Warsztaty Terapii Zajęciowej Tęcza przenoszą się do Łabęd. W nowym obiekcie będzie więcej przestrzeni, więc grono korzystających z zajęć może powiększyć się do 60 osób.
Budynek na potrzeby osób niepełnosprawnych przekazało miasto, które wsparło również remont – z miejskiego budżetu przeznaczono na ten cel 80 tys. zł.
Lokal przy ul. Fiołkowej w Łabędach ma powierzchnię 1103 m2. Do dyspozycji uczestników WTZ Tęcza będzie również teren o powierzchni 2211 m2.
– Malownicza okolica przy ul. Fiołkowej z pewnością korzystnie wpłynie na podopiecznych „Tęczy”. Działka znajduje się tuż przy lesie, mamy też piękne boisko. Bardzo cieszymy się z nowej lokalizacji – jest pięknie, przestronnie, wokół dużo zieleni. Po zakończeniu remontu nasi podopieczni będą tam mieli dobre warunki do rozwoju i rehabilitacji. Jest oczywiście sporo pracy, bo wybudowany w 1935 r. obiekt jest zdewastowany. Przez ostatnie dwa lata stał pusty, a wcześniej znajdował się tam ośrodek socjoterapii. Musimy wyremontować dach, wymienić stolarkę okienną i drzwiową, sanitariaty. Jest co robić, ale będziemy dbać o ten obiekt – zapewnia Dorota Soilam, prezes Fundacji „Różyczka”, która w styczniu 2016 r. przejęła prowadzenie nad WTZ „Tęcza”.
Nowy obiekt ma dwa razy większą powierzchnię niż ten przy ul. Plebańskiej, dlatego „Tęcza” poszerzy działalność o pracownię aktywizacji zawodowej. Do „Tęczy” będą mogli też dołączyć kolejni uczestnicy.
– Będziemy mogli zwiększyć skład do 60 osób. Obecnie mamy 43 podopiecznych. Co ważne, nowy obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich. Zachęcamy do składania podań. Jeśli ktoś chciałby nas wesprzeć finansowo lub rzeczowo, to nie ukrywam, że takiej pomocy potrzebujemy. Inwestycja jest ogromna. Jednocześnie bardzo dziękujemy wszystkim, którzy już nam pomagają, a także za życzliwość, przychylność i wsparcie Rady Osiedlowej i mieszkańców Łabęd – mówi „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – Gliwice” Dorota Soilam.
Warsztaty Terapii Zajęciowej są formą rehabilitacji społeczno-zawodowej. Podopieczni biorą udział w zajęciach plastycznych i artystycznych oraz rękodzielniczych, uczą się wypełniać formularze, wysyłać e-maile, pisać na komputerze, wyjeżdżają na wycieczki, rajdy, wychodzą do kina, teatru, kawiarni, muzeum, na basen, przygotowują posiłki. Mają też trening ekonomiczny – dostają kieszonkowe i uczą się gospodarować swoimi pieniędzmi. Wszystkie te sytuacje mają swój cel – uczyć, jak zachowywać się w konkretnych miejscach, w określonych sytuacjach. Od niedawna działa też pracownia techniczna, w której osoby niepełnosprawne uczą się, jak naprawić różne sprzęty domowe. Od stycznia działa również pracownia aktywizacji zawodowej. W tej pracowni uczestnicy kształtują umiejętności z autoprezentacji, planowania, tworzenia dokumentów, zapoznają się też z rynkiem pracy i jego specyfiką. Aby dołączyć do „Tęczy” należy posiadać orzeczenie lekarskie ze wskazaniem do uczestnictwa w terapii zajęciowej i złożyć podanie. Do nowej placówki uczestnicy warsztatów będą dowożeni busami z czerech części miasta. Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tęcza” w Gliwicach, są dofinansowane z budżetu miejskiego.
—
MSI