Weekend pełen atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie

0
ratusz gliwice rynek430
ratusz gliwice rynek430

W weekend w Gliwicach będzie się sporo działo.

18 i 19 maja w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4-5) pojawi się grono podróżników, którzy opowiedzą o swoich wyprawach i pokażą ciekawe slajdy. W sobotę Angelika Pawłowska będzie mówiła o południowych Indiach, Marcin Franke podpowie, jak podróżować autostopem po Europie, Wojciech Piestrak – jak spełniać marzenia o podróży dookoła świata, a Ania i Marcin Nowakowie – jak tanio latać po naszym kontynencie. Z kolei w niedzielę Asia Soroka opowie o Burkina Faso, Michał Pawełczyk – o Norwegii, a Krzysztof Mrozowski – o Peru.

Tematem prelekcji Tomasza Kobielskiego będą Mount Everest, Piramida Carstensz i Mount Vinson, a Przemysława Puszcza i Bartłomieja Wadasa – Tajlandia, Malezja i Singapur. Pierwsze spotkania – zarówno w sobotę, jak i niedzielę – rozpoczną się o godzinie 16.00.

—–
W najbliższy weekend odbędzie się 47. Międzynarodowy Turniej Szpadowy „O Stalową Klingę Hutnika i Memoriał Antoniego Franza”. Sekcja szermiercza GKS „Piast”, która obchodzi w tym roku 65-lecie istnienia, nadała temu wydarzeniu szczególną wagę i oprawę. Gliwicki turniej, który zostanie rozegrany 18 i 19 maja w hali sportowo-widowiskowej „Sośnica”, będzie miał rangę zawodów z cyklu Pucharu Europy U-23. Będzie to zarazem IV Puchar Polski liczony do rankingu Polskiego Związku Szermierczego. Swój udział zapowiedziały ekipy z Czech, Włoch, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Rumunii, Łotwy oraz krajowa elita szpadzistów.
18 maja o godz. 10.00 rozpoczną się walki eliminacyjne, a o godz. 17.00 – finał. Sportowym zmaganiom towarzyszyć będą występy artystyczne. Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Andrzej Poniedzielski – satyryk i kabareciarz. Natomiast na niedzielę zaplanowano turniej drużynowy w szpadzie im. Antoniego Franza. Początek – godz. 10.00. Wstęp jest wolny.

—–
18 i 19 maja w krytej pływalni „Olimpijczyk” przy ul. Oriona 120 odbędą się zawody Pucharu Świata w pływaniu w płetwach.
Weźmie w nich udział ponad 300 zawodników z 46 klubów z Austrii, Belgii, Białorusi, Kolumbii, Czech, Danii, Finlandii, Niemiec, Litwy, Rosji, Serbii, Słowacji, Tunezji, Ukrainy, Egiptu i Polski. Zmierzą się oni na dystansach od 50 do 800 metrów – indywidualnie i w sztafetach. Pierwsze starty w sobotę i niedzielę już o godzinie 9.00. Dla kibiców wstęp jest wolny.

—–
18 maja Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. Wł. Huzy i Polski Klub Ekologiczny w Gliwicach organizują rajd rowerowy „O Zielony Liść Kasztanowca”.
Uczestnicy eskapady pojadą do Łączy. Wspólny start z gliwickiego Rynku o godzinie 9.00. Na miejsce można dojechać także indywidualnie.
Rusza także V edycja rowerowych wycieczek pod nazwą „Zielone Gliwice – Ekologiczne Miasto”. 19 maja miłośnicy dwóch kółek pojadą do Smolnicy, Sośnicowic i Kozłowa. Trasa prowadzić będzie ścieżkami rowerowymi. Start o godz. 10.30 spod Urzędu Miejskiego (od strony ul. Zwycięstwa). Podczas rajdu nie zabraknie niespodzianek, m.in. quizu z nagrodami.

—–
18 maja podczas Nocy Muzeów gliwickie muzeum zabierze nas w niezapomnianą podróż wehikułem czasu i wyobraźni. W ogrodzie Willi Caro szykuje się biwak w klimacie epoki napoleońskiej. Nie zabraknie pokazów musztry, obsługi armaty i poboru rekruta. Tuż obok – nie tylko na najmłodszych – czekać będą gry i zabawy rodem z PRL – bierki, klasy, pchełki, kapsle i skakanie w gumę. Dodatkowo o dobry nastrój wszystkich zatroszczy się Rafał Soliński z Kabaretu Noł Nejm. Natomiast wieczorem Teatr SAFO przeniesie nas w świat baśni i legend – na tę jedną noc w ścianach Willi Caro zamieszkają wilki, a godzinę przed północą Muzeum zawładnie Sinobrody.
W Czytelni Sztuki, wraz z pierwszą w historii wystawą zdjęć Wilhelma von Blandowskiego, dominować będzie XIX-wieczna fotografia, o której porozmawiają Wojciech Nowicki (kurator ekspozycji) i Grzegorz Krawczyk (dyrektor Muzeum).
Odwiedzający Zamek Piastowski poznają oryginalne przepisy wprost ze średniowiecznej kuchni, obejrzą ówczesne naczynia i posłuchają prelekcji Joanna Puchalik, historyk Muzeum w Gliwicach o przygotowaniach do średniowiecznego ślubu i wesela. Podróż do wieków średnich dopełni wątek związany z orężem i walką. Tym razem mowa będzie o zapomnianych mistrzach średniowiecznej szermierki.
W Radiostacji Gliwice będzie można zobaczyć urokliwe radioodbiorniki z czasów złotej epoki radia, wynalazki, które umożliwiły rejestrację dźwięku, pierwsze reporterskie mikrofony, a także usłyszeć niezwykłe radiowe historie.
Zwiedzający Oddział Odlewnictwa Artystycznego otrzymają gipsową replikę medalu z wizerunkiem pomnika księcia Poniatowskiego dłuta Bertela Thordvaldsena.
Początek imprez – godz. 17.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (liczba miejsc ograniczona).

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments