r e k l a m a


Wkrótce otwarcie parku sensorycznego przy Radiostacji

Jeszcze w październiku udostępniony zostanie mieszkańcom Gliwic i odwiedzającym miasto park doświadczeń, w którym dźwięk będzie można nie tylko usłyszeć ale także poczuć go dosłownie na własnej skórze.

Prace budowlane na terenie ukończonego już parku prowadzone były w okresie od czerwca do września 2017 r. projekt sfinansowany został z budżetu Miasta Gliwice. Koszt to niespełna milionie złotych.

Do użytku mieszkańców Gliwic oddane zostaną urządzenia zarówno mechaniczne jak i elektroniczne, dzięki którym zrozumieć można zjawisko dźwięku i jego fizycznych właściwości.

Wśród urządzeń mechanicznych na terenie parku znajdziemy między innymi: ksylofon, gong, armatę powietrzną, organy rurowe, telefon paraboliczny i inne urządzenia, które generują dźwięk. Poza tymi gigantycznymi „instrumentami” w parku zlokalizowano urządzenie pozwalające oglądać szeroką panoramę Gliwic z wysokości ok. 60 m nad ziemią.

Symulator operatora kamery – bo tak nazwano urządzenie pozwala sterować kamerą obrotową umieszczoną na zabytkowej wieży.

Dźwięk to także zjawisko, które w przystępny sposób poznać można dzięki ukrytym w parku treściom multimedialnym, możliwym do odczytania w rozszerzonej rzeczywistości na ekranie teflonu lub tabletu. Bezpłatna dla użytkowników aplikacja „Park Doświadczeń Gliwice” znalazła się w sklepie Google Play i AppStore, zaś specjalne kody umieszczone na kostkach które pełnią również funkcję siedzisk pozwalają dotrzeć do zabawnych filmów i animacji, które opowiadają o fizyce dźwięku. Aby ułatwić korzystanie z tej atrakcji w parku znalazł się również punkt hot-spot.

Teren parku zagospodarowany został z myślą o użytkownikach w różnym wieku, ławki, stoły, szerokie alejki, a także drewniana ścieżka prowadząca przez cały park niczym pomost mają na celu uczynienie tej przestrzeni jeszcze bardziej przyjazną i chętnie odwiedzaną. Teren i urządzenia dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także do poruszania się po terenie wózków dziecięcych – ze względu na jego przeznaczenie.


Park będzie dostępny dla odwiedzających w godzinach otwarcia terenu Radiostacji, zarówno w sezonie letnim jak i zimowym, a korzystanie z niego będzie bezpłatne. Terenem parku zarządzał będzie Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Otwarcie, któremu towarzyszyć będzie widowisko świetlno-dźwiękowe zaplanowano na 21 października o godz. 18:00.

Opowieść o dźwięku, otwarcie Parku doświadczeń

21 października (sobota) 2017 r., Teren Radiostacji Gliwice godz. 18:00

Bębnieniem, stukaniem i dźwięczeniem otworzy się nowa przestrzeń w Gliwicach. Prezydent Miasta Gliwice zaprasza na wydarzenie „Opowieść o dźwięku, otwarcie Parku doświadczeń”.

Będzie głośno i dźwięcznie, dosłownie – bo na otwarcie przygotowany został specjalny pokaz bębniarsko świetlny „Pitter – Patter show”, który zabierze widzów w podróż przez brzmienia, a wszystko to w industrialnej stylizacji. Przedstawienie będzie połączeniem teatru, cyrku i koncertu, w wykonaniu grupy perkusistów, szczudlarzy i aktorów. W role instrumentów wcielą się również urządzenia w parku, które podświetlone rozbłysną tego wieczoru wyjątkowo mocno. Opowieści o dźwięku będzie można również posłuchać – bowiem o dźwięku jako zjawisku, jego właściwościach i ciekawostkach z nim związanych opowiedzą pracownicy Politechniki Śląskiej –” Prof. dr hab. inż Tadeusz Pustelny i dr Kamil Barczak.
Dźwięk będzie można więc zobaczyć usłyszeć i posłuchać o nim a także samemu wydobyć go z urządzeń znajdujących się w Parku doświadczeń.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Program wydarzenia
18:00 – Rozpoczęcie – teren Parku doświadczeń przy ul. Tarnogórskiej
18:00 – 18:30 – Wystąpienia przedstawicieli Miasta Gliwice i Menadżera Projektu – SSM
18:30 – 19:00 – „Opowieść o dźwięku” Prof. dr hab. inż. Tadeusz Pustelny / Dr inż. Kamil Barczak. Krótkie popularyzatorskie wystąpienia na temat dźwięku i jego fizycznych właściwości
19:00 – 19:15 – Uroczyste przecięcie wstęgi,
19:15 – 20:00 – „Piter–patter show” Widowisko dźwiękowo – świetlne. Widowisko ruchowe połączone z show bębniarskim, opartym o grę świateł, ruch i dźwięk. Widowisko realizowane przez grupę perkusistów oraz aktorów.
20:00 – Możliwość korzystania z urządzeń w parku przez widzów.

ZOBACZ TEŻ

KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

AKTUALNOŚCI

KRYMINAŁKI