Charakterystyczna wieża na budynku przy skrzyżowaniu ulic Wrocławskiej i Marcina Strzody, przejdzie remont.
Zabytkowy gmach, zwany potocznie „Czerwoną Chemią” jest jednym z najbardziej okazałych obiektów Politechniki Śląskiej.
Budynek, to przykład neogotyckiego budownictwa ceglanego z przełomu XIX i XX wieku. Jego twórcą jest Georg Kuczora, ten sam który zaprojektował Katedrę pw. św. Piotra i Pawła.
Okazały gmach wyróżnia się bogato zdobioną elewacją, nawiązującą do gotyckich motywów z XIV i XV wieku oraz wysoką wieżą.
Wieża ma pięć własnych kondygnacji. To murowana konstrukcja z cegły pełnej, od zewnątrz obłożona klinkierowymi kształtkami. Na jej szczycie znajduje się wbudowana ośmiokątna wieżyczka zakończona iglicowym daszkiem.
Na wieży, od strony ul. Strzody, znajduje się dawny herb Gliwic. Wykonano go z elementów ceramicznych. To jeden z czterech, utrwalonych w architekturze, herbów Gliwic.
W ramach prac budowlanych rozebrane zostaną uszkodzone fragmenty warstwy licowej. Wykonawca uzupełni także ubytki, a całą konstrukcję zabezpieczy stalowymi ściągami.
Remont wieży zostanie wykonany w ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy.
No proszę, teraz wam się przypomniało 😀 od jesieni studenci przechodzą pod mostem do tego budynku 😀
Jak już remontują to niech wszystko wyczyszczą i dadzą cały nowy dach, co to będzie za efekt – sama wieża wyremontowana a reszta dalej brudna…
PS: Może przy okazji rekonstrukcja 4 wieżyczek koło dachu, które były przed usunięciem ich przez samych Niemców przed wojną?
ostatnio szedłem i patrzyłem na kino X i tak pomyślałem, że fajnie by było gdyby odnowili cegły chemii i przy okazji budynku który chyba teraz należy do remondisu. jest przy przystanku autobusowym 57 itp. wtedy ta okolica by zyskała 🙂
czyszczenie tych murow to są tak astronomiczne kwoty ze na to wydział chemii na pewno nie stać
ta wieża jest ciekawa i powinni ją ładnie odnowić i promować
… chwała władzom Uczelni… tylko nie spieprzcie renowacji ceramiki – to nie są kształtki klinkierowe lecz kształtki angobowane … a swoją drogą, kto robił projekt renowacji, bo w Gliwicach raczej nie widzę firmy, która zrobiłaby to dobrze. Obok herbu Gliwic jest napis o szkole technicznej – warto go odtworzyć bo to była znana i ceniona niemiecka szkoła techniczna (patrz np. Rocznik Muzeum w Gliwicach tom XXI). Módlmy się żeby to wyszło … a nie jak zawsze