r e k l a m a

spot_imgspot_img

Willa przy ulicy Rybnickiej wypiękniała. To własność wodociągów

Zabytkowa willa Neumanna przy ul. Rybnickiej 27 wybudowana na początku XX wieku, to obecnie nowoczesny i elegancki budynek Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach.

Z końcem listopada zakończyły się prace modernizacyjne. Utrzymany w jasnej tonacji obiekt mocno odznacza się na tle ul. Rybnickiej.

Mimo że w willi przeprowadzono remont na szeroką skalę, zadbano o zachowanie historycznego wyglądu obiektu i zabytkowych elementów wystroju wnętrz – po modernizacji powróciły oryginalne witraże, elementy stolarki wewnętrznej i kominek. Budynek przeszedł gruntowny lifting od fundamentów aż po dach.

Podczas modernizacji odnowiono elewację, ocieplono ściany, wymieniono okna, posadzki, tynki. Pojawiła się też nowa dachówka, kolorystycznie korespondująca z elewacją willi.

Ponadto odtworzono wystrój sali konferencyjnej, zamontowano podwieszane sufity, okładziny podłogowe, zainstalowano przyłącza wody i kanalizacji oraz wewnętrzne instalacje: wodno-kanalizacyjną, deszczową, centralnego ogrzewania oraz wentylacji mechanicznej i elektrycznej. Wnętrze willi znacznie się zmieniło, ale restaurując je na potrzeby spółki zachowano walory architektoniczne budynku. Przearanżowano przestrzeń – niektóre ściany zostały wyburzone, przebudowano klatki schodowe, pojawiły się szklane stopnie. Zmienił się również teren wokół willi. Pojawiły się chodniki oraz parking na 69 miejsc, w tym dwa dla osób niepełnosprawnych. Powstał też nowy układ dróg dojazdowych, zmieniono ogrodzenie. Wykonano nasadzenia – teren wzbogacił się o drzewa i krzewy. W pierwszej połowie 2016 r. zostaną przeprowadzone jeszcze roboty wykończeniowe w środku obiektu oraz prace związane z wyposażeniem wnętrz.

Remont zabytku kosztował 6,9 mln zł netto.

Willa przy ul. Rybnickiej została zbudowana w 1926 r. Do 1945 r. należała do Artura Neumanna, potomka wpływowej rodziny śląskich drukarzy. Artur Neumann był współwłaścicielem wydawnictwa publikującego m.in. lokalną gazetę „Der Oberschlesische Wanderer”. Po II wojnie światowej w willi funkcjonowało sanatorium dla studentów Politechniki Śląskiej, a później przedszkole i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. W 2009 r. willa ponownie stała się własnością Politechniki Śląskiej. Rok później kupiło ją PWiK.

MSI/fot. PWiK

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jajko
Jajko
9 lat temu

To są jaja przecież wodociągi są miejskie czyli miasto kupiło czyli za naszą kasę co ja z tego będę miał droższą wodę ??????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kura
Kura
9 lat temu

„co ja z tego będę miał droższą wodę?”

Zgadłeś synu…

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI