Wkrótce miną dwa lata od wejścia w życie nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.
Ten czas pozwolił na weryfikację dotychczasowych rozwiązań – pokazał, co działa dobrze, a co wymaga korekty. Od 1 lipca zmienią się niektóre zasady związane z wywozem śmieci. Jedną z nowości, która z pewnością ucieszy mieszkańców i zarządców nieruchomości, będzie lepiej zorganizowany odbiór odpadów wielkogabarytowych.
Odpady wielkogabarytowe ze względu na duże rozmiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na śmieci.
To np. meble, okna, dywany, materace, drewniane elementy wyposażenia, grzejniki, wanny i ceramika sanitarna. Odpady wielkogabarytowe będą odbierane zdecydowanie częściej.
• Zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna w budynkach, w których mieszczą się nie więcej niż 2 lokale mieszkalne – potrzebę wywozu odpadów wielkogabarytowych należy zgłosić w firmie Remondis, która ustali termin odbioru – nie później niż miesiąc od zgłoszenia.
• Zabudowa wielorodzinna w budynkach, w których znajduje się od 2 do 6 lokali mieszkalnych – potrzebę wywozu odpadów wielkogabarytowych należy zgłosić w firmie Remondis, która ustali termin odbioru – nie później niż 14 dni od zgłoszenia.
Zgłoszenia składane są przez właściciela lub administratora budynku pod numerem telefonu 32/231-08-58, e-mailem na
adres [email protected] lub osobiście w siedzibie firmy przy ul. Kaszubskiej 2.
• Zabudowa wielorodzinna w budynkach, w których znajduje się więcej niż 6 lokali mieszkalnych – odbiór odpadów wielkogabarytowych nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie, bez zgłoszenia.
Kolejna istotna zmiana dotyczy odpadów biodegradowalnych. W ciągu kilku następnych miesięcy każda nieruchomość zostanie wyposażona w brązowy pojemnik na odpady zielone, takie jak np. trawa, liście, gałęzie, zwiędłe kwiaty czy inne rośliny.
Częstotliwość odbioru odpadów biodegradowalnych w mniejszych nieruchomościach.
• Zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna w budynkach, w których mieszczą się nie więcej niż 2 lokale mieszkalne – odbiór 240 l co dwa tygodnie 240 l = 1 pojemnik 120 l + 1 worek 120 l lub 2 worki po 120 l
• Zabudowa wielorodzinna w budynkach, w których znajduje się od 2 do 6 lokali mieszkalnych – 240 l raz w tygodniu, jeżeli budynek znajduje się na działce zagospodarowanej zielenią 240 l = 1 pojemnik 240 l lub 2 pojemniki
120 l.
Jeśli odpadów biodegradowalnych jest więcej, można również:
• kompostować je w przydomowych kompostownikach,
• oddać bezpłatnie w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ulicy Rybnickiej,
• gromadzić w dodatkowych workach kupionych w siedzibie firmy Remondis w przy ulicy Kaszubskiej 2 (cena worka
obejmuje wywóz odpadów).
Uwaga! Odpady biodegradowalne należy teraz wystawiać w tym samym terminie, co odpady segregowane, a nie jak do tej pory z mieszanymi.
Zwiększy się częstotliwość wywozu odpadów segregowanych w pojemnikach lub workach oznaczonych kolorem żółtym
(tworzywa sztuczne), zielonym (szkło) i niebieskim (papier).
• Zabudowa jednorodzinna oraz w wielorodzinna w budynkach, w których mieszczą się nie więcej niż 2 lokale
mieszkalne – odbiór dwa razy w miesiącu, zgodnie z harmonogramem dostarczonym przez firmę Remondis, dostępnym także na www.segreguj.gliwice.eu w zakładce „Harmonogram wywozu”.
• Zabudowa wielorodzinna w budynkach, w których znajduje się od 2 do 6 lokali mieszkalnych – odbiór raz w tygodniu.
• Zabudowa wielorodzinna w budynkach, w których znajduje się więcej niż 6 lokali – odbiór dwa razy w tygodniu.
W razie potrzeby dodatkowe worki przeznaczone do selektywnej zbiórki można pobrać bezpłatnie w siedzibie firmy
Remondis przy ul. Kaszubskiej 2.
Szczegółowych informacji udziela Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach (tel. 32/230-54-22, e-mail: [email protected], pok. 012 na parterze budynku przy ul. Zwycięstwa 21).
(MSI)
A co z opłatami? Były obietnice, że opłaty nie wzrosną, czy słowa dotrzymano?