r e k l a m a

spot_imgspot_img

Wielopoziomowy parking, mieszkania i biura w centrum miasta

Już kilka lat temu pojawiła się koncepcja zagospodarowania jednego z ważniejszych skrzyżowań.

Co prawda na ulicy Mikołowskiej powstały już nowe budynki mieszkalne TBS, to do zagospodarowania nadal pozostała „dziura” na rogu ulic Mikołowskiej i Jana Pawła II oraz teren przy ul. Dunikowskiego, na którym od lat funkcjonuje prowizoryczny parking.

Teraz te plany zaczynają nabierać kształtów. Na rozwidleniu Mikołowskiej i Jana Pawła II gliwicki ZBM II TBS wstawi estetyczną „plombę” w postaci budynku mieszkalnego z lokalami użytkowymi na parterze. Prace nad tym projektem mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, a cały budynek ma być oddany do użytku pod koniec roku 2015.

Ta zmiana w zasadach rządzących TBS-ami wynika z faktu, iż rząd wycofał się ze współfinansowania takich inwestycji. W części kraju efektem takich posunięć były likwidacje popularnych TBS-ów, jednak dwie gliwickie spółki ZBM I TBS oraz ZBM II TBS, postanowiły zmienić zasady i pozostać na gliwickim rynku nieruchomości. Przed wycofaniem się rządu z programu TBS, w Gliwicach udało się oddać do użytku prawie 1500 mieszkań na wynajem. Dzięki temu zaspokojono potrzeby mieszkaniowe kilku tysięcy mieszkańców. Teraz zasada jest prosta – by móc budować mieszkania na wynajem, trzeba budować też takie na sprzedaż. Biorąc pod uwagę np. inwestycję na ul. Granicznej, gdzie wszystkie mieszkania wystawione na sprzedaż (70% ogólnej liczby) znalazły właścicieli można powiedzieć, że takie rozwiązanie w Gliwicach się sprawdziło.

Powstanie on w miejscu, gdzie od dawna funkcjonuje prowizoryczny parking i ma być odpowiedzią na zwiększoną potrzebę miejsc parkingowych w tym miejscu, związaną właśnie z budową kolejnych mieszkań. Spore zmiany zapowiadają się również w ramach samego skrzyżowania Mikołowskiej -Dunikowskiego – Dolnych Wałów – Jana Pawła II – Dworcowej. ZDM ogłosił przetarg na wykonanie planu zagospodarowania tego rejonu. Na chwilę obecną nie wiadomo więc, czy obecny układ zostanie zastąpiony rondem, czy też innym układem drogowym – nad tym pracują architekci – wiadomo jednak, że w związku z coraz większym natężeniem ruchu w tym rejonie zmiany są po prostu konieczne.

Wiadomo również, że nowy układ drogowy zostanie wyposażony w oświetlenie LED zgodne z Masterplanem dla Gliwic. Pod tą nazwą kryje się szczegółowy plan mający na celu nie tylko uporządkowanie struktury oświetlenia miasta, ale również nadanie mu charakteru i klimatu. Innym światłem będą podświetlone np. obiekty architektoniczne w rejonie Starego Miasta, które zyskają ciepłą barwę, przez co podkreślony zostanie ich zabytkowy charakter, inną zaś np. główne arterie miasta. Przykładem już jest ul. Pszczyńska, gdzie zainstalowano nowe reflektory LED o zimnej barwie, dzięki czemu zwiększyło się natężenie światła, a komfort jazdy uległ zdecydowanej poprawie. Ogólny zamysł koncepcji jest taki, by odróżnić część wewnętrzną miasta (centrum) od części zewnętrznej (osiedla). Ma to zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i podkreślić równowagę pomiędzy strefą pracy i strefą wypoczynku.


źródło: Dzisiaj w Gliwicach

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
10 lat temu

budynek plomba to kompletne dno architektoniczne z glowna sciana na reklame.Nigdzie na swiecie zaden architekt w centrum miasto by takiego gniotu nie wymyslil.
Zacznijcie ludzie wreszcie myslec i przeciwstawcie sie takim projektom.
Ten kto to zaprojektowal winien projektowac hasloki.

realista
realista
10 lat temu

Jeszcze jedno.Jedyne rozwiazanie do tej sciany to pokrycie ja szklana elewacja.

Anonim 2
Anonim 2
10 lat temu

Jak czytam te chwalebne artykuły na Waszej stronie, to za każdym razem zastanawiam się dla kogo Wy to piszecie ? Dla naiwnych, którzy po przeczytaniu będa mieli przeświadczenie w jakim cudownym, rozwijającym się mieście żyją. Pożniej niestety okazuje się, że te nowoczesne budowle stoja w połowie niezamieszkane, bo ceny mieszkań są astronomiczne, podobnie lokale użytkowe. Dla mnie brzmi to propagandowo i niewiele ma wspólnego z realnymi potrzebami gliwiczan

TY
TY
10 lat temu

Brawo Zygmunt, barawo!

robotnik
robotnik
10 lat temu

@anonim 1,2,3…
Chłopie gdzie Ty byłeś i co widziałeś.Wyjdź ze swojego grajdołka i pooglądaj jakie budynki stoją chociażby we Wrocławiu, nie mówiąc już o zachodzie Europy.Teraz to dopiero widać jaka słoma jest w Gliwicach.reprezentatywny placyk przy Zwycięstwa/BGW z kebabami i piękną lamką na przeciw dworca i klepisko przy Dunikowskiego z zabytkową architekturą.Ale my Polacy mamy wspaniały zmysł architektoniczny rodem z Egiptu, wieżyczki, kolumienki, kraniki, dywaniki.ŻENADA

Robol
Robol
10 lat temu

robotnik, a Ty gdzie tak bywałeś, na saksach ogórki zbierałeś, a potem w Aldiku zrobiłes zakupy i baną do Polski 😉 To faktycznie światowy jesteś i gust masz 🙂

robotnik
robotnik
10 lat temu

@Robol.Czy czytanie ze zrozumieniem tekstu jest na tyle niewdzięczną i trudna sprawą że powoduje u czytających uczucie zdenerwowania, nie radzenia sobie z emocjami?chyba tak.mogę podać kontakt do specjalisty jak potrzebujesz.
ale napiszę drukowanymi literami-WROCŁAW.powtórz-WROCŁAW, polskie miasto w południowo-zachodniej Polsce.aha Pani z historii w podstawówce powiedziała że może za darmo udzielić korypetycji nt.tego miasta.

Robol
Robol
10 lat temu

Ojoj, jak się nam robotnik nabzdyczył :)))))))) Posiadam umiejętność czytania ze zrozumieniem, posiadam również nienajgorszą wiedzę na tematy ogólne, historyczne i geograficzne. Znam doskonale Wrocław i bywam tam kilka razy w roku 🙂 Zgadzam się , co do architektury tego miasta, ale podsumowałeś komentujących, że niewiele się znamy na wielkomiejskiej architekturze w Europie 🙂 Może Ty czytaj ze zrozumieniem i koniecznie z pokorą 🙂 Co Ty taki nerwowy jesteś ??? :)))))))))))))))))

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI