecie gliwickiego fotografa Jerzego Lewczyńskiego.

– Od 2008 roku, kiedy Grzegorz Krawczyk objął swoją funkcję, Muzeum odmieniło się całkowicie. Nowy dyrektor zaczął od uporządkowania spraw organizacyjnych. Przeprowadził pewne reformy, zracjonalizował zatrudnienie. Kiedy uporał się z wewnętrznymi problemami, rozwinął szeroką działalność muzealną adresowaną nie tylko do społeczności lokalnej – wyjaśnia prof. Wojciech Kowalski.

Muzeum prowadzi też działaność naukową. To w Gliwicach zorganizowano wiele konferencji, o ponad lokalnym zasięgu. O historii Gliwic dyskutowali goście z innych ośrodków naukowych, a w ten sposób tematyka miasta czy regionu uległa rozszerzeniu. Efektem tych konferencji były publikacje – kolejny elemnt działalności, który przyczynia się do poznania historii miasta.

Grzegorz Krawczyk – menadżer instytucji kultury. Ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Naukę kontynuował na tej samej uczelni na studiach podyplomowych w dziedzinie zarządzania kulturą w Instytucie Spraw Publicznych na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Następnie ukończył międzynarodowe studia podyplomowe MPA (Master of Public Administration) na Akademii Ekonomicznej w Krakowie w katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej. W 2000 roku był kierownikiem produkcji w Telewizji Puls. Po roku trafił do Teatru Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie przez trzy lata pracował jako konsultant programowy i szef biura Festiwalu Sztuki Wizualnej „ANIMACJE”. W 2004 roku został zastępcą dyrektora Pawła Gabary w Gliwickim Teatrze Muzycznym, gdzie odpowiada m.in. za stronę administracyjno-organizacyjną. Pod koniec 2007 roku pełnił równocześnie obowiązki dyrektora naczelnego Teatru Dramatycznego miasta stołecznego Warszawy.

(MSI)

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nowoczesnemuzeum
nowoczesnemuzeum
12 lat temu

Szczerze powiedziawszy to za Leszka Jodlińskiego było znacznie lepiej!

nowoczesnemuzeum
nowoczesnemuzeum
12 lat temu

Szczególnie ciekawym pomysłem było przeniesienie Muzeum nomen omen Odlewnictwa do uwaga budynku po a jakże Kopalni. Górnictwo czy hutnictwo jeden kit;)

nowoczesnemuzeum
nowoczesnemuzeum
12 lat temu

Eh gdzie te czasy Leszka Jodlińskiego!

jodlik
jodlik
12 lat temu

Krawczyk przynajmniej zlikwidował kapcie w muzeum

nikodem dyzma
nikodem dyzma
12 lat temu

Wow…no to rzeczywiście dyrektor Krawczyk zarządził zmiany…likwidacja kapci…może by tak odwołac pana dyrektora za likkwidację kapci;)) w końcu taka gliwicka tradycja jak sie coś zliwkiduje to trzeba tego likwidatora potem odwołać:))) no dobra to były żarty:))

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI