r e k l a m a


W Gliwicach jest najwięcej magazynów

Gliwice oferują obecnie niemal 327 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej w siedmiu parkach przemysłowych, co sprawia, ze są największym lokalnym rynkiem regionu Górnego Śląska, odpowiadającym za 22% istniejących zasobów.

Obiekty magazynowe funkcjonują w dwóch głównych skupiskach, z których oba zlokalizowane są w pobliżu autostrady A4: Rejon Południowo-Wschodni (Logicor Gliwice I & II, Tesco BTS) oraz Rejon Północno-Zachodni (Segro Logistics Park Gliwice, Segro Business Park Gliwice, Diamond Business Park Gliwice).

Pod koniec III kw. 2014 r. trwała budowa kolejnego projektu – nową siedzibę dla firmy Delta Packaging o powierzchni najmu 8 000 m2 w pobliżu węzła Gliwice – Sośnica buduje firma Panattoni.

Poza znakomitą lokalizacją na przecięciu autostrad, kluczową zaletą Gliwic jako ośrodka przemysłowo-logistycznego jest duża dostępność działek inwestycyjnych, a zwłaszcza tych dobrze skomunikowanych z węzłami drogowymi. Planując dalszy rozwój, główni gracze rynkowi, tacy jak Goodman, Panattoni, Prologis, Segro czy Logicor zdążyli już zbudować swoje portfele nieruchomości gruntowych.

Rozwój rynku nowoczesnych powierzchni magazynowych w Gliwicach jest efektem szeregu czynników. Jednym z ważniejszych jest działalność na terenie miasta Gliwickiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wraz z jej rozwiniętym sektorem motoryzacyjnym, którego największym reprezentantem jest fabryka samochodów GM. Wysoka dostępność wykwalifikowanej siły roboczej oraz silne zaplecze edukacyjne (np. Politechnika Śląska) to
kolejne bodźce wpływające na decyzje lokalizacyjne firm motoryzacyjnych i produkcyjnych.

W końcu, swobodny dostęp do autostrad wpłynął na wzrost zainteresowania regionem przez sieci handlowe, operatorów logistycznych i firmy kurierskie.

Czynniki te, wraz ze wspomnianą już dostępnością odpowiednich gruntów, sprawiają, że Gliwice są obecnie jednym z kluczowych regionów magazynowym nie tylko Górnego Śląska, ale także całej Polski.

Największy popyt na nieruchomości przemysłowe w Gliwicach odnotowano w 2010 r., co było efektem kilku dużych transakcji najmu zawartych przez firmy takie jak Tesco czy Kaufland, które uruchomiły tu swoje duże centra dystrybucyjne. Warto podkreślić, że pomimo znacznej produkcji przemysłowej w regionie Gliwic, w ostatnich latach to właśnie sieci handlowe odpowiadają za gros (53%) popytu na powierzchnie magazynowe.

Doskonała lokalizacja Gliwic oraz niska dostępność powierzchni sprawia, że stawki najmu należą tu do najwyższych w regionie. Czynsze bazowe kształtują się w granicach od 3,3 do 3,6€/m2/miesiąc, a stawki efektywne od 2,4 do 2,7€/m2/miesiąc.


fot. Panattoni

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI