Muzeum w Gliwicach przygotowało wiele ciekawych zajęć edukacyjnych, wystawy i wydawnictwa.
Książki Pamięci: Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny
Spotkanie z Magdaleną Kicińską i Moniką Sznajderman
Spotkanie poprowadzi: Michał Nogaś
27 czerwca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 18.00
To był pomysł z gatunku tych oczywistych, tych, które pewnego dnia przychodzą do głowy i budzą zdziwienie: Dlaczego nie wcześniej? Dlaczego dopiero teraz pomyślałyśmy o tym, by przywołać pamięć o żydowskich kobietach, które w czasie wojny poświęciły się opiece nad osieroconymi lub chorymi dziećmi i tak często, nie próbując się ratować, były z nimi aż do końca?
Oddajemy w Państwa ręce książkę, w której osiem autorek napisało o kilkunastu z nich. Wśród bohaterek są kobiety lepiej i słabiej znane, są też takie, o których nie wiemy niemal niczego, znamy tylko imię, skrawek życia. Wybór, jakiego dokonały redaktorki, nie wyczerpuje oczywiście tematu. Chciałybyśmy, by nasza książka była tylko strażą przednią i by w ślad za nią powstały dalsze, poświęcone jeszcze innym spośród tych, o których nie wolno nam zapomnieć.
Fragment wstępu, wyd. Czarne
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Z cyklu: Wszechnica PAU w Gliwicach
Wykład: Odrodzenie państwa polskiego w 1918 roku; rola wojska i inteligencji kresowej w tym dziele
28 czerwca 2018 , Willa Caro, godz. 16.00
Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności cieszą się w Gliwicach niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Ich współorganizatorem jest Muzeum w Gliwicach. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. Na ostatni przed wakacjami wykład zapraszamy we czwartek 28 czerwca do Willi Caro. Profesor Nicieja znawca Kresów Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej, autor książek i filmów o tej tematyce wygłosi wykład Odrodzenie państwa polskiego w 1918 roku; rola wojska i inteligencji kresowej w tym dziele.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizatorzy: Muzeum w Gliwicach, Polska Akademia Umiejętności, Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży
„Wielka Piątka”. Twórczość projektantów hut HSG i HSA
Wykład towarzyszący wystawie Barwny świat wielu form – szkło artystyczne i użytkowe z huty w Ząbkowicach
30 czerwca 2018, Willa Caro, godz. 16.00
Eryka Trzewik-Drost, Jan Sylwester Drost, Bogdan Kupczyk, Ludwik Fiedorowicz i Ryszard Serwicki – to Wielka Piątka – projektanci szkła, których prace tworzą dziś kanon polskiego wzornictwa. Wszyscy oni w latach 60. i 70. związani byli z hutami szkła w Ząbkowicach. 30 czerwca zapraszamy do Willi Caro na wykład, podczas którego przybliżymy ich twórczość i biografie. Wykład prowadzić będzie Kalina Bańka, artystka rodzinnie związana z dąbrowskim zagłębiem szkła. Oprócz ikon polskiego wzornictwa takich jak „Asteroid”, „Radiant”, „Rodzina” czy „OX” zaprezentowane zostaną również mniej znane, wczesne realizacje projektantów. Zobaczymy między innymi dyplomy magisterskie Jana Drosta i Eryki Trzewik z lat 50., jak również ich grafiki z okresu studiów we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dziś ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu).
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach
Partner: Fundacja Fabryka Kulturalna
13. Międzynarodowy festiwal Filmowy Żydowskie Motywy
HUMUS
reż. Oren Rosenfeld (USA, Izrael, 2015, 72 min.)
30 czerwca 2018, Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, godz. 15.00
Humus – pyszne, pożywne super-jedzenie podbijające Amerykę – ma moc zbliżania muzułmanów, chrześcijan oraz Żydów… na Bliskim Wschodzie, w Ameryce oraz na całym świecie. Humus – to arabskie słowo oznaczające cieciorkę (główny składnik humusu) – wszyscy się do niego przyznają ale nie posiada nikt. W „Humusie” poznajemy trzy główne postaci – ciężko pracującą muzułmankę, zawsze uśmiechniętego Żyda i młodego chrześcijańskiego Araba w ciągłym poszukiwaniu znaczenia. Pomimo historycznych i kulturowych różnic, wszystkich ich łączy… namiętna miłość do humusu! Film przedstawia także Oliviera – francuskiego benedyktyna, który poszukuje prawdziwego i najsmaczniejszego humusu, Aluf Abira – hip-hopowca posiadającego czarny pas 6-ego dan, który ma dość zabawną wizję geopolitycznej mocy cieciorki. „Humus” przedstawia także „Największą porcję humusu” – ostro walczącej o Światowy Rekord Guinessa, który obecnie utrzymuje libański kucharz humusu za porcję o wadze 10,451 kg! Jednak poza konkurowaniem , ponad argumentami za tym, który humus jest najlepszy i nawet ponad religijnymi i politycznymi różnicami, Humus pokazuje wzruszające osobiste historie kolorowych mężczyzn i kobiet, którzy żyją swoim życiem kochają swój humus.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona
Organizator: Muzeum w Gliwicach