Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa, którą – zgodnie z przepisami prawa – musi posiadać każdy właściciel samochodu w naszym kraju. Niektórzy niedoświadczeni kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, ze zakres polisy OC jest niezmienny, ale jej cena – już tak. To z kolei oznacza, że w żadnym wypadku nie warto przepłacać na kupowaniu ubezpieczenia OC. Eksperci od rynku ubezpieczeń podkreślają, że najlepsza polisa OC to najtańsza polisa. Na cenę ubezpieczenia OC wpływa wiele zróżnicowanych czynników – w dzisiejszej publikacji dokładnie je omawiamy.
Jak wybrać najtańsze OC?
Wybór najtańszego OC w dzisiejszych czasach nie jest trudny(sprawdź: https://www.compero.pl/ubezpieczenia-samochodowe/najtansze-oc). W internecie funkcjonuje sporo kalkulatorów i rankingów OC, które pozwalają na szybkie i proste porównanie ofert ubezpieczeń nawet od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wiemy już, gdzie sprawdzić (i porównać) cenę OC, a co na nią wpływa?
Przebieg samochodu
Przebieg samochodu to jeden z najważniejszych czynników, wpływających na cenę składki OC. Jest to bardzo obiektywny wskaźnik, ponieważ są auta, które przez kilka lat stoją wyłącznie w garażu, zaś ich przebieg nie rośnie. Większe zużycie powoduje, że samochód jest mniej bezpieczny, przez co łatwiej może ulec uszkodzeniu podczas eksploatacji. Składka na ubezpieczenie OC wrasta proporcjonalnie do przebiegu pojazdu.
Pojemność silnika
Wraz ze wzrostem pojemności silnika rośnie także jego moc. W razie wypadku, pojazdy mogące rozwijać spore prędkości, spowodują o wiele większe szkody niż te, które nie mają takich możliwości. Im większy jest potencjalny rozmiar szkód spowodowanych przez konkretny pojazd, tym cena za ubezpieczenie OC będzie wyższa.
Marka i model samochodu
Obowiązkowa polisa OC jest przyznawana do konkretnego pojazdu, nie zaś do jego właściciela. Firmy ubezpieczeniowe korzystają ze statystyk policyjnych (np. na temat tego, które marki samochodów najczęściej biorą udział w wypadku), aby w ten sposób określać ceny za ubezpieczenie OC.
Miejsce zamieszkania
Sporo osób uważa, że fakt, iż podczas obliczania ceny ubezpieczenia OC konsultanci pytają o kod pocztowy miejsca zamieszkania, jest bardzo dziwne. Okazuje się jednak, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Także w tym względzie bardzo pomocne są policyjne statystyki. Towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają kompletne informacje na temat tego, ile wypadków ma miejsce w konkretnej miejscowości. Dane te są także łączone z informacjami dotyczącymi gęstości zaludnienia. Im w danej lokalizacji jest więcej wypadków, tym większe jest ryzyko, że sprawcą jednego z nich będzie kierowca ubiegający się o uzyskanie ubezpieczenia OC. Eksploatowanie pojazdu w miejscowości, gdzie stosunkowo często dochodzi do wypadków drogowych także może mieć wpływ na ostateczną cenę ubezpieczenia OC.
Wiek właściciela
Wiek właściciela oraz innych potencjalnych współwłaścicieli pojazdu także ma dość duże znaczenie. Towarzystwa ubezpieczeniowe, opierając się na ogólnodostępnych danych, uważają, że najwięcej szkód powodują młodzi kierowcy. Im kierowca jest młodszy, tym cena za ubezpieczenie OC będzie wyższa.
Stan cywilny kierującego
Towarzystwa ubezpieczeniowe sądzą, że najbezpieczniej prowadzą osoby posiadające rodzinę oraz nieletnie dzieci. Nie przekraczają prędkości oraz wykazują się kulturą, dlatego dla tej grupy osób cena za ubezpieczenie OC może być nieco niższa. Z kolei, gdy o ubezpieczenie OC ubiega się młody kawaler, wówczas musi się on liczyć z tym, że z powodu jego stanu cywilnego cena składki OC wzrośnie.
Doświadczenie w kierowaniu pojazdami
Okres, w którym kierowca posiada prawo jazdy, również jest dość istotny. Sporo firm ubezpieczeniowych łączy tę kwestię z wiekiem kierowcy. Im dana osoba jest młodsza i krócej posiada prawo do kierowania pojazdami, tym ryzyko ubezpieczeniowe jest wyższe, a wraz z nim – cena ubezpieczenia OC.
Zniżki
O ostatecznej cenie za ubezpieczenie OC decydują także zniżki. Są one przyznawane tym kierowcom, którzy jeżdżą w sposób bezpieczny i ostrożny. Firmy ubezpieczeniowe próbują wynagrodzić kierowcom doświadczonym i spokojnym ich styl jazdy poprzez przyznawanie zniżek. Im dłużej dany kierowca jeździ bez spowodowania wypadku, tym więcej zniżek może zdobyć. Maksymalna suma zniżek, którą można uzyskać, wynosi aż 70 proc. Wypracowane zniżki są doskonałą informacją dla towarzystwa ubezpieczeniowego, czy dany kierowca jeździ w sposób bezpieczny i nie powoduje szkód. Warto wiedzieć, że raz uzyskane zniżki można także przenieść wraz ze zmianą ubezpieczyciela.
fot: pixabay.com