Więcej wysepek na ulicach. Sprawdź kiedy pieszy ma pierwszeństwo

3

Niebezpieczne zachowanie kierowcy mercedesa

Kierowca mercedesa zapłacił mandat 500 zł i otrzymał 10 punktów karnych. W Gliwicach jest coraz więcej wysepek. Sprawdź kiedy pieszy ma pierwszeństwo: https://infogliwice.pl/?p=30220

Posted by infogliwice.pl – portal i telewizja on 3 marca 2016

Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na pasach.

Oznacza to, że ruch kierowanego przez nas pojazdu nie może zmuszać osoby pieszej do zatrzymania się, zwolnienia czy przyśpieszenia kroku. Kierowca czeka, aż pieszy wejdzie na chodnik. Jeśli pieszy przechodzi ze strony lewej na prawą, pojazd może ruszyć w momencie, gdy niechroniony uczestnik ruchu jest już na drugiej połowie jezdni.

W Gliwicach w wielu miejscach pojawiły się wysepki rozdzielające pasy. Co na to przepisy dotyczące praw pieszych?Piesi poruszający się po przejściu dla pieszych mają pierwszeństwo do momentu, w którym znajdują się na jezdni.

W chwili, gdy wejdą na wysepkę rozdzielającą pasy o przeciwległych kierunkach ruchu, nie mają już pierwszeństwa i znajdują się w sytuacji analogicznej do tej, gdy czekają przed „zebrą”.

Prezentujemy filmik zarejestrowany przez policyjny pojazd monitorujący. Obrazuje on jedno z najczęstszych i najniebezpieczniejszych zachowań kierowców. Jeden pojazd przepuszcza pieszego, inny jedzie dalej. Kierowca mercedesa zapłacił mandat 500 zł i otrzymał 10 punktów karnych. Policjanci z drogówki codziennie wypatrują, rejestrują i karzą takie zachowania.

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
pytajnik
pytajnik
8 lat temu

wysepka jasna sprawa…. a co w przypadku jeśli przejście dla pieszych przedzielone jest obszarem wyłączonym z ruchu pojazdów (białe kreskowanie). Czy należy czekać i ustąpić czy można jechać jeśli pieszy jest w pierwszej części pasów lub dotarł dopiero do paskowania?

ziom
ziom
8 lat temu

W gliwicah wiekszosc jest obaszrow wylaczonych z ruchu a nie wysepek.
Wtedy pieszyma pierszenstwo gdyz jest non stop na pasach.

Johnny
Johnny
8 lat temu

Kłopot w tym że w Gliwicach powstały dziwne twory z niby-wysepkami z poprowadzonymi przez nie pasami. Gluwiczanie już się pewnie przyzwyczaili ale przyjezdni patrzą na to jak na UFO. Dojeżdżąc do tego czegoś widzimy wysepkę ale jak już jesteśmy tuż przy niej okazuje się że wysepka jest podzielona przejściem. …totalna bzdura.